Lasīšanas laiks: 3 min
Nav pieaugušā, kas nebūtu dzirdējis vārdu holesterīns – arvien biežāk tas ir aktuāls jautājums cilvēku veselības jautājumos un ārsti norāda, ka holesterīna rādītājiem ir jābūt līmenī, citādi sekas būs graujošas. Izrādās, holesterīns var būt gan slikts, gan labs, turklāt daļu no tā saražo mūsu organisms pats! Kāda ir labā un sliktā holesterīna atšķirība, kā izprast holesterīna rādītājus analīzēs un kas ir nepieciešams, lai šie rādītāji turētos balansā – lasiet šī raksta turpinājumā!
Labais un sliktais holesterīns – kas ir kas
Lai izprastu, kā darbojas holesterīns ir jāsaprot, ka tas pieder lipīdu grupai, bet lipīdi – tie ir gluži vienkārši tauki. Mūsu organismā ir divi holesterīni:
- zema blīvuma holesterīns – ZBL – sliktais holesterīns, kas veicina artēriju aizsērēšanu. Šis lipīds tauku plēksnīšu veidā nogulsnējas mūsu asinsvados, samazinot to caurlaidību;
- augsta blīvuma holesterīnu – ABL – organismam ir vēlams un nepieciešams, tāpēc to sauc par labo holesterīnu. Šis lipīds neļauj tauku plāksnītēm nogulsnēties, un palīdz to aizvadīšanā tālākai pārstrādei.
Ko nozīmē holesterīna rādītāji
Parasti analīzēs var redzēt trīs dažādus holesterīna rādītājus: zemā, augstā un kopējā holesterīna līmeni. Vēlamais kopējā holesterīna rādītājs ir mazāks par 5 mmol/L, 5 – 6.2 mmol/ L tiek uzskatīts par robežlīniju, bet virs 6.2 mmol/ L ir augsts holesterīna rādītājs. Ja nošķiram ZBL un ABL, tur situācija nav tik vienkārša, jo rādītāju norma atšķiras atkarībā no kopējā veselības stāvokļa. Piemēram, ja cilvēkam ir sirds – asinsvadu saslimšanas, vēlamais ZBL līmenis ir zem 1.8 mmol/ L, ja rādītājs pārsniedz 2.6 – 3.3 mmol/ L ir jārod risinājums, kā samazināt holesterīnu, dodoties pie ārsta.
Paaugstināts holesterīns – simptomi un sekas
Maldīgs ir uzskats, ka slikti holesterīna rādītāji raksturīgi tikai cilvēkiem ar lieko svaru, turklāt dzīves norietā. Patiesībā nesabalansētas ZBL un ABL attiecības var būt jebkuram cilvēkam, jebkurā vecumā. Nav skaidri noteikti simptomu, kas norādītu uz palielinātu holesterīnu, taču, ja fiziskas aktivitātes laikā jūtamas sāpes krūtīs, ja bieži novēro galvassāpes un elpas trūkumu, ja paaugstinātas slodzes laikā pasliktinās pašsajūta, būtu jāpārbauda arī holesterīna rādītāji. Šīs pazīmes var būt holesterīna izraisītās sekas – ja asinsvadu un artēriju aizsērēšanas rezultātā ir apgrūtināta asinsrite, kritiskā situācijā var tikt bloķēta asins piegāde dzīvībai svarīgiem orgāniem. Lai no tā izvairītos, ZBL un ABL attiecība ir jākontrolē.
Holesterīna pazemināšana nav vienas dienas uzdevums
Nav ātra un viegla ceļa kā tikt vaļā no holesterīna, darbs pie tā samazināšanas saistīts gan ar dzīvesveida izmaiņām, gan, iespējams, ar medikamentu lietošanu, ja tos ir noteicis ārsts. Tas, ko paši varam darīt – piekopt veselīgu dzīvesveidu un uzturā lietot šķiedrvielām bagātus produktus, olīveļļu, avokado, zivis, riekstus un dārzeņus. Tomēr jāņem vērā, ka paša spēkiem holesterīna rādītājus var mainīt apmēram 5 – 10% robežās.
Izdevīgiem, ērtiem un drošiem pirkumiem – InternetAptieka.lv
Ja labais un sliktais holesterīns nav pareizā attiecībā, ja šis jautājums ir kļuvis par ikdienas dzīves sastāvdaļu, rūpes par veselību atlikt nedrīkst. Lai notiktu uzlabojums, ir nepieciešami sabiedrotie – uzticams ārsts un laba aptieka, tikai tad holesterīna samazināšana būs efektīva. InternetAptieka.lv nodrošina ērtu un drošu iepirkšanās pieredzi, labas cenas un bezmaksas piegādi visā Latvijā. Svarīgs bonuss ir iespēja konsultēties ar farmaceitiem ne tikai klātienē Rīgā Dzelzavas ielā 120M un Pulkveža Brieža ielā 8, bet arī attālināti – telefoniski, online čatā vai Whatsapp platformā. Ieskatieties InternetAptieka.lv, atrodiet visu nepieciešamo un esiet veseli!