Lasīšanas laiks: 4 min
Vai jūs kādreiz esat domājis par to, kā veidojas cilvēka prasme rīkoties ar naudu? Nereti cilvēkiem, kas nāk no līdzīgām vidēm un kuriem ir teju vienādi ienākumi, ir ļoti atšķirīgas finansiālās situācijas. Vieni dzīvo pārtikuši un vēl ir spējīgi veidot uzkrājumus un investēt, kamēr otriem nav nekā un ik mēnesi ir jāņem ātrie kredīti jeb imprumut rapid, lai izdzīvotu. Patiesība ir tāda, ka cilvēka finanšu paradumus un attieksmi pret naudu veido ļoti dažādu iekšēju un ārēju apstākļu kopums. Kādi ir šie apstākļi un vai savus naudas tērēšanas paradumus ir iespējams mainīt?
Pašus finanšu pamatus, protams, mēs mācāmies no saviem vecākiem, līdz ar to varētu teikt, ka tas, kā mēs rīkojamies ar naudu, ir lielā mērā atkarīgs no tā, kā ar naudu rīkojās mūsu vecāki. Tomēr, tas nenozīmē, ka bērni ar naudu rīkojas tieši tāpat kā viņu vecāki. Ietekmes var būt dažādas. Piemēram, ja vecāki dzīvoja ļoti izšķērdīgi un pēc tam pietrūka naudas pārtikai un citām svarīgām lietām, ļoti iespējams, ka bērns vecāku kļūdas nevis atkārtos, bet no tām mācīsies, jo ļoti labi sapratīs, kā tas ir, kad nav naudas. Tajā pašā laikā, protams, var būt arī tā, ka bērni seko savu vecāku piemēram un savas finanses izvēlas pārvaldīt tāpat. Daudz ko ietekmē arī tas, kā vecāki saviem bērniem skaidro naudas nozīmi un cik aktīvi bērnam ļauj iesaistīties ģimenes finanšu plānošanā.
Vēl finanšu paradumus ļoti spēcīgi ietekmē cilvēka rakstura īpašības. Arī to savā veidā var uzskatīt par kaut ko, kas mantots no vecākiem, jo raksturi vienas ģimenes locekļiem parasti ir līdzīgi, tomēr tas ir citādi. Raksturu nevar iemācīt, tas vienkārši ir tāds, kāds tas ir. Ir ļoti daudz rakstura īpašību, kas tiešā veidā ietekmē to, kādus finanšu lēmumus cilvēks pieņem. Viena no vistipiskākajām īpašībām ir gribasspēks. Pat tad, ja cilvēks ir mācīts taupīt un ierobežot sevi, viņam to panāk būs ļoti grūti, ja pietrūks gribasspēka. Citiem tikmēr vēlme taupīt ir pilnīgi dabiska un viņiem drīzāk grūtības sagādās sūri grūti pelnītās naudas atdošana, lai kaut ko iegādātos.
Ļoti lielu lomu finanšu paradumos noteikti spēlē arī personīgā pieredze. Tas savā ziņā ir sasaistāmas arī ar mācībām, kas gūtas ģimenē, taču personīgā pieredze vairāk ir mācīšanās no savām, nevis citu kļūdām. Parasti sava pieredze ir daudz vērtīgāka un tās ietekme ir spēcīgāka. Tipisks piemērs ir iziešana cauri nopietnām finansiālām grūtībām. Piemēram, ja cilvēks nokļuvis ātro kredītu jūgā un izbaudījis uz savas ādas šo rūgto pieredzi, pēc tam viņš diez vai vairs gribēs ņemt kredītus un pret naudu attieksies daudz atbildīgāk.
Vēl, protams, arī izglītībai ir ļoti būtiska nozīme. Ja cilvēks jebkādā veidā izglīto sevi par finansēm, viņš saprot, kas ir pareizi un kas nav, un kā ir iespējams vairot savu naudu, nevis to pazaudēt. Cilvēks bez jebkādas finanšu izglītības naudu vairāk tērēs pēc instinktiem, proti, ja nauda ir, to var tērēt, ja tās nav, tad tērēt nevar. Finansiālajā jomā izglītots cilvēks domās arī par to, kur naudu tērēt un kā panākt, ka nauda veido jaunu naudu. Tomēr izglītība un zināšanas vēl automātiski nenozīmē, ka cilvēks pratīs rīkoties ar naudu. Kā jau iepriekš tika minēts, tas vien, ka cilvēks zina, ko vajadzētu darīt ar naudu, vēl nenozīmē, ka viņš būs spējīgs to paveikt.
Šie vēl nebūt nav vienīgie faktori, kas ietekmē cilvēka finanšu paradumus. Varētu pat teikt, ka ikkatra dzīves epizode mums kaut ko iemāca un ietekmē mūsu rīcību nākotnē, tieši tāpēc ir ļoti grūti finanšu paradumus mainīt. Tas ir gadiem ilgi veidots zināšanu, spēju, pieredzes un rakstura īpašību kopums, ko nevar tā vienkārši ignorēt. Vienīgais veids, kā mainīt savus finanšu paradumus, ir mēģinot iedziļināties katrā konkrētajā problēmā. Piemēram, ja cilvēkam ir problēmas ar aizdevumu atmaksu un viņam ir vairāki neatmaksāti ātrie kredīti vai patēriņa kredīti jeb credit nevoi personale, ir jāsaprot, kāpēc kredīti tika paņemti, jāizanalizē savas domas un emocijas, un tikai tad būs iespējams tikt vaļā no šī tik sliktā finanšu paraduma ņemt kredītus. Tikai analizējot savu rīcību, ir iespējams saprast, no kurienes rodas konkrētie finanšu paradumi.