Lasīšanas laiks: 5 min
Piekritīsi, ka zāliena ierīkošana un kopšana ir viens no atbildīgākajiem dārza darbiem, jo bieži vien tas aizņem lielāko teritorijas daļu. Līdz ar to, Tev noteikti rodas jautājums – kā tikt pie smaragdzaļa zālāja savā pagalmā? Viens no variantiem ir doties pie kaimiņa un noskaidrot ideālo zālāja kopšanas recepti, bet otrs – izlasīt šo rakstu un uzzināt atbildes uz vēl citiem aktuāliem jautājumiem!
Zāliena veidi un sastāvi
Veikalos ir nopērkami dažādu zāliena sēklu maisījumi, kas speciāli izstrādāti konkrētai vietai un vajadzībai. Bet kā saprast, kurš zāliena veids ir vispiemērotākais? Pirms iekop teritoriju, izvērtē:
- zālāja mērķi jeb noslogojumu (kam paredzēts mauriņš);
- reljefu;
- augsnes īpašības (mitra, smilšaina, mālaina u.c.);
- koku un krūmu daudzums teritorijā;
- kādi būs zālāja augšanas apstākļi (saulaini vai ēnaini);
- laistīšanas iespējas;
- mēslošanas iespējas;
- pļaušanas iespējas (ieskaties – zāles pļāvēji 1a.lv)
Dekoratīvais zāliens
Populārākais zālienu veids. Šis zāliena veids ir universāls un piemērots privātmāju, vasarnīcas vai parku teritorijas apzaļumošanai. Zāliens sējas ir daudzgadīgs, kas sastāv no sarkanās auzenes, stīgojošā sarkanā auzene, pļavas airenes un pļavas skarenes, kas vienmērīgi nosedz augsni. Izsējas norma 20 – 40 g/m2. Zāliens ir smalks un ir paredzēts noslodzei ar vidēju aktivitātes līmeni. Ko tas nozīmē? Nedēļas nogalē rīkotās volejbola vai badmintona sacensības Tavu zālāju nesabojās.
Sporta zāliens
Vairums cilvēki sava pagalma iekopšanai izvēlas tieši sporta zālienu, cerībā, ka tas būs izturīgs pret nomīdīšanu. Kā ir patiesībā? Sporta zāliens ir prasīgs pret savu kopēju. Ja slodze netiek nodrošināta pilnībā – zāliens var savelties. Te pļaušanai noderēs mauriņa traktori. Tāpēc sporta zāliens būs vispiemērotākais tādām āra teritorijām, kur iespējama regulāra un intensīva zāliena mīdīšana vai pastiprināta mehāniskā iedarbība, piemēram, sporta laukumi, aktīvās atpūtas zona pie privātmājām vai viesu namiem. Sporta zāliena sastāvā visbiežāk ir sarkanā auzene, ganību airene un pļavas skarene. Tas ir piemērots tikai saulainām vietām un jāpļauj ik pēc 3-4 dienām. Pēc laikapstākļu radītājiem bojājumiem, kā sals un sausums – ātri atjaunojas. Izsējas norma 30–40 g/m2, savukārt mēslojuma norma (vismaz reizi mēnesī) 30–30 g/m2.
Parka zāliens
Šo zālienu vislabāk ir izmantot plašām teritorijām, kurām nav nepieciešamas augstas kopšanas prasības. Vislabāk iederas sausās un smilšainās augsnēs. Izturīgs pret ēnojumu. Parka zāliens ir daudzgadīgs un satur sarkanās auzenes, aitu auzenes, niedru auzenes, ganību aines un pļavas skarenes sēklas. Izsējas norma ir 20–40 g/m2.
