Lasīšanas laiks: 3 min
Konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024” VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” ir ieguvusi 3. vietu nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka 2024”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” Sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Seile.
Noslēdzies konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024”, kuru jau 14. gadu organizē Ekonomikas ministrija (EM) kampaņas “Dzīvo siltāk” ietvaros. Konkurss tiek organizēts sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju un Latvijas Būvinženieru savienību. Konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2024” Slimnīca ieguvusi 3. vietu nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka 2024”.
Projekta apraksts:
Slimnīcas ēka Valkas ielā 11, Strenčos, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1906. gadā. Tā ir 3 stāvu ēka ar kopējo platību 1161,1 m2. Ēkā iepriekš netika izmantoti alokatori un termoregulatori. Optimālā temperatūra ēkā tika regulēta lokāli ar ēkā esošā siltummaiņa palīdzību, iestādot grafikus zemākai temperatūrai nakts laikā un brīvdienās, kā arī proporcionāli ārā gaisa temperatūrai.
Renovācijas laikā ēkas ārsienas, ko veido metāla karkasa konstrukcijas un māla ķieģeļi, siltinātas ar fasādes vati Paroc Linio10, b= 180 mm. Bēniņu pārsegums, ko veido koka sijas un māla ķieģeļi, siltināts ar beramo eko vati Balticfloc, b = 300 mm. Pagraba/grīdas pārsegumu veido metāla siju pārsegums ar māla ķieģeļu mūra velvju aizpildījumu, kas siltināts ar siltumizolāciju ECOPRIM 200, b=100 mm. Jumta konstrukciju veido koka spāres, metāla sijas un jumta segums no profilētā tērauda loksnēm. Jumta konstrukcija siltināta ar akmensvati Paroc Linio 10, b=180 mm, slīpās mansarda sienas ar akmensvati b=200 mm. Ēkā veikta durvju un logu nomaiņa. Montāžai izmantota Soudal-SOUDABAN ACRYL PRO BG1 hidroizolācija, Windows tape outside – WTO UNI TOTAL ūdens tvaiku caurlaidīga lenta ārējai zonai un Windows tape inside – WTO UNI TOTAL gaisa un tvaiku necaurlaidīga membrāna iekšējai zonai, kā arī akmensvate Paroc Linio 10, b=30-180 mm.
Ēkā ir centralizētā siltumapgāde un siltuma regulēšana ēkā atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktīs un brīvdienās, kā arī individuāli ar termoregulatoriem. Ēkā ir siltumenerģijas skaitītājs. Nav lokālas karstā ūdens patēriņa uzskaites ēkā. Ir kopējā uzskaite karstā ūdens patēriņam un patērēto MWh apjomam karstā ūdens sagatavošanai. Karstā ūdens sagatavošana notiek atsevišķā saimniecības ēkā, kurā tiek uzstādīta izejošā karstā ūdens temperatūra visam slimnīcas ēku kompleksam.
Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Slimnīcas teritorijā ir saules paneļu parks, daļēji arī šī ēka patērē saules paneļu parka saražoto elektroenerģiju. Ir izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma un uzstādīti dūmu detektori.
Saskaņā ar ēkai piešķirto pagaidu energosertifikātu tā atbilst B klasei ar energoefektivitātes novērtējumu 101 kWh/m² gadā.
Projekta pasūtītājs: VSIA Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca
Projekta autors: Gunta Graudupe
Galvenais būvuzņēmējs: SIA Sanart
Būvdarbu vadītājs: Andris Treimanis
Būvuzraugs: Aleksandrs Marčuks