Lasīšanas laiks: 5 min
Arvien straujāk tuvojas atvaļinājumu, ceļojumu un aktīvas atpūtas laiks, pēc kura ilgojāmies tumšajos un vēsajos ziemas mēnešos. Šis ir ne tikai laiks, ko izbaudīt, bet arī laiks, kad jāzina, kā sevi pasargāt, un jābūt gataviem visdažādākajām situācijām. Lai kāda negaidīta veselības ķibele nesabojātu atpūtu, ieteicams jau iepriekš nokomplektēt vasaras aptieciņu. Noderīgos padomos dalās BENU Aptiekas farmaceita asistente Zanda Ozoliņa.
Ja gadījusies brūce
Vasarā tās nav retums – mazas traumas, griezumi, plēsumi, nobrāzumi, saules apdegumi. Tāpēc lieti noderēs aptiekās pieejamie antiseptiskie līdzekļi. Ar tiem ir viegli tīrīt un dezinficēt nelielas brūces, nobrāzumus un ādas bojājumus, var arī izmantot kukaiņu kodumu dezinficēšanai un saules radītiem apdegumiem. Pozitīvi, ka jaunās paaudzes līdzekļi nerada kņudoņu, kairinājumu un dedzinošu sajūtu. Droši varam tos izmantot arī bērniem. Jau iekaisušas, sastrutojošas brūces dezinficēšanai piemērotāki būs medikamenti, kuru sastāvā ir jods.
Daudzi ieraduma dēļ brūču kopšanai izmanto ūdeņraža peroksīdu. Tomēr vajadzētu atcerēties, ka to drīkst izmantot tikai un vienīgi svaigai brūcei (pirmreizējai apstrādei), nevis lietot katrā nākamajā brūces apstrādes reizē. Un jāizmanto 3% ūdeņraža peroksīda jeb pārskābes šķīdums, kas nerada apdegumus. Brūču kopšanai pareizāk izvēlēties antiseptiskos līdzekļus, kas nekavē dzīšanu un uztur to tīru. Pieejami arī antiseptiskie gēli, kas, uzklāti brūcei, veido plēvīti, tātad aizsargās to no mikrobu iekļūšanas. Ar šādiem gēliem var droši apstrādāt brūcītes arī maziem bērniem (papildu dezinfekcija nav nepieciešama).
Neaizmirstiet savā aptieciņā ielikt arī marles pārsēju un elastīgo saiti un, protams, plāksterus. Ūdensnecaurlaidīgie plāksteri brūci pasargās no mitruma un netīrumiem. Ir pieejami arī īpaši plāksteri jutīgai ādai. Noberztu tulznu labākai un ātrākai dzīšanai, kā arī sāpju mazināšanai noderēs gēla plāksteri. Tie ir dažāda izmēra, un tos var izvēlēties atbilstoši noberztajam pēdas laukumam.
Aizsardzība pret saules apdegumiem
Saulainā laikā arvien aktuālāka kļūst ādas aizsardzība no saules stariem. Aptiekās nopērkamie saules aizsargkrēmi ir testēti un zinātniski pārbaudīti – tātad tie patiešām satur aizsargfiltrus ādas aizsardzībai. Jāraugās, lai aizsargkrēms pasargā gan no UVA, gan UVB stariem, un uz tā norādītajam SPF (Sun Protection Factor) – aizsargspējas koeficientam – jābūt tik augstam, lai varētu sauļoties bez riska apdegt. Tipiska kļūda, ko cilvēki pieļauj, pirmoreiz dodoties saulītē, – izvēlas aizsargkrēmu ar pārāk zemu SPF. Ļoti gaišas ādas īpašniekiem sākumā vajadzētu izraudzīties krēmu ar SPF 50 (maksimālā aizsardzība) un tikai pēc tam, kad āda ir jau pieradusi pie saules, – ar mazāku aizsargfiltru. Tie, kuru āda ļoti labi iedeg, uzreiz var lietot aizsargkrēmu ar SPF 20.
