Lasīšanas laiks: 2 min
Nevajadzētu pārspīlēt bažas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), jo nākamās dienas izmaiņām pēc referenduma neviens nav gatavs, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja premjers Māris Kučinskis (ZZS).
Viņš vērsa uzmanību uz to, ka patlaban nav skaidrs mehānisms Lielbritānijas aiziešanai no ES, gadījumā, ja briti nobalsos par izstāšanos no savienības. Tiek sagaidīts, ka tam būs vajadzīgi vismaz divi gadi.
Vienlaikus Kučinskus norādīja, ka ir optimists un cer, ka Lielbritānijas iedzīvotāji nobalsos par palikšanu savienībā. “Galu galā Lielbritānija ir viens no ES izveidotājiem uz kuriem savienība balstās. Lielbritānija ir arī spējusi saglabāt savu [identitāti]. Viņiem ir savs vārds un pastāvība,” teica premjers.
Ministru prezidents arī uzskata, ka Lielbritānijas izstāšanās gadījumā, Latvijas iedzīvotājiem, kuri šajā valstī dzīvo un strādā, izmaiņām nevajadzētu būt. “Pieprasītās izmaiņas ir vērstas pret tiem, kas [nestrādā, bet] vēlas saņemt pabalstus. Tie, kuri vēlas strādāt – tie ir gaidīti,” sacīja Kučinskis.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka divas dienas pirms referenduma par Lielbritānijas turpmāko dalību ES izstāšanās pretinieku pārsvars pār izstāšanās atbalstītājiem sarucis līdz vienam procentpunktam, liecina otrdien publiskotie socioloģisko pētījumu kompānijas “Survation” veiktās aptaujas rezultāti.
Saskaņā ar šīs aptaujas rezultātiem Lielbritānijas palikšanu ES atbalsta 45% britu, bet par izstāšanos gatavojas balsot 44%. Vairāku iepriekšējo aptauju rezultāti liecināja, ka izstāšanās pretinieki atgūst pārsvaru pār atbalstītājiem. “Survation” aptaujas rezultāti, kas tika publiskoti sestdienas vakarā, liecināja, ka izstāšanās pretinieku pārsvars sasniedzis trīs procentpunktus.
Pirmdien “Survation” aptaujāja britus vēlreiz, un šoreiz izstāšanās pretinieku pārsvars sasniedza divus procentpunktus, proti, pret izstāšanos bija gatavi balsot 51% aptaujāto, bet 49% sacīja, ka balsos par izstāšanos no ES.
Vēl divām citām pirmdien publiskotām aptaujām bija atšķirīgi rezultāti, kas nozīmē, ka referenduma iznākumu ir neiespējami prognozēt. Domājams, ka daudz ko noteiks vēlētāju aktivitāte un sabiedriskās domas nosvēršanās par labu vienai vai otrai pusei pēdējā mirklī.