Lasīšanas laiks: 2 min
Pirmdien, 26.janvārī, pasākuma “Kafija ar politiķiem” ietvaros jaunieši kopā ar lēmumu pieņēmējiem diskutēja par veidiem, kā veicināt jauniešu politisko līdzdalību. Tika apspriesta gan iespēja deputātu fotogrāfijas izvietot skolās, gan rīkot pagalmu forumus.
Kristīne Ļeontjeva, pasākuma moderatore, ievadprezentācijā norādīja, ka tikai divi procenti no Latvijas jauniešiem regulāri iesaistās politiskajās aktivitātēs, 60 procenti tajās nekad nav piedalījušies, savukārt 40 procenti ir komunicējuši ar lēmējvaras pārstāvjiem.
Politiskā līdzdalība nav tikai iestāšanās kādā partijā, tā ir arī petīciju parakstīšana, piedalīšanās demonstrācijās, sadarbība ar pašvaldību, darbošanās skolas pašpārvaldē, sabiedriskajās apspriešanās u.tml.
Kopīgu diskusiju rezultātā sanākušie nonāca pie secinājuma, ka jaunieši nepietiekami zina par pašvaldībā notiekošo, kā arī baidās izteikt savu viedokli. Savukārt pašvaldībai trūkst informācijas, kas tieši būtu nepieciešams jauniešiem un kā to īstenot. Lai veicinātu veiksmīgu sadarbību, darba grupās diskusijas dalībnieki izstrādāja vairākus priekšlikumus:
- Noteikt jauniešu pārstāvjus, kuri gan piedalās domes sēdes, gan pirms tām izskata plānotos jautājumus un sagatavo ieteikumus;
- Par domē pieņemtajiem lēmumiem informēt ar sociālo tīklu starpniecību;
- Skolās izvietot deputātu fotogrāfijas ar norādītu kontaktinformāciju un komiteju, kurā tie darbojas;
- Audzināšanas stundās saņemt informāciju par jaunumiem pašvaldībā;
- Organizēt dažādus neformālus politiķu un jauniešu kopīgus pasākumus, piemēram, talkas;
- Deputātiem ciemoties skolās, stāstot, kas paveikts, kas plānots;
- Skolās ieviest jaunus pulciņus, piemēram, lai attīstītu līderību, apgūtu projektu vadību;
- Rīkot pagalmu forumus – deputāti viesojas kādā daudzdzīvokļu mājas pagalmā, aicinot iedzīvotājus izteikt idejas, ko varētu sakārtot pagalmā ar 300 eiro lielu finansējumu. Jāpiebilst, kā norādīja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, dome ar daļēju finansējumu atbalsta pagalmu sakārtošanu, tomēr šo iespēju māju pārvaldnieki nepietiekami izmantojot;
- Rīkot jauniešu referendumus – iespēja ar balsojumu izvēlēties kādu no idejām, ko pašvaldība plāno realizēt jauniešu vajadzībām.
Diskusijas laikā tika minēts vēl daudz ideju, kas, iespējams, veicinātu veiksmīgāku jauniešu un politiķu sadarbību.
Sindija Virse, Valmieras Jauniešu domes pārstāve portālam “Valmieras Ziņas” norādīja:
“Pasākums bija izdevies, pierakstīju vairākas idejas, kuras noteikti jāīsteno. Bija prieks satikt deputātus, kuri aktīvi iesaistījās. Ir plāni, kas jauniešiem liekas reāli, bet pašvaldība norāda, ka tos grūti realizēt, kā arī ir idejas, par kurām paši šaubāmies, bet politiķi aicina nebaidīties un darboties.”
Arī tikšanās datums ar pašvaldības vadītāju Jauniešu domes pārstāvjiem jau sarunāts.
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka 26.janvārī Valmierā pirmo reizi notika diskusija neformālā gaisotnē “Kafija ar politiķiem”.