Lasīšanas laiks: 6 min
Spēlēm kļūstot arvien reālistiskākām un to sižetiem aizraujošākiem, paplašinās arī datorspēļu fanu pulks. Ražotāji cenšas tikt līdzi augošam pieprasījumam un piedāvā arvien modernizētas iekārtas pilnvērtīgākai pieredzei spēļu vidē. Protams, galvenais atribūts ir pietiekami jaudīgs dators. Taču ne mazāk svarīga loma ir spēles vizuālajam atspoguļojumam, par kuru lielākā mērā atbild monitors. Ja vēlaties patiesi izbaudīt ražotāja izstrādāto spēles grafiku, jāizvēlas tieši spēļu monitors, kura tehniskie raksturlielumi atšķiras no parastā monitora. Iekārta ļaus burtiski „iegrimt” virtuālajā vidē un efektīvāk koncentrēties, kas savukārt ir pamats labākiem spēļu rezultātiem. Ja pašlaik esat sava pirmā vai jaunā datorspēļu monitora meklējumos, mēs pastāstīsim, modeļi ar kādiem tehniskajiem parametriem ir Jūsu ievērības cienīgi.
Spēlēm atbilstošā veiktspēja
Viens no svarīgākiem parametriem, kas atšķir spēļu monitoru no parastā, ir tā reakcijas ātrums (ms). Tas nosaka, cik ātri pikseļi var nomainīt savu nokrāsu. Vienkāršāk sakot, tas ir attēla atspoguļošanas ātrums ekrānā. Jo lielāks reakcijas ātrums, jo mazāk sastapsieties ar attēla izplūšanu vai citiem vizuāliem traucēkļiem. Ja parastajiem biroja monitoriem šis rādītājs var būt ap 25 ms, izvēloties spēļu iekārtu jāraugās, lai rādītājs nepārsniegtu 5 ms. Ideālā kārtā – tuvotos 1 ms.
Vēl viens tehniskais parametrs, kuru noteikti nevar ignorēt, ir kadru atjaunošanas biežums (Hz). No tā ir atkarīgs, cik kadru sekundē redzēsiet ekrānā. Jo vairāk hercu, jo efektīvāk monitors „tiks līdzi” spēles gaitai. Uzskata, ka gaming izklaidēm minimāls rādītājs ir 60-75 Hz, kura pietiek individuālām spēlēm. Taču šādu monitoru standartu izvēlas arvien retāk, dodot priekšroku 120-144 Hz. Pievērsiet uzmanību iekārtām tieši ar 144 Hz jaudu, kuras nodrošina kvalitatīvu, vienmērīgu atspoguļojumu dinamiskos un sacīkšu scenārijos, tiešsaistes spēlēs un pat var tikt pielāgotas 3D tehnoloģijai. Pozitīvi, ka šajā segmentā ir arī milzīga ekrāna diagonāles izvēle (par ieteicamiem monitora izmēriem sk. zemāk). Vēl augstākas frekvences monitora iegādi vērts apsvērt, ja Jums ir atbilstoši jaudīgs dators un esat gatavi samaksāt vairāk par ideālāku bildi.
Citi vizualizāciju ietekmējošie lielumi
Liels ekrāna izmērs ir daudzu spēlētāju sapnis. Taču jāsaprot, ka diagonāles izvēlei jāpieiet apdomīgi. Pirmkārt, parametriem jāatbilst brīvajai vietai uz galda. Otrkārt, nevar aizmirst zelta likumu: jo lielāka diagonāle, jo augstākai jābūt izšķirtspējai. Šie raksturlielumi nav atdalāmi, ja rezultātā vēlaties redzēt kvalitatīvu, augsti detalizētu bildi.
Cenas-kvalitātes ziņā optimāli ir monitori ar 27’’ diagonāli un FHD izšķirtspēju (1920 x 1080). Asākam attēlam var izvēlēties tādus pašus izmērus un WQHD izšķirtspēju (2560 x 1440). Tiesa, tai atbilst vismaz vidējās klases datori. Ja vieta atļauj, var ņemt lielāku ekrānu, piem., 30-32 collu ar 2560 x 1440 izšķirtspēju. Savienojumā ar UHD 4K (3840 x 2160) tādu izmēru monitors priecēs ar ļoti reālistiskiem attēliem. Savukārt izšķirtspēja 2560 x 1080 nodrošinās geimeru iecienīto plato skata leņķi. Vēl lielākus monitorus vērts izvēlēties, ja plānojat spēlēt no attālumā, piemēram, iekārtojoties dīvānā. Lielie ekrāni veido teicamu kombināciju ar 4K izšķirtspēju.