Bērniem, arī cilvēkiem ar jutīgu ādu un tendenci uz alerģijām, piemērotāki būs krēmi ar mehāniskajiem aizsargfiltriem – cinka oksīdu (Zinc oxide) vai titāna dioksīdu (Titanium dioxide). Atcerieties, ka vienmēr varat lūgt padomu farmaceitam, – viņš palīdzēs Jums izdarīt pareizo izvēli.
Nevajadzētu aizmirst, ka aizsargkrēmu vēlams uzklāt atkārtoti vidēji pēc četrām stundām. Ja tomēr sanācis saulē gozēties pārāk ilgi, sakairinātās ādas atvēsināšanai, nomierināšanai un atjaunošanai noderēs tā saucamie saules SOS krēmi. Tiem piemīt antiseptiska un atvēsinoša iedarbība, dažiem arī sāpes remdējoša – tas būs īpaši piemēroti, ja saulē gūts liels ādas apsārtums.
Ja gadījies saaukstēties
Pēc peldes pārāk vēsā ūdenī vai ilgstošas uzturēšanās kondicionētāja tuvumā var viegli iedzīvoties iesnās un klepū. Ja vienlaikus ar šiem simptomiem ir arī kakla sāpes, var lietot kombinētos medikamentus, kas pieejami šķīdināmu pulveru formā. Tie ir ērti lietojami un paņemami līdzi ceļojumos. Vienlaikus Z.Ozoliņa uzsver, ka šiem medikamentiem piemīt asinsvadus sašaurinošs efekts, tāpēc jāuzmanās cilvēkiem, kam ir paaugstināts asinsspiediens. Šie saliktie preparāti nav domāti arī bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, un gados vecākiem ļaudīm. Pret paaugstinātu temperatūru labāk lietot paracetamolu.
Ja ir sāpes un uzlēkusi neliela temperatūra
Pieaugušajiem derēs paracetamols vai ibuprofēns, bet maziem bērniem – ibuprofēns sīrupa veidā, tas mazinās arī iekaisumu. Piemēram, ja bērns ieguvis saules apdegumu un viņam naktī nedaudz paaugstinājusies temperatūra, šāds medikaments var palīdzēt. Tomēr ibuprofēnu saturošo sīrupu nav ieteicams lietot tad, ja dodaties sauļoties, jo iespējami ādas apdegumi. Maziem bērniem, kuriem ir alerģija pret smaržvielām un krāsvielām, kas atrodas sīrupā, piemērotāks būs paracetamols svecītēs.
Pret kukaiņu kodumu un alerģiju
Līdzekļiem, kas mazina niezi, pietūkumu un apsārtumu pēc kukaiņu koduma vai alerģijas dēļ, noteikti jābūt katrā aptieciņā. Tāpat kā līdzekļiem pret pašiem negantajiem dzēlējiem. Aptiekās ir pieejami aerosoli, kas līdz pat 8 stundām pasargās no odiem, līdz 5 stundām no dunduriem un līdz 4 stundām – no ērcēm. Bērniem tos var izmantot no divu gadu vecuma. Aerosolu nelieto, ja ir ādas bojājums, piemēram, saules apdegums.
Maziem bērniem tomēr ieteicamāk lietot krustnagliņu eļļu, kas ļoti labi atvaira odus. To var pilināt uz bērna ratiņiem vai sasmērēt tās vietas uz ķermeņa, kur mazais netiek klāt ar rokām.
Ja sadumpojies vēders
Grila sezonai sākoties vai baudot dažādus neierastus našķus ceļojumu laikā, ir jāpiedomā pie tā – ko un cik daudz ēdam. Tomēr, ja sanācis apēst par daudz treknu un sagremošanai nepierastu ēdienu, pret smagumu vēderā var lietot enzīmu preparātus, taču – ar to lietošanu nevajadzētu aizrauties ilgāk par nedēļu. Par to, kurš preparāts būtu piemērotāks tieši Jums, jautājiet farmaceitam, bet, ja sūdzības nepāriet, noteikti jāvēršas pie ārsta.
Savukārt, lai akūtas caurejas gadījumā organisms neatūdeņotos un nezaudētu daudz sāļu, var pagatavot īpašu šķidrumu, ņemot tējkaroti sāls un 8 tējkarotes cukura uz litru ūdens. Pret caureju noderēs arī aktīvā ogle.