Lasīšanas laiks: 3 min
Siltās dienas valmierieši izvēlas pavadīt pie dabas, piemēram, Gaujas stāvo krastu Sajūtu parkā. Tomēr daudzi atpūtnieki ir neizpratnē, kāpēc visā plašajā teritorijā nav nevienas atkritumiem paredzētas tvertnes.
Parkā satiktā Silvija uzskata, ka atkritumu urnu trūkums parkā izraisa neērtības, jo kuram gan patīkot rokās nest izdzertu limonādes pudeli. Tomēr sieviete uzsver, ka atkritumu konteineru trūkums parkā ir vienīgais “mīnuss”:
“Tā jau skaista vieta, viss ir sakopts, protams, ja neņem vērā to, ka daudz kur mētājas atkritumi. Nu, bet, ja atkritumus nav, kur likt, tad, protams, tam ir dabīgs rezultāts – atkritumi tiek nosviesti kur pagadās!”
Arī Katrīna, kura parku apmeklē regulāri, ir ievērojusi, ka šeit nav neviena atkritumu groza. Viņa uzskata, ka tieši karstajā laikā atkritumu tvertnes parkā būtu visnepieciešamākās, jo cilvēki našķojas ar saldējumu vai veldzējas ar ūdeni, un parkā vienkārši nav vietas, kur atbrīvoties no izlietoto produktu iepakojumiem.
Vidzemes Olimpiskā centra Sporta rehabilitācijas centra vadītāja Iluta Urbanoviča skaidro, ka darbinieki rūpējas par kārtību Sajūtu parkā, taču arī ikviens apmeklētājs, neatstājot savus atkritumus, var palīdzēt uzturēt to tīru un patīkamu.
Sajūtu parkā nav izvietotas atkritumu urnas, jo parka darbinieki vēlas nodot visiem apmeklētājiem ziņu – ko tu ienes mežā, to arī paņem līdzi, izejot no meža.
“Izvietojot atkritumu urnas mežā, tās vairs nekalpo savam mērķim – uzturēt tīru apkārtējo vidi, bet pilda jau pilnīgi pretēju uzdevumu – vairāk piemēslo mežu.
Cilvēki savus atkritumus iemet atkritumu urnās, taču putni un meža dzīvnieki, meklējot ēdienu, tos iznēsā pa visu mežu.
Vairākās vietās ir novērota arī cilvēku tendence piemēslot atkritumu urnu apkārtni, kad tās ir pilnas. Atkritumi ir jāiznes no meža. Ārpus takas auto stāvlaukumā ir izvietota atkritumu urna, kuras saturu meža dzīvnieki un putni nevar iznēsāt.”
Iluta Urbanoviča piebilst: “Katrā vietā, arī Gaujas stāvo krastu Sajūtu takā, apmeklētājiem ir noteikumi, kas jāievēro. Tālāk tā jau ir katra paša izvēle – apmeklēt šo vietu vai nē.
Baudiet dabas taku un cieniet tās ierīkotājus! Nebaidieties aizrādīt mēslotājiem un nekautrējieties pieliekties Mātes dabas priekšā un pacelt atstātos atkritumus!”
Vides un tūrisma projektu eksperts, Vidzemes Augstskolas sabiedrības zinātņu fakultātes lektors Juris Smaļinskis portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja, ka pasaules dabas parkos atkritumu savākšanas kārtība ir dažāda – ir parki, kur uzstādītas atkritumu urnas, ir tādi, kuros apzināti tās neizvieto, liekot apmeklētājiem atkritumus aiz sevis savākt. Dažos parkos pat esot izveidota depozītu sistēma. Apmeklētājiem ir jāiemaksā noteikta naudas summa, ieejot teritorijā, kuru var saņemt atpakaļ, uzrādot izlietotās pārtikas iepakojumus. Ja apmeklētājs atgriežas bez savāktajiem atkritumiem, depozīts netiek atgriezts.
“Kopējā tendence pasaulē ir mazināt tūristu atstāto atkritumu daudzumu. Nav iespējams visos pasaules kalnos, kanjonos un alās uzstādīt miskastes, tādēļ cilvēkus jāradina aiz sevis savākt atkritumus,”
piebilst J.Smaļinskis.