Lasīšanas laiks: 7 min
Eiropas Biznesa atbalsta tīkla (Enterprise Europe Network – EEN) mērķis ir veicināt ES uzņēmumu iespējas veiksmīgi attīstīties arī starptautiskā mērogā. Viens no faktoriem, kas to bieži kavē, ir uzņēmēju ierobežotie resursi. Tādēļ EEN nodrošina uzņēmējiem piekļuvi informācijai arī par šobrīd pieejamajām Eiropas Savienības atbalsta programmām. Konsultācijas ietver jautājumus gan par piemērotāko programmu izvēli, gan potenciālo sadarbības partneru atlasi.
Latvija EEN tīklam pievienojās 2008. gadā. Šajā projektā piedalās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Latvijas Tehnoloģiskais centrs (LTC), kas abas kopā veido vienu konsorciju – EEN Latvija. EEN kontaktpunkts Latvijā ir kompetents ar uzņēmējdarbību saistītos jautājumos, to starp par ES atbalsta programmām, un sadarbības partneru piesaisti tajās.
KĀ DARBOJAS ES ATBALSTA PROGRAMMAS?
Lai veicinātu mazo un vidējo uzņēmējdarbību, ES dalībvalstu dalības maksas daļa tiek novirzīta īpašu atbalsta fondu veidošanai, kuru izmantošana tiek detalizēti aprakstīta un plānota programmu ietvaros. No šiem fondiem uzņēmēji var saņemt grantus jeb finansējumu konkrēta projekta īstenošanai.
Grants ir neatmaksājams finansējums, taču tas nesedz projekta izmaksas pilnībā, tāpēc gandrīz visās programmās uzņēmumiem ir nepieciešams nodrošināt līdzfinansējumu. Katrai ES programmai ir atšķirīgi nosacījumi un kritēriji, tāpēc svarīgi pirms projekta pieteikuma sagatavošanas rūpīgi iepazīties ar programmas niansēm.
ES Programmu sistēma ir iespaidīgs mehānisms, kurš tiek īstenots 7 gadu plānošanas periodos. Šobrīd spēkā ir 2014.-2020. gada plānošanas periods, kas Latvijas atbalstam būs arī pēdējais. Tāpēc jebkuram pretendentam ir nopietni jāizvērtē savas iespējas un vajadzības šos resursus izmantot, kamēr tie vēl ir pieejami. Ja, piemēram, uzņēmumam ir kāds produkts vai pakalpojums, kura attīstībai nepieciešams piesaistīt finansējumu – EEN Latvija speciālisti var palīdzēt identificēt piemērotākās programmas un atlasīt potenciālos sadarbības partnerus.
KAS VAR PIETEIKTIES ES ATBALSTA PROGRAMMĀM?
Pastāv Kopienas līmeņa programmas un pārrobežu sadarbības programmas. Kamēr Kopienas līmeņa programmās kopīgu projektu pieteikumus var veidot pieteicēji no jebkuras ES valsts, atbilstoši programmas noteikumiem, pārrobežu sadarbības programmās kopprojektus var veidot tikai ģeogrāfisko kaimiņvalstu rezidenti.
ES atbalsta programmu klāsts ir visaptverošs, sniedzot iespēju dažādiem uzņēmējdarbības pārstāvjiem rast sev piemērotāko risinājumu. Tās piedāvā iespēju pieteikties grantiem plašam iesniedzēju lokam dažādās jomās un atšķirīgos laikos. Iespējamie pieteicēji var būt gan biedrības un nodibinājumi, gan dažādas uzņēmējdarbības formas. Ir nozares, kurās juridisko formu var izveidot tikai pēc projekta pozitīva pieteikuma vērtējuma saņemšanas, līdz ar to var pilnīgi droši teikt, ka jebkuram ES dalībvalsts pilsonim ir ļoti plašas iespējas izmantot ES atbalstu.
Lai veicinātu uzņēmēju dalību un interesi, atbildīgās iestādes regulāri organizē informatīvos seminārus, kuru laikā sniedz atbildes uz galvenajiem jautājumiem.
