Lasīšanas laiks: 4 min
Mūsdienās ļoti daudz cilvēku izvēlas dzīvot uz parāda. Viņi vai nu nepārtraukti ņem kredītus internetā jeb kredīti online vai par saviem pirkumiem norēķinās ar kredītkartēm, katru mēnesi veicot minimālos maksājumus, jo šie kreditēšanas pakalpojumi ir ļoti viegli pieejami gandrīz ikvienam. Jebkurā gadījumā daudziem pievilcīgāka šķiet šāda dzīve, kad visu kāroto var iegūt uzreiz, nevis pašam krāt naudu, jo tas rada ilūziju, ka naudas vienkārši ir vairāk. Ja tā padomā, tad savā veidā tas patiešām ļauj dzīvot ērtāku, vienkāršāku dzīvi, taču tas ir nepareizi daudzu iemeslu dēļ. Kāpēc naudu ir jākrāj, nevis jāaizņemas?
Pirmkārt, dzīvošana uz parāda liedz nodrošināt neatkarīgu finansiālo situāciju. Ņemot kredītus, jūs visu laiku uzņematies liekas saistības un esat atkarīgs no sava kredītdevēja. Daudziem būšana parādā nesagādā nekādas problēmas un viņi to uztver par normu, taču kas notiks, ja kredītdevējs atteiks aizdevumu vai mainīs kreditēšanas nosacījumus? Būtībā finansiālā situācija ir atkarīga no kredītdevēja lēmumiem. Protams, mūsdienās kreditēšanas iespējas ir daudz un dažādas, tāpēc viena kredītdevēja atteikums piešķirt aizdevumu vēl neko nenozīmē, taču tas nemaina faktu, ka šāds dzīvesveids ir riskants. Pārtikt no savas naudas, nevis svešas naudas, ir daudz atbildīgāk, un tikai sava nauda var dot pilnīgu finansiālo neatkarību un izvēles brīvību.
Otrs būtiskākais iemesls, kāpēc nepārtraukta aizdevumu izmantošana nav vērtējama pozitīvi, it tas, ka kredīti sadārdzina dzīvi. Par visa veida kredītiem, tajā skaitā kredītkartēm un kredītlīniju, ir jāmaksā procenti. Šie procenti var būt ļoti augsti. Tātad viss, ko jūs pērkat, izmantojot svešu naudu, izmaksā daudz vairāk. Kredītņēmēji parasti šo faktoru īsti neņem vērā, jo par katru atsevišķo aizdevumu procentos samaksātās summas ir nelielas, bet, ja to visus saskaita kopā, var skaidri redzēt, ka šādā veidā tiek izšķērdēta kaudze naudas. Saprotot, cik ir jāsamaksā procentos, ilūzija par to, ka kredītu ņemšana nozīmē vairāk naudas, izzūd vienā mirklī.
Vēl jāņem vērā, ka dzīve uz parāda ir ļoti riskanta. Ja rodas ilglaicīgas problēmas ar parāda atmaksu, tas var novest pie parāda piedziņas, tiesu procesiem, mantas konfiskācijas, kontu iesaldēšanas utt. Protams, ņemot kredītus, neviens nepieļauj iespēju, ka kaut kas tāds varētu notikt, taču nākotni nav iespējams paredzēt. Pat cilvēki ar ļoti augstiem un stabiliem ienākumiem nonāk situācijās, kad kredītu atmaksa vairs nav iespējama. Ir jāsaprot, ka ienākumu līmenis var mainīties jebkurā brīdī un neapdomīga kredītu ņemšana ir sabojājusi dzīves ļoti daudziem. Nepieļaujiet, ka jūs kļūstat par vienu no viņiem.
Dzīve uz parāda vairumā gadījumu ir arī emocionāli ļoti smaga. Tas sasaistās ar iepriekš minēto, ar risku, ko kredīti liek uzņemties. Daudzi spēj ikdienā savas domas pilnībā noslēgt no kredītiem un to iespējamajām sekām, un tāpēc dzīve uz parāda viņiem nekādu lielo stresu nerada, tomēr tas var mainīties, ja radīsies problēmas ar kredīta atmaksu. Nopietnās sekas neļaus atslēgt prātu un pievērsties citām lietām, tāpēc ir labāk neko tādu nepieļaut. Veidojiet uzkrājumus, un tad jums nebūs tik ļoti jāuztraucas par savām finansēm.
Vēl pastāvīga dzīve uz parāda var būt iemesls tam, ka tiek atteikti lielāki, nopietnāki aizdevumi, pat tad, ja kredītsaistības nekad neesat pārkāpis. Piemēram, ja jūs vēlētos iegādāties savu mājokli, izmantojot hipotekāro kredītu, tas, ļoti iespējams, šādā gadījumā tiktu atteikts, jo tas, ka jūs esat ņēmis daudz ātro kredītu, ir skaidrs pierādījums tam, ka neesat spējīgs iekrāt naudu ilgtermiņā un, visticamāk, nopietnāka kredīta atmaksa jums agri vai vēlu sagādās problēmas. Patiesībā, runa pat nav tikai par hipotekārajiem kredītiem. Arī patēriņa kredīts un daudzi citi aizdevumi var tikt atteikti, ja jūsu kredītvēsturē parādās neskaitāmas citas kredītsaistības. Katram kredītdevējam ir atšķirīga attieksme pret ātrajiem kredītiem un kredītkartēm, tomēr, ja tas ir iespējams, labāk tomēr nevajag lieki riskēt un kreditēšanas pakalpojumu izmantošanu atstāt reizēm, kad tas tiešām ir nepieciešams.
Kredīti un dažādi oficiāli aizdevumi kopumā nav vērtējami negatīvi, tieši pretēji, kreditēšanas pakalpojumi ir pat ļoti noderīgi un ne reizi vien ir paglābuši cilvēkus no finansiālām grūtībām, bet ir jāprot izvērtēt, kad ņemt kredītus un kad nē. Kredītiem pavisam noteikti nevajadzētu kļūt par ikdienas sastāvdaļu un galveno ienākumu avotu. Tiem ir jābūt kā drošības spilvenam neparedzētās situācijās vai finansiālajam atbalstam dzīves lielo mērķu sasniegšanā. Ikdienā ir jāizmanto sava nauda un mazie mērķi ir jāsasniedz, krājot to. Uzkrājumu veidošana ir vienīgais ceļš uz finansiālo neatkarību un stabilitāti.