Lasīšanas laiks: 4 min
Rudenī, kad ēdam mazāk augļus un dārzeņus, kā arī kad saules gaisma mūs lutina ievērojami retāk, ir jāpievērš papildus uzmanība savai labsajūtai un veselības stāvoklim. Lai nodrošinātu visus nepieciešamos mikroelementus un vitamīnus, nereti nepietiek ar to, ko apēdam, tāpēc ir daži uztura bagātinātāji un vitamīni, kurus ir ieteicams lietot ne tikai aukstajās sezonās, bet pat cauru gadu!
D vitamīns
Liekas, visi zinām, ka tas ir nepieciešams un to varam saņemt no saules, bet vai tā ir taisnība un vai patiesi saprotam D vitamīna nozīmi organismā?
Kāpēc mums to vajag?
D vitamīns palīdz uzsūkties kalcijam, stiprina imunitāti un uzlabo muskuļu veselību, kā arī veicina zobu un kaulu stiprumu, kas ir viens no mazāk zināmajiem aspektiem. Nepietiekams D vitamīna daudzums var būt iemesls trausliem kauliem jaunībā vai priekšlaicīgai osteoporozei.
2018. gadā ASV veiktajā pētījumā, tika atrasta korelācija arī starp D vitamīna daudzumu un multiplo sklerozi un sirds slimībām. Šis saules vitamīns, kā to mēdz saukt tautā, ietekmē arī garastāvokļa maiņas, depresiju un vielmaiņu.
Kāpēc tas jāuzņem papildus?
Ļoti vienkārši – D vitamīnu praktiski nav iespējams uzņemt ar uzturu. Lai mums būtu pietiekams D vitamīna daudzums no saules, tad mums tajā būtu jāuzturas vidēji vienu stundu dienā katru gada dienu. Tas Latvijas platuma grādos ir ne tikai neiespējami, bet ir arī ļoti kaitīgi UV starojuma dēļ. Rezultātā vairāk kā 70 % Latvijas iedzīvotāju D vitamīns ir zem nepieciešamās normas.
Tumšajā sezonas laikā ir ieteicams pārbaudīt D vitamīna līmeni asinīs vismaz reizi trīs mēnešos vai uzreiz pie ilgstoša noguruma.
C vitamīns
Viena no aktualitātēm vīrusu uzplaukumu laikā rudenī un ziemā, kad visi cenšamies atbalstīt savu organismu un imunitāti.
Kāpēc mums to vajag?
Tā galvenā un būtiskākā funkcija ir imunitātes spēcināšana, kas tiek panākta ar balto asins ķimenīšu stiprināšanu. C vitamīns ir vērtīgs gan profilaktiski, lai pasargātu no saslimšanas, gan arī slimošanas laikā, jo var atvieglot simptomus un veicināt ātrāku atveseļošanos.
Tas var kalpo kā ļoti iedarbīgs antioksidants, kā arī palīdz labāk uzsūkties dzelzim, stiprina asinsvadus un aizkavē ādas novecošanos. Ne velti C vitamīns ir kļuvis par jaunākās paaudzes sejas un ķermeņa kopšanas produktu būtisku elementu.
Kāpēc tas jāuzņem papildus?
C vitamīnu cilvēka organisms nespēj saražot un arī uzkrāt, kas nozīmē, ka tas ir jāuzņem regulāri ar uzturu. Atšķirībā no D vitamīna C ir sastopams daudz plašākā produktu klāstā un ir vieglāk iekļaujams ēdienkartē.
Lai gan stereotipiski citrusi šķiet ar C vitamīnu bagātākie produkti, tos apsteidz tādi augļi un dārzeņi kā upenes, paprika, kivi, brokoļi un zemenes. Ja regulāri ēd augļus un dārzeņus, tad ar to var uzņemt pietiekamo vitamīna devu, taču, ja šie produkti nav iekļauti ikdienas ēdienkartē, vitamīnu būtu jāuzņem papildus.
Zivju eļļa
Vēl viena visiem ļoti zināma uztura bagātinātāju grupa, kurai tomēr pievēršam par maz uzmanības. Zivju eļļas izvēlē būtiskākā ir produkta kvalitāte un izcelsme. Visefektīvākā zivju eļļa ir iegūta no brīvībā augušām zivīm, nav apstrādāta ar augstu temperatūru vai spiedienu un tās uzņemšanas veids ir šķidrā konsistence.
Kāpēc mums to vajag?
Tā satur omega-3 taukskābes, kas cilvēka organismā mazina iekaisuma rādītājus, uzlabo sirds veselību un kas ir vissvarīgākais – stiprina mentālo kapacitāti. Zivju eļļa darbojās kā atbalsta sistēma visdažādākajiem ķermenī notiekošajiem procesiem – nieru darbība, asins spiediens, aknu procesi, kā arī var mazināt menstruālos krampjus un toksikozi grūtniecības laikā.
Kāpēc tas jāuzņem papildus?
Līdzīgi kā ar D un C vitamīnu organisms pats nespēj saražot pietiekami daudz omega-3 taukskābes. Tās ir jāuzņem ar uzturu – vispopulārākais un efektīvais veids šo vielu uzņemšanai ir zivis. Lai gan dzīvojam valstī, kura ir bagāta gan ar saldūdens, gan sālsūdens tilpnēm, uzturā zivis lietojam reti – reizi nedēļā vai pat retāk, kas ir krietni par maz, lai uzņemtu nepieciešamo omega-3 taukskābju daudzumu. Diemžēl izvēlētās zivis bieži nāk no mākslīgajām audzētām, kas būtiski ietekmē produkta kvalitāti.
Katra paša cilvēka pienākums ir sevi novērot un neatstāt savu veselību pašplūsma, bet vienmēr pirms jebkādu uztura bagātinātāju vai vitamīnu lietošanas ir jākonsultējas ar savu ārstu, lai kopīgiem spēkiem atrastu vispiemērotāko un efektīvāko organisma atbalsta sistēmu.