KĀDAS ATBALSTA PROGRAMMAS ŠOBRĪD IR PIEEJAMAS?
No pārrobežu programmu klāsta šobrīd vēl ir atklāts projektu pieteikumu konkurss Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmā. Bez tās ir vēl daudzas programmas, kurās ar dažādiem termiņiem ik pa laikam tiek atklāti jauni konkursi. Lai gūtu pilnīgu un korektu pārskatu pār fondu veidiem un programmām, ieteicams sazināties ar EEN speciālistiem, kas ir kompetenti sniegt konsultācijas šajos jautājumos un palīdzēt atrast to, kas uzņēmumam ir nepieciešams.
EEN mājas lapā ES atbalsta programmu sadaļā ir iespējams iegūt apkopotu pārskatu par svarīgākajām ES fondu programmām, kā arī nokļūt to organizāciju mājas lapās, kuras pārvalda katru no uzskaitītajiem fondiem. Katra organizācija, kas pārvalda attiecīgās programmas ieviešanu, plāno savu fondu projektu konkursu izsludināšanu un nosaka pieteikumu datumus atbilstoši Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem.
Lai uzzinātu, kurās atbalsta programmās šobrīd ir iespējams iesniegt projekta pieteikumu finansējuma saņemšanai, noteikti jāsazinās ar attiecīgajām iestādēm. Katras iestādes mājas lapā ir iespējams pieteikties jaunumu saņemšanai, lai vienmēr laicīgi zinātu par projektu pieteikumu konkursiem, kas vēl tikai tiks izsludināti. Ja uzņēmējam ir grūtības atrast vai izvēlēties visatbilstošāko resursu tieši sava uzņēmuma vajadzībām, tad iespējams vērsties pie EEN Latvija, kas palīdzēs piemeklēt atbilstošo.
Baltijas jūras reģionā šobrīd pieejamas piecas pārrobežu sadarbības programmas, ar kurām iespējams iepazīties zemāk:
- Igaunijas – Latvijas programma – estlat.eu
- Centrālā Baltijas jūras programma – centralbaltic.eu
- Baltijas jūras reģiona programma – interreg-baltic.eu/about-the-programme.html
- Latvijas – Lietuvas programma – latlit.eu
- Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas programma – eni-cbc.eu/llb/en
IGAUNIJAS – LATVIJAS (ESTLAT) PĀRROBEŽU PROGRAMMA
Viena no programmām, kur iespējams piedalīties arī uzņēmumiem no Latvijas ir Igaunijas – Latvijas pārrobežu programma. ESTALAT programma finansē pārrobežu sadarbības projektus starp Igaunijas un Latvijas partneriem četros prioritārajos virzienos – aktīva un atraktīva uzņēmējdarbības vide, tīra un augstvērtīga dzīves vide, labāks ostu tīkls un integrēts darba tirgus. Programmas teritorija ir Kurzeme, Vidzeme, Rīga un Pierīga Latvijā un Dienvidigaunijas un Rietumigaunijas reģioni Igaunijā. Kopējais pieejamais finansējums ir 35 miljoni eiro, no kuriem pirmajā konkursā plānots piešķirt aptuveni 18,5 miljonus eiro un aptuveni 9,3 miljoni eiro tiks piešķirti stratēģiskajam projektam mazo ostu attīstībai.
“Kopīgu produktu attīstīšanai var pieteikties mazie un vidējie uzņēmumi, un viņi arī ir tie, kam jāveido šeit galvenā partnerība. Pārējos atbalsta virzienos var pieteikties visa veida organizācijas, to skaitā arī minētie mazie un vidējie uzņēmumi,” komentē Vineta Šnore, programmas konsultante Rīgā.
V. Šnore arī norāda, ka otrais projektu konkurss tiks atvērts jau 2017.gada sākumā un pieteikšanās būs atvērta visos prioritārajos virzienos. Programmas jaunumiem viņa iesaka sekot līdzi ESTLAT oficiālajā vietnē www.estlat.eu.
