Lasīšanas laiks: 2 min
Šonedēļ Dziesmu svētku aizsākuma vietā Kocēnu novada Neikenkalna dabas koncertzālē, Dikļos, no 28.jūnija līdz 1.jūlijam norisinās Pasaules koklētāju nometne, lai ieskandinātu Latvijas simtgadi un popularizētu tradicionālās kokles spēles tradīcijas, kā arī veicinātu Latvijas kultūrvēsturiski nozīmīgo vietu atpazīstamību, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Kocēnu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Gromova.
Vairāku dienu garumā nometnes dalībnieki darbojas meistarklasēs pie pieredzējušiem kokļu pedagogiem – Laimas Jansones, Edgara Lipora, Zanes Sniķeres un Ilzes Ozolas. Tāpat koklētāji apmeklē tradicionālās dziedāšanas nodarbības pie etnomuzikaloģes Ineses Mičules, kā arī elpošanas vingrinājumu nodarbības un citas aktivitātes, kas piemērotas koklētājiem pie Ilzes Seleckas.
“Mani uz šo nometni atveda manas sajūtas un aicinājums – kokles spēle. Esmu dzimusi valmieriete un mans pirmais instruments, ko arī apguvu Valmieras Mūzikas skolā, bija kokle. Savu etnokokli es radīju pati nedēļas nometnē pie Ģirta Laubes Druvienā. Šajā nometnē var dzirdēt daudz interesanti dzīvesstāsti, tehnikas, ar kurām dalās citi koklētāji. Ir iespējams apskatīt daudz dažādas interesantas kokles, ko cilvēki paši ir radījuši un, protams, papildināt savu dziesmu vācelīti ar jaunām dziesmām,” par savu dalību nometnē stāsta Dace Strauta no Ādažu novada.
“Ideja radās runājot ar Uģi Brikmani par to, ka ir parādījušies diezgan daudz etnokokles spēlētāju, kuri grib muzicēt Dziesmu svētkos. Viņš šo idejubija prezentējis Kocēnu novadam, kuri bija ļoti pretimnākoši un tā nu mēs te esam. Mūsu pašreizējā ideja ir šo pasākumu veidot par jaunu novada tradīciju un rīkot ik gadu. Arī cilvēku interese par pasākumu ir ļoti liela, jo nometne tika izsludināta tikai jūnija sākumā, bet maksimālais pieteikumu skaits bija sasniegts jau pirmajās trīs dienās. Tradicionālo kokļu spēlētāji ir jauna kustība, jo tā īsti nav folkloras kopa, tas nav arī koncertkoklētāju ansamblis, tas ir tāds jauns virziens, kurā darbojas pietiekami daudz aktīvu cilvēku, kuriem patīk spēlēt un kurus citiem patīk arī klausīties. Tā ir tāda brīnišķīga mācība no Dziesmu svētkiem, tāda kā iespēja pabūt kopā. Man ļoti nozīmīgi liekas arī tas, ka nometne noslēgsies tieši Dikļos – tā ir tāda vēsturiska vieta, kur ir darbojies gan Jānis Cimze, rīkojot skolotāju seminārus, gan te ir aizsākušies Dziesmu svētki un tagad arī koklētāji pulcējas un grib pulcēties katru gadu,” stāsta viena no nometnes organizatorēm Laima Jansone.
Jāpiezīmē, ka nometni noslēdzot un XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku ieskaņas koncertu ievadot, 1. jūlijā plkst. 17.00 norisināsies dalībnieku kopīga uzstāšanās un saspēle pie Neikena Liepas, turpat Dikļos. Koncertu būs iespējams apmeklēt ikvienam interesentam.