Lasīšanas laiks: 3 min
Zobu veselība ir svarīgs veselības rādītājs, kas ne vien norāda uz cilvēka organisma kopējo veselības stāvokli, bet arī ietekmē visu tā orgānu darbību. Tieši tādēļ rūpes par zobu veselību ir jāuzsāk jau no agras bērnības, veidojot pareizus zobu kopšanas ieradumus.
Kariesu izraisošie mikroorganismi dzīvo bērna mutes dobumā jau no pašas dzimšanas, un parasti tie tiek nodoti bērnam no mātes.
Vēlāk, bērnam augot, mikroorganismi uz bērna zobiem nonāk no ārējās vides, uztura, citiem cilvēkiem un pat mājdzīvniekiem.
Diemžēl bērnu zobu veselības rādītāji Latvijā arvien turpina pasliktināties, kam par iemeslu varētu būt vecāku aizņemtība un laika trūkums, kā rezultātā vecāki ne vienmēr spēj pienācīgi sekot bērnu zobu veselības stāvoklim. Zobi netiek tīrīti pietiekami bieži, kā rezultātā kariess parādās arvien mazākiem bērniem – jau no pusotra gada vecuma.
Jāņem vērā, ka galvenie zobu veselību pasliktinošie faktori ir ne vien pareizas un pietiekamas zobu higiēnas trūkums, bet arī neveselīgs uzturs.
Mūsdienu ēdienkartē arvien populārāki kļūst ar ogļhidrātiem bagāti ēdieni – ne vien pieaugušie, bet īpaši bērni lieto šādus našķus arvien biežāk un arvien lielākā daudzumā. Lai uzturētu zobus veselus, bērnam ir jāsaņem pilnvērtīgs, veselīgs uzturs, kas bagāts ar dārzeņiem, augļiem un šķiedrvielām. Nedrīkst aizmirst arī par pietiekamu ūdens patēriņu. Turklāt nepareizs uzturs var veicināt vai pat izraisīt arī nepareiza sakodiena veidošanos, jo tieši cietāki un šķiedrvielām bagāti ēdieni veicina pareizu košļāšanas muskuļu darbību.
Alianses “Par nākotni bez kariesa”, kas ir bezpeļņas labdarības organizācija, kura vieno pasaules vadošos zobu veselības ekspertus, pētījums liecina, ka tikai puse jeb 51,5% Latvijas bērnu 12 gadu vecumā tīra zobus divas reizes dienā. Vienreiz dienā zobus tīra aptuveni 33% bērnu. Savukārt kā nākamo zobu kariesa rašanās iemeslu var minēt neveselīgu ēšanu. Pārsteidzoši, ka tikai 6,8% no Latvijas 12-gadniekiem nenašķojas vispār, gandrīz 41% to dara divreiz dienā, bet 29% Latvijas bērnu 12 gadu vecumā našķus ēd vairāk nekā divas reizes dienā.
Lai parūpētos par bērna zobu veselību, jau līdz viena gada vecumam ir jāveic zobu veselības novērtēšana, dodoties vizītē pie zobu ārsta vai higiēnista. Speciālists novērtēs izšķīlušos zobu stāvokli, konstatēs iespējamos zobu veselībai nelabvēlīgos ieradumus, uztura kļūdas un citus potenciālos kariesa riskus.
Lai izvairītos no uztura radītās negatīvās ietekmes uz zobu veselību, ir jāievēro daži vienkārši pamatprincipi:
- pēc iespējas jāizvairās no cukuru saturošu ēdienu un dzērienu lietošanas;
- nenašķoties starp ēdienreizēm;
- jāievēro mērenība un jāēd lēnām, rūpīgi sakošļājot ēdienu;
- lai pasargātu bērnus no agrīniem kariesa bojājumiem (pudeļu kariess) – pudelītē jālej tikai ūdens vai piens.
Apvienojot veselīgu, sabalansētu uzturu ar regulāru zobu tīrīšanu un vizītēm pie speciālista, ir iespējams iegūt vislabākos rezultātus un pasargāt savu un savu bērnu zobu veselību.