Lasīšanas laiks: 4 min
Par paveikto 2015.gadā un iecerēto 2016.gadā portāls “Valmieras Ziņas” sarunājās ar Kocēnu novada domes priekšsēdētāju Jāni Olmani.
Kas bija pagājušā gada lielākie izaicinājumi, bet kas – lielākais risks?
Liels prieks ir par visiem darbiem, kas uzsākti un realizēti – gan saistībā ar ūdenssaimniecību, gan ēku siltināšanu, dažādi labiekārtošanas darbi. Savā ziņā tie arī bija izaicinājums, jo tas ir arī sava veida risks. Piemēram, sabiedriski nozīmīgās ēkas siltinājām ziemā, kas būtu jādara vasarā. Tomēr izvēlējāmies izmantot šo iespēju, gūstot papildu finansējumu.
Kā vērtējat Kokmuižas svētkus?
2015.gadā vēsturiskajā Kokmuižas teritorijā notika pirmie atjaunotie Kokmuižas svētki ar plašu pasākuma programmu. Īpašs akcents tika likts uz seno Kokmuižas alus darītavas pagrabu, kas iepriekš nebija pieejams apskatei.
Arī šie svētki, var teikt, bija risks. Kad satikāmies ar “Valmiermuižas alus” vadītāju Aigaru Ruņģi Valmiermuižas vasarnīcas atklāšanas pasākumā pie Vaidavas ezera, runājām par šiem svētkiem. Tajā brīdī procesā bija dažādi darbi Kocēnos – tika remontēti ceļi, bija rakumi. Tomēr vienojāmies, ka šādi svētki ir vajadzīgi. Mūsu mērķis ir panākt Kokmuižas alus ražotnes atjaunošanu. Tas nozīmē, ka plānoti ne tikai svētki, bet veikta izpēte par seno Kokmuižu. Ir iecere katru gadu Kokmuižas svētkos ieviest arvien ko jaunu. Pašlaik noslēdzam vēsturisko pētniecību, ko veica profesors Uģis Niedre, rezultāti būs lasāmi arī taustāmā materiālā. Nākamie svētki būs ar pārsteigumu.
Kokmuižas svētki kļūs par tradīciju?
Plānojam, ka svētki būs katra septembra otrajā sestdienā, šogad – 10. septembrī. Pērn mums tā bija motivācija pabeigt saimniecības un labiekārtošanas darbus, jo latviešiem ir pieņemts, ka svētkus svin, kad dūšīgi pastrādāts. Arī mēs rīkojām talkas. Prieks bija redzēt Kocēnu novada un viesu sejās prieku par šiem svētkiem, tāpēc tos noteikti turpināsim. Turklāt pēc svētkiem pie mums viesojas ekskursanti, kuru mērķis ir apskatīt tieši šo vietu un uzzināt vairāk par tās vēsturi.
Kā ar citiem kultūras notikumiem?
Noteikti turpināsim pirms diviem gadiem iesākto Dikļu Neikenkalna dabas koncertzālē. Tā izveidota ar domu, ka vismaz vienreiz gadā ir jānotiek plašāka mēroga pasākumam. Pērn tur notika Vidzemes Dziesmu dienas un viens starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2015” posms. Mums ir jāturpina iesāktais, tajā pašā laikā uzdrīkstoties uzsākt ko nebijušu, ir jābūt kustībā.
2015.gada sākumā minējāt, ka svarīgas ir iedzīvotāju iniciatīvas, kas pašvaldībai vairāk jāatbalsta. Vai to ir izdevies turpināt?
Arī pagājušajā gadā izsludinājām Kocēnu novada domes finansētu iedzīvotāju iniciatīvu projektu konkursu. Uzskatu, ka iedzīvotāju iniciatīvas ir liels ieguvums Tās pat tika pamanītas valsts līmenī, saņemot godalgas. Turklāt iedzīvotāji ierosina un piedalās ne tikai sakopšanas darbos, bet arī vēstures izpētē, konferences organizēšanā, vērtību apzināšanas pasākumos u.tml., ko ar salīdzinoši nelielu pašvaldības finansējumu varam atbalstīt.
Kādi plāni ir šim gadam?
Esam noformulējuši ideju, uz ko virzāmies – Kocēnu novads ir dzīvošanai, strādāšanai un atpūtai pievilcīgākā vieta Ziemeļvidzemē. Tādējādi ir jāsakārto vide, infrastruktūra, pakalpojumiem jābūt pieejamiem. Jāatbalsta mūsu esošie un topošie uzņēmēji, kuri rada darba vietas. Iesaistīsimies sadarbības projektā, kas būs pašvaldības un uzņēmēju kopīgs darbs, uzņēmējiem investējot ražošanas attīstībā, savukārt pašvaldībai sakārtojot infrastruktūru. Šogad izsludināsim biznesa ideju konkursu jaunajiem uzņēmējiem. Protams, ceļu sakārtošana, meliorācijas projekti, turpināsim pašvaldības ēku energoefektivitātes uzlabošanu un vizuālo sakārtošanu. Arī tas ir izaicinājums, jo, tā kā neesam republikas nozīmes pilsēta vai reģionālas nozīmes attīstības centrs, mums nav pieejams tāds finansējums, kāds iepriekš minētajiem.
Uzskatu, ka Latvijā pašvaldības nav mazas, pētījumi rāda, ka pašvaldību teritoriju ziņā esam 5.vietā Eiropā. Mūsu mērķis ir, veidojot budžetu, apsaimniekot katru novada apdzīvoto vietu, katru pagastu. Novadam ir jāattīstās vienmērīgi. Nevar būt viens veiksmes stāsts, bet pārējie “grimt tumsā”. Tā ir, piemēram, apgaismes sistēmas uzlabošana visā novadā, ko veicām pērn un turpināsim šogad.
Kāds būs pērtiķa gads, ar kādām raksturīgajām īpašībām?
Pērtiķis ir dzīvespriecīgs un kustīgs. Mums šogad būs vairāki liela mēroga kultūras pasākumi. Viens no tiem 21. jūnijā – vasaras saulgriežu laikā kopā ar režisoru Uģi Brikmani un horeogrāfu Agri Daņiļeviču būs skatāms lieluzvedums “No zobena saule lēca”. Tajā esam aicinājuši piedalīties apkārtējo novadu un Valmieras pilsētas pašdarbniekus. Lieluzvedums notiks Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos, pēc Agra Daņiļeviča domām, deju lieluzvedumam ļoti piemērotā vietā.
Gads ir sācies labi – Zvaigznes dienas pasākums, sportiskās aktivitātes, slidojot un slēpojot. Iedzīvotājiem un novada viesiem saku paldies par pagājušo gadu, kad bija jāpacieš neērtības labiekārtošanas darbu laikā, izsaku pateicību arī par kopīgajiem svētkiem. Papildu labas veselības un citiem laimes vēlējumiem aicinu turpināt just lepnumu par vietu, kur dzīvojam.