Lasīšanas laiks: 3 min
Klepus ir organismu aizsargājošs beznosacījuma reflekss, tā ir ķermeņa reakcija uz elpceļu kairinājumu vai šķēršļiem elpošanai. Mūsu organisms cenšas tos attīrīt ar pastiprinātu, asu izelpu palīdzību, kurām ir specifiska skaņa – tā arī ir klepošana.
Kas izraisa klepu
Kairinoši var būt putekļi, svešķermeņi, patogēni, krēpas, audzēji, cigarešu dūmi, kodīgas smakas un gāzes. Arī alergēni izraisa klepu: pelējuma sēnīte mājoklī, kaķu spalva, nepatīkamas sintētiskās smaržvielas utt. Parasti šis simptoms uzrāda patoloģiskus procesus elpošanas sistēmā. Turklāt klepus var rasties kopā ar citu orgānu slimībām.
Par ko liecina klepus?
Dažos gadījumos klepus un klepus lēkmes naktī var liecināt par veselībai un dzīvībai bīstamu stāvokli, tāpēc tā rašanos nedrīkst ignorēt. Smagos gadījumos klepus un klepus lēkmes bieži seko viena otrai bez pārtraukuma. Ja klepus nepāriet, īpaši, ja tiek atklepotas asiņainas vai strutojošas krēpas un ir traucēts vispārējais komforts, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.
Par retu ieklepošanos nav jāuztraucas. Iespējams, ka telpā ir sakrājies daudz putekļu vai ārā esat pārdzīvojis temperatūras svārstības. Bet, ja klepus ilgst vairāk nekā septiņas dienas, pat ja nav drudža vai citu slimības pazīmju, tā vienmēr ir slimības pazīme. Šajā gadījumā nevajadzētu aprobežoties ar tradicionālajām metodēm, lai atbrīvotos no klepus un aizkavētu došanos pie ārsta. Novēršot simptomu, jūs neatrisināt pašu problēmu, un tas ir vissvarīgākais.
Ja ir klepus bez drudža
- Tad tā ir vīrusu un bakteriālu infekciju attīstība sākotnējā stadijā, kad vēl nav sākusies temperatūras paaugstināšanās (gripa, laringīts, sinusīts, tonsilīts, faringīts, bronhīts, nazofaringīts u.c.) vai slēpts, gauss iekaisuma process
- elpceļu slimību atlikušās izpausmes, nesen pārciestas vai neārstētas
- dažādu slimību attīstība, kurām nepieciešama īpaša ārstēšana (tuberkuloze, vairogdziedzera disfunkcija, plaušu vēzis, emfizēma, grēmas, sirds mazspēja)
- tādu medikamentu lietošana, kuru blakusparādības pavada klepus (spiedienu pazeminošas zāles utt.)
Uzmanību, smēķētāju klepus!
Bieži sastopams ir tā sauktais smēķētāju klepus. Pastāvīgi ieelpojot nikotīnu, karstos dūmus un kaitīgās vielas, elpceļu gļotāda kļūst kairināta. Tā rezultātā smēķētāju sāk mocīt sauss klepus, bet bez drudža vai citiem citu slimību simptomiem. Tajā pašā laikā ilgstoša smēķēšana var izraisīt iekaisuma reakcijas bronhos, un šī ir slimība, kurai nepieciešama medicīniska iejaukšanās.
Ir divi pretēji klepus veidi: sauss un mitrs. Sausu klepu parasti pavada iekaisis kakls, sāpes krūtīs, tas nesniedz atvieglojumus un var būt ilgstošs. Mitrs klepus, gluži pretēji, palīdz izvadīt gļotas no bronhiem un ir vieglāk panesams. Šajā gadījumā ir svarīgi pievērst uzmanību krēpu raksturam, krāsai, smaržai, daudzumam.
Dažām slimībām raksturīgs tikai sauss klepus. Tās ir, piemēram, laringīts un sausais pleirīts. Citi, piemēram, bronhīts, tuberkuloze un plaušu vēzis, sākotnēji var izraisīt sausu klepu, kas vēlāk pārvēršas mitrā klepū.
Ārstēšana ar dabīgiem līdzekļiem
Zāļu tējas
Siltas zāļu tējas, tādas kā kumelīšu vai piparmētru, var nomierinoši iedarboties uz kaklu un palīdzēt mazināt klepus simptomus.
Medus
Unikāls produkts ar izteiktām pretmikrobu īpašībām, tas var būt dabisks klepus nomācējs. To var sajaukt ar siltu ūdeni vai zāļu tēju.
Atpūta un miegs
Pietiekama atpūta un miegs ir būtiski nepieciešami organisma atveseļošanai. Miegā organisma imūnsistēma darbojas optimāli, palīdzot novērst klepus simptomus.
Hidratācija
Daudz šķidruma palīdz un nomierina kaklu. Silti šķidrumi – buljoni vai zupas, var būt īpaši iedarbīgi.
Mitrinātāji
Mitrinātāja izmantošana dzīvojamā telpā var pievienot gaisam mitrumu, atvieglojot klepus simptomus un samazinot rīkles kairinājumu.
Nobeigumā jāatzīmē, ka modernā medicīna piedāvā efektīvas zāles pret klepu: tie ir sīrupi, tabletes pret klepu un aerosoli. Pērciet tiešsaistē, tie ir tikai klikšķa attālumā.