Lasīšanas laiks: 4 min
Pēdējās desmitgadēs darba vides koncepts ir būtiski mainījies, jo ir parādījušies atvērtā tipa biroji, kopstrādes telpas, attālinātais darbs un daudzi citi modeļi, pateicoties kuriem, ikviens var piemeklēt savām dzīves vērtībām un apstākļiem ērtāko risinājumu, kur un kā strādāt. Tomēr visā šajā lielajā brīvībā nevajadzētu aizmirst par tādu terminu kā “ergonomika”. Tā joprojām ir nozīmīga ikvienā birojā un jebkurā citā vietā, kuru izmantojat darbam. Kāpēc ir tik svarīgi veidot ergonomisku darba vidi?
Vairāk enerģijas un uzmanības darbam
Jo darba vidē mazāk dažādu traucēkļu, kas novērš uzmanību un rada diskomfortu, jo labāk iespējams koncentrēties darba procesam. Tāpēc ir tik būtiski, ka ir ērta un pielāgota darba zona, atbilstoši darba specifikai pielāgots aprīkojums un mēbeles, pareizi noregulēts apgaismojums, nav traucējošu skaņu. Liela nozīme ir arī telpas vai vietas kopējam mikroklimatam – kā ķermenis tajā jūtas, vai nav pārāk auksti vai karsti. Ja visas šīs lietas ir balansā un pārdomātas, tad darbinieks var savu enerģiju novirzīt pienākumu veikšanai, nevis risināt diskomforta jautājumus, kas atņem uzmanību un samazina koncentrēšanos.
Augstāka darba produktivitāte
Veltot vairāk uzmanības darba pienākumiem un jūtoties ērti savā darba vidē, cilvēks noteikti arī vairāk padara. Tāpēc ergonomiska darba vide ir viens no primārajiem faktoriem, kas nodrošina produktivitāti. Un produktivitāte attiecīgi ietekmē uzņēmuma panākumus, peļņu un citus attīstības faktorus. Ja uzņēmumā ir nepietiekama produktivitāte, noteikti ir jāanalizē situācija un jāmeklē tam cēloņi. Pilnīgi iespējams, ka cēlonis ir tik vienkāršs kā neērta, nepatīkama un nepiemērota darba vide, nevis darbinieku neatbilstība vai slinkums. Radot darbam patīkamu un ergonomisku vidi, produktivitātes rādītāji noteikti uzlabosies.
Mazāks nogurums un fiziskais diskomforts
Neērts krēsls, pārāk vēsas vai karstas telpas, slikta redzamība datora ekrānā saules dēļ, nefunkcionālas iekārtas un citas mēbeles – šie un vēl daudzi citi ar ergonomiku saistītie faktori, ja tie nav sakārtoti, var ietekmēt cilvēka fizisko pašsajūtu. Piemēram, var sāpēt mugura, galva, pasliktināties imunitāte, kas noved pie biežākas saslimšanas. Fiziskais diskomforts, kuru rada nesakārtota darba vide, samazina enerģiju, darbaspējas un produktivitāti. Neergonomiska darba vide uzņēmumam var radīt papildu izmaksas, jo rodas dīkstāve, mazāk tiek padarīts, darbinieki slimo, jāizmaksā slimības nauda utt. Tie ir izdevumi, no kuriem varētu izvairīties, ja tiktu piesaistīti speciālisti un ieguldīti līdzekļi, lai izvērtētu un sakārtotu darba telpas atbilstoši ergonomikas standartiem.
Veselības saudzēšana ilgtermiņā
Par neergonomiskas vides ietekmi uz veselību jādomā ne tikai šodienas kontekstā, kad darbinieki biežāk slimo, bet arī ilgtermiņā, jo, ja gadiem tiek strādāts vietā, kur ir nepareiza un pārmērīga slodze mugurai, kur ir nelabvēlīgs mikroklimats un citas problēmas, tas var veicināt hronisku slimību attīstību un pat draudēt ar darbnespēju, iedragājot cilvēka atlikušās dzīves kvalitāti. Tāpēc darba devējam ir pienākums nodrošināt tādus darba apstākļus, kas nerada riskus veselībai ne īstermiņā, ne ilgtermiņā. Pielāgota vide, mēbeles, iekārtas, patīkamas un labi aprīkotas telpas – tā nav greznība, bet gan nepieciešamība. Arī tad, ja izvēlaties strādāt nevis konkrētā birojā vai darbavietā, bet strādāt attālināti, jāatceras, ka vienmēr jāpatur prātā ergonomiskas darba vides principi, jo no tiem lielā mērā atkarīgs, cik produktīvi spēsiet veikt darba pienākumus, kā arī tie var radīt ietekmi uz veselības stāvokli.
Iespēja piesaistīt labāku darbaspēku
Uzņēmums, kurš parūpējies par savu darbinieku komfortu, iekārtojot ergonomisku un mūsdienīgu vidi, ir pieprasītāks darba devējs. Protams, arī citi vakances faktori ir svarīgi, bet vieta un vide, kurā jāstrādā, arī ir ļoti būtiska. Pat tad, ja ir laba alga, bet darba vide nesakārtota un veselībai nedraudzīga, ir lielāka iespēja, ka cilvēks gribēs pārtraukt darba attiecības. Ja uzņēmums vēlas piesaistīt kvalificētus darbiniekus, kuri strādā ilgtermiņā un ir patiesi lojāli savai darbavietai, tad ergonomiska darba vide ir viens no svarīgiem priekšnosacījumiem.
Cik izmaksā ergonomiska darba vide?
Ergonomika darbā – tas ir ļoti plašs jēdziens, kas ietver dažādas ar drošību, veselību, efektivitāti un dizainu saistītus aspektus. Lai tos ieviestu, nepieciešams ieguldīt finanšu līdzekļus. Protams, izdevumu apjoms atkarīgs no uzņēmuma specifikas, telpu lieluma un citiem aspektiem, tāpēc konkrētas izmaksas nav iespējams noteikti, nevērtējot katru gadījumu atsevišķi. Neliela mājas biroja iekārtošana atbilstoši ergonomikas principiem var izmaksāt pāris simtus eiro, bet lielākam birojam telpu aprīkošanai var būt vajadzīgi vairāki tūkstoši eiro. Bet jāatceras, ka tas ir ieguldījums, kas atmaksājas – ar produktivitāti, darbinieku apmierinātību, labāku veselību, konkurētspējas pieaugumu un citiem ieguvumiem.
Ja jums aktuāla ergonomiskas darba vides ierīkošana uzņēmumā, mājas birojā vai citviet, kur strādājat, bet šobrīd nav pieejami nepieciešamie naudas līdzekļi, noderīgi būs Aizdevums.lv finanšu pakalpojumi – patēriņa kredīts un naudas kredīts, kas saimnieciskās darbības veicējiem piedāvā aizdevumu līdz pat 10 000 EUR, kurus var izmantot savu mērķu, ieceru un vajadzību īstenošanai.