Lasīšanas laiks: 3 min
Šodien oficiālā darba vizītē Valmierā viesojās Ķīnas Tautas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Jangs Guocjangs (Yang Guoqiang), vēstniecības ekonomikas un tirdzniecības konstultants Liu Juns (Liu Jun) un vēstniecības pirmais sekretārs Mr Zengs Fuhua (Zenga Fuhua).
Sākotnēji vēstnieks un diplomāti viesojās pilsētas pašvaldībā, kur tikās ar Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieku Jāni Baiku („Valmierai un Vidzemei”). Pēc Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālista Didža Stāvauša teiktā, vēstnieks uzsvēris, ka “Valmierā ir radīti teicami dzīves apstākļi, nodrošinot pilsētas un apkārtējos iedzīvotājus ar darba vietām, kā arī piedāvājot daudzveidīgu kultūras, izglītības un sporta pakalpojumu klāstu.”
Pēc vēstnieka teiktā, arī Valmierā ir vairāki uzņēmēji, kuru produkcijai Ķīnā varētu būt liels pieprasījums. Tāpat J.Guocjangs esot pārliecinājies, ka Latvijā ir konkurētspējīga izglītības sistēma, kas savukārt varētu ieinteresēt Ķīnas jauniešus: “Šobrīd Ķīnā jūtams ievērojams kvalificēta darbaspēka trūkums – mums ir nepieciešami labi speciālisti inženierzinātnēs, informācijas tehnoloģiju un uzņēmējdarbības jomās. Lai iegūtu kvalitatīvu izglītību, daudzas ķīniešu ģimenes savas atvases sūta uz augstskolām ASV, Lielbritānijā, Francijā un citviet. Arī Latvija var piedāvāt līdzvērtīgas kvalitātes izglītību, turklāt izmaksu ziņā tā ir daudz pievilcīgāka.”
Pēc vizītes Valmieras pilsētas pašvaldībā, vēstnieks apskatīja rekonstruēto Valmieras Mūzikas skolu, apmeklēja Valmieras muzeja Garšaugu namiņu, un vizītes izskaņā vēstnieks apmeklēja arī Vidzemes Augstskolu (ViA), kur tikās ar rektoru Gati Krūmiņu un citiem augstskolas pārstāvjiem, piedalījās ķīniešu valodas nodarbībā studentiem un apmeklēja Valmieras integrēto bibliotēku.
Vēstnieka un diplomātu vizītē ViA piedalījās arī portāls „Valmieras Ziņas”.
Sākotnēji rektors un augstskolas personāls viesiem sniedza prezentāciju par augstskolu un studiju piedāvājumu starptautiskajiem studentiem. Prezentācijā tika demonstrēta arī augstskolas vīzija potenciālajai Valmieras un Ķīnas sadarbībai, turpinot aizsākto tradīciju, ar ķīniešu pedagogu palīdzību piedāvājot ViA studentiem apgūt ķīniešu valodu, tāpat arī Ķīnas studentiem piedaloties Baltijas Starptautiskajā vasaras skolā, bibliotēkā piedāvājot grāmatas no Ķīnas un citām sadarbības iespējām.
Augstskolas pārstāvji izteica cerību, ka ar laiku varētu izdoties atrast kādu līdzīga izmēra augstskolu Ķīnā, ar kuru izveidot ciešāku sadarbību un attīstīt apmaiņas studiju iespējas, uz ko atbildot, vēstnieks solīja palīdzēt ViA nodibināt kontaktus ar augstskolām Ķīnā, atbalstīt arī ķīniešu valodas apmācības augstskolā un citādi veicināt sadarbību starp valstīm un augstskolām.
“Starptautiskie studenti ir kļuvuši par lielu biznesu. Ķīnieši, studējot Amerikā, maksā pat trīs reizes lielākas studiju maksas nekā paši amerikāņi, tādēļ salīdzinoši Jūs esat ļoti konkurētspējīgi un pievilcīgi Ķīnas studentiem,” ViA piedāvājumu vērtēja vēstnieks. Viņš arī norādīja, ka augstskolas piedāvājums jūtami ir vērsts uz darba tirgus pieprasījuma aizpildīšanu, savukārt konkrētās nozares, tostarp inženierzinātnes, mediji un citas, Ķīnas jaunieši labprāt izvēloties savu studiju pamatā.