Lasīšanas laiks: 2 min
Vidzemes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) un pacientu uzņemšanas nodaļas mediķi uzrādījuši labus rezultātus mācībās “Neatliekamā palīdzība bērniem Latvijas slimnīcās: novērtēšana, izmantojot simulācijas”, kurās piedalījās 16 slimnīcu NMP nodaļas, kas atbilstoši hospitalizācijas plānam nodrošina diennakts palīdzību bērniem.
Kā pastāstīja Vidzemes slimnīcas ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa, mācību laikā NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā tika izspēlētas četras standartizētas klīniskas situācijas, izmantojot pacientu simulatorus jeb īpašas lelles. Simulācijas dalībnieki bija ārsti un māsas, kuri šo mācību laikā darbojās atbilstoši saviem patiesajiem darba pienākumiem, reālā darba vidē, izmantojot esošos medicīniskos resursus. Klīniskie gadījumi bija izraudzīti tādi, ar kādiem biežāk sastopas uzņemšanas nodaļas mediķi: svešķermenis elpceļos, krampji, sirdsdarbības apstāšanās, kā arī septiskais šoks, kas valmieriešu pieredzē ir ārkārtīgi rets gadījums.
“Simulācijas tika izvērtētas”, stāsta I. Ozoliņa, ”pēc noteiktiem kritērijiem, ņemot vērā neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas komandas darbu un pediatrisko gatavību, kas sevī ietver kvalitātes uzlabošanu, iekšējās kārtības un procedūru aprakstus, pacientu drošību un pediatrisko aprīkojumu. Pēc tam rezultāti tika salīdzināti starp vienīgo specializēto Bērnu klīniskās slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļu un daudzprofilu slimnīcu neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļām”.
Vidzemes slimnīcas mediķu darba vērtējums divos klīniskajos gadījumos ir augstāks par pārējo daudzprofila slimnīcu NMP nodaļu veikumu, tāpat arī NMP nodaļas pediatriskā gatavība kopumā.
“Patīkami uzzināt”, turpina I. Ozoliņa, “ka šo mācību laikā tika pamanīts un tik augstu novērtēts darbs, ko esam ieguldījuši kvalitātes uzlabošanā un pacientu drošībā kā mūsu pamatvērtībās. Lepojos ar mūsu ārstiem un māsām, kas piedalījās mācībās un ļāva vērtētājiem sekot viņu darbam. No otras puses, mācības arī uzrādīja lietas un procesus, kas pilnveidojami gan attiecībā uz darba organizāciju, gan tieši mazajiem pacientiem piemērota medicīniskā aprīkojuma iegādi.”
Mācību organizēšanā sadarbojās Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Pediatru asociācija un EUROPESim Latvia (European Readiness fOr Pediatric Excellence using SIMulation), un to mērķis ir novērtēt un uzlabot palīdzības sniegšanas kvalitāti akūti slimiem bērniem Latvijā.