Lasīšanas laiks: 2 min
Svētdien, 9.augustā, liela daļa valmieriešu karsto augusta dienu pavadīja dabā un pie ūdeņiem, citi baudīja Valmieras Vasaras teātra festivāla noslēguma dienas programmu, bet vairāki desmiti interesentu draudzīgā lokā sasēda muzeja iekšpagalmā, lai zem ozola kuplajiem zariem ļautos kokles spēlei un dziedāšanai.
Pirms koncerta notika kokles meistarklases, kuras vadīja pazīstami koklētāji: Zane Sniķere, Ansis Jansons, Dina Liepa un Latvīte Cirse. Koncerta klausītāju bija pamaz, bet uz meistarklasi bija pieteicies kupls pulks dalībnieku – 37 interesenti! Meistarklases notika 3 grupās: bija tādi, kas sāka no nulles, citi jau kaut ko mācēja un saprata no kokles spēles, un trešā grupa, kas jau diezgan labi apguvuši koklēšanu.
Latvīte Cirse atzinās, ka kokles spēli viņa nav pieradusi mācīt lielai grupai, parasti to dara individuāli. Bet viņa arī šūpuļdziesmas pirmo reizi dziedāja pērkona dārdu pavadībā…
Kokle ir tāds kā dvēseles instruments, un līdz ar to arī dziesmas ir dvēseliskas, sirsnīgas: „Māte savas meitas sauca”, „Šķērsu dienu saule teka”, „Trīs jaunas māsas sēž rožu dārzā”, „Mīļā Māra maizi cepa”. Bet skanēja arī jestrā „Ķēvīt, mana švilpastīte” un viens no „Tūdaliņ, tāgadiņ” variantiem.
Pasākuma noslēgumā Valmieras Muzeja pasākumu un izstāžu vadītāja Guna Medne pateicās visiem meistarklases skolotājiem un aicināja visus klātesošos un arī citus interesentus piedalīties nākamajās meistarklasēs: 16.augustā būs kokles instrumenta diena, bet 13.septembrī notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklase. Visas trīs meistarklases notiek Valmieras Kultūras centra projekta „Gara gaisma” ietvaros, to atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Koklētāji nekādi negribēja šķirties, vienīgi draudīgie mākoņi pasteidzināja koncerta nobeigumu. „Pie Dieviņa gari galdi” – ar šo dziesmu izskanēja kokles meistarklases koncerts, un tad jau pavisam drīz pie Dieviņa garā galda piesēdās ne tikai mīļā Māra, bet arī dusmīgais Pērkontēvs, un pār Valmieru nolija silts augusta lietus…