Programmas konsultante arī uzsver, ka svarīgākie kritēriji, ko uzņēmējam vajadzētu ņemt vērā, piesakoties šai programmai, ir interese apvienot zināšanas un prasmes kopīgu jaunu produktu radīšanā ar igauņiem, kā arī vēlme sadarboties pāri robežām.
KOPIENAS LĪMEŅA PROGRAMMA – HORIZON 2020
Papildu atbalsta programmām, kuru mērķis ir atbalstīt uzņēmējus uzņēmējdarbības paplašināšanai vai eksporta veicināšanai, Eiropas Kopienas programma Horizon 2020 sniedz atbalstu Eiropas uzņēmējiem, kuru darbība saistīta tieši ar inovatīvu risinājumu attīstību. Horizon 2020 ir lielākā ES pētniecības un inovāciju programma, kāda jebkad ir pastāvējusi, ar gandrīz 80 miljardiem EUR finansējumu, kas pieejams 7 gadu periodā (2014. līdz 2020. gadam). Šīs programmas mērķis vairāk ir atbalstīt atklājumus un pasaulē unikālus produktus, izmantojot zinātniskajās laboratorijās atklātās idejas un laižot tās tirgū.
Horizon 2020 pamata ideja ir mūsdienu sabiedrības sociālo vajadzību apmierināšana, atbalstot inovatīvus un unikālus risinājumus. Programmā ir izveidotas 10 apakšprogrammas, piemēram, Industriālā līderība, Izmaiņas sabiedrībā, Zinātnes izcilība, Pārnozaru aktivitātes, kā arī daudzas citas.
Programmas ietvaros ir izveidots arī jauns finanšu instruments, kas paredzēts tieši inovatīvu mazo un vidējo uzņēmumu attīstībai. Plašāka informācija par šo instrumentu pieejama arī EEN Latvija mājas lapā.
UZŅĒMĒJA PIEREDZES STĀSTS
Viens no Latvijas uzņēmumiem, kas izmantojis EEN Latvija sniegtās konsultācijas ES atbalsta programmu ietvaros ir SIA „EKOMED”. Uzņēmums ir oficiālais Zviedrijas kompānijas Treatlite Active terapeitisko lāzeru izplatītājs Baltijas valstīs un 3D Smile zīmola pārstāvis Latvijā.
Māris Belte, uzņēmuma SIA „EKOMED” valdes priekšsēdētājs, par sadarbību ar EEN Latvija un ES atbalsta programmām: „Par EEN Latvija sniegtajām bezmaksas konsultācijām, ja pareizi atminos, uzzināju vienā no LIAA rīkotajiem semināriem, ko regulāri apmeklēju.
Plānojām attīstīt projektu, saistītu ar terapeitiskajiem lāzeriem, un vēlējāmies noskaidrot, kādas ES atbalsta programmas ietvaros varētu saņemt līdz-finansējumu, piemēram, produkta reģistrācijai / sertifikācijai, ražošanas uzsākšanai utt. Šobrīd mūsu projekta ideja ir iesniegta Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmā un esam veiksmīgi izturējuši pirmo atlases kārtu. Mūsu ideja ir atbalstīta, un šobrīd aktīvi strādājam pie projekta sagatavošanas otrajai kārtai.
Ja tikpat labi veiksies arī otrajā kārtā, tad projekta ietvaros plānojam izstrādāt paši savu terapeitisko lāzeru, kas būs paredzēts ar vecumu saistītās mākulas deģenerācijas ārstēšanai (biežākais akluma iemesls industriāli attīstītās valstīs). Projektā esam vadošais partneris un tā ir mūsu pašu iniciatīva. EEN Latvija palīdzēja mums atlasīt arī potenciālos sadarbības partnerus Igaunijas pusē, ar ko kopā arī startējam šajā projektā.”
NODERĪGA UN AKTUĀLA INFORMĀCIJA
LIAA aktuālo pasākumu kalendārs – par aktuālajiem semināriem, tirdzniecības misijām un starptautiskajām izstādēm.