Attiecībā uz skatu leņķi jeb tā saucamo malu attiecību var minēt: jo platāks tas ir, jo vieglāk pamanīt katru detaļu spēļu vidē, piem., no sāna tuvojošos pretiniekus. Standarta formāts ir 16:9. Pašlaik tiek piedāvāta arī 21:9 malu attiecība jeb „īpašs platleņķis”. Pieredzējuši geimeri atzīst, ka sajūtu līmenī šāds formāts sniedz visdziļāko iesaisti spēlē. Jāizvēlas vien spēles, kas atbalsta šo formātu.
Nevar nepieminēt arī tādus attēla raksturlielumus kā spilgtums un kontrasts. Dodiet priekšroku monitoriem ar spilgtumu ne mazāku par 250 cd/m2. Tāds rādītājs nodrošinās labi saskatāmu attēlu arī spilgtā dabiskajā vai mākslīgajā apgaismojumā. Spēlējot vakarā, varēsiet nogriezt spilgtumu. Kontrastam, lietpratēju uzskatā, jābūt ne mazākam par 1000:1. Tad attēls būs pietiekami skaidrs un acīm baudāms. Minimizēt atspulgus palīdzēs ekrāns ar matētu pārklājumu. Ja parasti spēlējat dienā vai spilgtā apgaismojumā, kas arī veido traucējošus atspulgus, tas būs īstais variants. Tiem, kas labprātāk spēlē vakaros, naktīs vai telpās, kur nav spilgtu gaismekļu, labāk dod priekšroku glancētam ekrānam. Tas padarīs bildi „sulīgāku”.
Kāpēc svarīgi zināt monitora matricas tipu?
Jo tas ir cieši saistīts ar augstākminētajiem rādītājiem – skata leņķi, kontrastu, reakcijas laiku un attēla kvalitāti kopumā. Ja nevēlaties aplūkot un novērtēt katru monitora raksturlielumu atsevišķi, var iet vienkāršāku ceļu – novērtēt tā matricas tipu. Pašlaik tirgū ir izplatītas IPS, VA un TN monitoru matricas. Ir arī OLED, kuru lietpratēji jau atzinīgi novērtējuši kā ideāli piemērotu spēlēm. Diemžēl šādu monitoru pagaidām nav daudz, un teicami raksturlielumi atspoguļojas ļoti augstā cenā. Tādēļ visbiežāk jāizšķiras starp TN, IPS vai VA. Un, ja meklējat sev labāko monitoru, – starp divām pēdējām matricām, jo pieredzējušus geimerus diez vai apmierinās TN zemais reakcijas ātrums, kontrasts un šaurais skata leņķis.
Kvalitatīvu attēla atspoguļošanu, dinamiskām spēlēm pietiekamu reakcijas ātrumu, stabilu kontrastu nodrošinās IPS matrica. Ne velti tieši šādi monitori pašlaik ir pieprasītākie, neraugoties uz salīdzinoši augstu cenu. Papildus priekšrocība – vieni no plašākajiem skatu leņķiem. Iekārtas ar VA matricu pēc raksturlielumiem ir zelta vidusceļš starp IPS un TN. VA tehnoloģija sniedz pietiekami plašu skatu leņķi un spilgtu kontrastu. Tiesa, ne tik veiksmīgi tiek galā ar ātrām spēlēm, jo reakcijas ātrums ir zemāks nekā IPS matricai. Ja Jūsu prioritāte ir individuālie projekti ar „sulīgu” grafiku – tas ir optimāls variants no veiktspējas un cenas viedokļa.
Vēl labākai attēla kvalitātei ražotāji piedāvā tādu jauninājumu kā monitoru adaptīvo sinhronizāciju ar NVIDIA videokartēm – G-Sync tehnoloģija, kā arī AMD kartēm – FreeSync. Monitori ar šo tehnoloģiju atbalstu novērš tādas problēmas kā strauja kadru maiņa, kuru izsauc neprecīza sinhronizācija starp videokarti un monitoru, kā arī attēla „pārrāvumu” spēlēs. Rezultāts ir patīkams – vienmērīga bilde bez jebkādiem uzmanību novērsošiem traucēkļiem.
Datorspēles ir aizrautīgs laika pavadīšanas veids. Taču tas prasa ievērojamus ieguldījumus. Ja meklējat iespēju ietaupīt, nezaudējot kvalitātē, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv. Tieši te no vairākiem simtiem spēļu monitoru varēsiet izvēlēties savam budžetam un gaidām atbilstošāko variantu, tostarp no tādiem pasaules vadošajiem datortehnikas zīmoliem kā HP, Samsung, LG, Philips, Dell, Asus, Acer, Lenovo u.c. Iekārtu izmēru daudzveidība, paaugstināts reakcijas ātrums, uzlabots ekrāna spilgtums un kontrasts, G-Sync un Free Sync atbalsts, kā arī citi pilnveidotie tehniskie parametri apmierinās pat prasīgākos datorspēļu entuziastus. Ienāciet, novērtējiet un izvēlieties savu favorītu gariem un aizraujošiem spēļu vakariem!