Lasīšanas laiks: 3 min
Lai gan pilsētā un dabā “valda atšķirīgi likumi”, bieži vien abas vides mēdz būt cieši saistītas. Proti, valmieriešus reizēm pārsteidz sastapšanās ar savvaļas dzīvniekiem, sniedzot gan prieku par redzēto, gan ne tik patīkamas sajūtas, informē Līga Bieziņa, Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā.
Ikviens valmierietis ir vērojis, kā bērni baro pīles Dzirnavu ezeriņā, vai lidojošos kovārņu barus vakaros virs Valmieras lielajiem kokiem. Reizēm pilsētā tiek sastapts arī kāds ezis, bebrs, stirna vai lapsa. Meža dzīvnieku klātbūtne pilsētā nav nekas neparasts. Tā skaidrojama ar zaļo zonu esamību, kur dzīvniekiem viegli adaptēties un kur viegli iegūt barību. Tomēr, lai dzīvnieks un cilvēks nekļūtu par apdraudējumu viens otram, ir padomi, ko vērts atcerēties.
Gadījumā, ja atrasts ievainots vai apmaldījies savvaļas dzīvnieks vai dzīvnieka mazulis, ir jāapsver, vai nepieciešams veikt dzīvnieka glābšanu. Gadījumā, ja palīdzība dzīvniekam ir vajadzīga, to nedrīkst aiztikt. Neatkarīgi no diennakts stundas jāmeklē speciālistu palīdzība, ziņojot glābšanas dienestiem:
- Valsts meža dienestam (VMD), tālr.67221322;
- Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD), tālr.112;
- Valmieras pilsētas pašvaldības policijai, tālr.64222951, 28681333.
Sastopot klaiņojošu meža zvēru (lapsu, bebru, mežacūku, stirnu) ārpus pilsētas zaļajām zonām, ir nepieciešama īpaša piesardzība. Dzīvniekam ir jādara zināms par cilvēka klātbūtni, taču tam nedrīkst tuvoties. Ir jāinformē atbildīgie dienesti – Valmieras pilsētas pašvaldības policija, VMD vai VUGD. Gadījumā, ja dzīvnieks izrāda agresijas pazīmes, ieteicams strauji mainīt maršrutu vai paslēpieties. Bez pamatojuma dzīvnieki nemēdz uzbrukt, ja vien tiem netiek radīts stress, sākot to vajāt vai radot dzīvniekam nepatīkamas skaņas.
Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (PDVO) kopš 2012.gada Latvijai ir piešķīrusi no trakumsērgas brīvas valsts statusu. Tomēr, sastopoties ar dzīvnieku, kurš ir neparasti lēnīgs vai ar izteiktu piesardzības trūkumu, iedzīvotāji ir aicināti par to ziņot Valmieras pilsētas pašvaldības policijai, VUGD vai VMD.
Nereti pilsētas ielās ir sastopami arī eži, kas īpaši aktīvi ir vakara un nakts stundās. Lai nenodarītu kaitējumu dzīvnieka veselībai, tos nav ieteicams barot, kā arī ņemt rokās un pārvietot.
Pavasari ir putnu ligzdošanas laiks, kad putnu mazuļi var nejauši izkrist no ligzdas vai arī mācās lidot. Tāpēc šajā laikā (vēl visu jūniju) iespējama sastapšanās ar agresīviem putnu vecākiem, īpaši vārnām, kas, aizsargājot savu mazuli, var pikēt virs garāmgājējiem vai pat uzbrukt. Lai pasargātu sevi, bērnus un mājdzīvniekus, kā arī lai nenodarītu kaitējumu putniem, zemē atrastus putnu mazuļus noteikti nevajadzētu ņemt rokās. Ja tuvojas agresīvs putns, labāk doties pēc iespējas ātrāk prom.
Lai kontrolētu putnu un bebru populāciju pilsētā, par sastapšanos ar bebriem un agresīviem putniem vēlams informēt arī Valmieras pilsētas pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldi, zvanot pa tālruni 64207145 vai rakstot e-pastā info@valmiera.lv. Var izmantot arī Valmieras pilsētas pašvaldības policijas anonīmo uzticības tālruni 64210685.