Ceļmalu zāliens
Ceļmalu zālieni vispiemērotākie ir lielu teritoriju iekopšanai, kurai atbilstoša zema kopšanas prasība. Vispiemērotākā augsne būs grāvmalu apzaļumošanai. Šis zāliena veids ir daudzgadīgs, labi iederas sausās smilts augsnē, tādejādi nostiprina augsni, veidojot biezu un noturīgu velēnu. Sastāvā ir sarkanās auzenes, pļavas auzenes, aitu airenes, pļavas skarenes sēklu maisījums, kas piemērots izsējas normai 15–20g/m2.
Puķu pļavas jeb ziedošais zāliens
Ļoti interesants pļavas tipa zāliens, kas būs līdzīgs dabiskajam zālienam pļavās. Sēklu maisījumi pārsvarā sastāv no tradicionālajām stiebrzālēm, lakstaugiem un daudzgadīgiem lauku ziediem. Puķu pļavām domātās sēklas var iegādāties arī atsevišķi, un izdomāt savu unikālo kombināciju. Populāri puķu pļavu augi ir pīpenes, magones, rudzupuķes, neaizmirstulītes, āboliņš. Atceries – ziedu nektārs piesaistīs pastiprināti bites, taureņus un citus savvaļas kukaiņus. Šis zāliens ir piemērots plašām teritorijām, nogāzēm un grūti aizsniedzamām vietām, kur pa to nestaigās cilvēki. Kopšana nav sarežģīta, pļaušana notiek tikai divas reizes gadā, savukārt mēslošana ieteicama agrā pavasarī.
Vai zālienu nepieciešams mēslot?
Foto: pixabay.comPirms mauriņa ierīkošanas, gatavojot augsni, lieto kompleksos mēslojumus. Savukārt, ja zālājs jau ir iestādīts, tad tam nepieciešams speciāli zālienam paredzēts mēslojums, gluži kā jebkuram citam dārza augam. Zālienam ieteicama regulāra mēslošana vismaz reizi gadā, tomēr optimālais variants ir nodrošināt mēslojumu 3 reizes gadā (pavasarī, vasarā un rudenī). Mēslošana ir nepieciešama, tāpēc ka zālāja pļaušana samazina barības vielu daudzumu augsnē un ja zāliens netiek, papildus barots, (mēslots), to stiebri paliek vārgi un bāli. Mēslojums stiprina saknes (palīdz pārziemot), padara zālāju izturīgu pret sausumu un slimībām, kā arī stimulē intensīvāku augšanu, jaunu lapu veidošanos un piešķir sulīgi zaļu nokrāsu. Atceries, ka zālienu sausā un saulainā laikā mēslot aizliegts, tāpēc vislabākais laiks būs tieši pirms lietus.
Kad jāpļauj mauriņš?
Foto: pixabay.comJa Tu esi iecerējis ierīkot mauriņu, gatavojies regulāriem pļaušanas darbiem, jo “pāris reizes mēnesī” būs par maz un tikai sabojās Tavu zālāju. Lai zāliens būtu skaists un veselīgs, rekomendējam, ka pļaušana jāieplāno reize 3–4 dienās. Savukārt, sezonai noslēdzoties (rudenī), ir ļoti svarīgi no zāliena nogrābt visas lapas un sakritušos ābolus, lai varētu vēl pēdējo reizi pirms ziemas iestāšanās to nopļaut. Tas tāpēc, lai ne tikai nepaliktu garzāle, bet arī, lai zālājs spētu sagatavoties ziemas guļai. Zāliena kopšanas darbus atvieglos profesionāla dārza tehnika un, zāles pļāvēji 1a.lv piedāvā plašu iespēju klāstu benzīna, elektrisko, akumulatora, mehānisko un robota zāles pļāvējiem. Kurš ir Tavs favorīts?
Ja arī Tu vēlies savā teritorijā kvalitatīvu un veselīgu zālāju, ienāc 1a.lv interneta veikalā un atrodi visu nepieciešamo dārza labiekārtošanai – sēklas, mēslojumu, dārza instrumentus, zālēs pļāvējus.