Lasīšanas laiks: 4 min
Atkritumu konteineru izmantošanai un atkritumu šķirošanai ir milzīga loma efektīvā atkritumu apsaimniekošanā. Atkritumu konteineri kalpo kā būtisks instruments atkritumu savākšanas organizēšanā, pareizas utilizācijas nodrošināšanā un otrreizējās pārstrādes procesa atvieglošanā. Iekļaujot atkritumu šķirošanas praksi, sabiedrība var aktīvi dot ieguldījumu vides uzlabošanā un aizsardzībā. Izpratne par atkritumu konteineru nepieciešamību un atkritumu šķirošanas nozīmi būtiski veicina atbildīgus atkritumu izmešanas paradumus.
Atkritumu apsaimniekošana Latvijā tiek organizēta tā, lai nodrošinātu ilgtspējīgu, atbilstošu
atkritumu savākšanu, pārstrādi, veicinātu vides aizsardzību un ilgtspējīgu resursu pārvaldību. Procesos tiek iesaistītas vairākas ieinteresētās puses – gan pašvaldības, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi, gan sabiedrība kopumā.
Kādēļ atkritumu konteineriem ir būtiska nozīme vides uzlabošanā un aizsardzībā?
1. Atkritumu konteineri palīdz organizēt atkritumu savākšanu. Tiek nodrošināts, lai atkritumi tiktu pareizi šķiroti, pareizi uzglabāti un būtu viegli transportējami. Atkritumu konteineri ļauj efektīvi un sistemātiski savākt atkritumus, būtiski samazinot atkritumus vidē, uzturot tīrību.
2. Atkritumu konteineri palīdz organizēt atkritumu šķirošanu. Atsevišķi izvietojot konteinerus vai konteineru sadalot divās, trīs vai pat piecās daļās, ir iespējams ērti organizēt atkritumu plūsmu, kas ir īpaši svarīgi pie dažādu atkritumu šķirošanas. Šāds paradums palīdz atkritumus ne tikai vieglāk izšķirot, bet tiek arī atvieglots pārstrādes process.
3. Atkritumu konteineri ir stratēģiski izvietoti dzīvojamos rajonos, tirdzniecības objektos un sabiedriskās vietās, lai nodrošinātu ērtu piekļuvi ikvienam. Viegli pieejamie atkritumu konteineri mudina cilvēkus pareizi atbrīvoties no saviem atkritumiem, atturot no nelikumīgas atkritumu izgāšanas vidē vai sabiedrisko telpu piegružošanas.
4. Atkritumu konteineri palīdz uzturēt tīrību. Konteineri, kas ir noslēgti, ar vāku vai iebūvēti zemē samazina infekciju risku, kaitēkļu un putnu invāziju, nepatīkamu smaku izplatīšanos un ierobežo risku atkritumiem nokļūt vidē.
Kādēļ atkritumu šķirošana ir ieradums, kas jāattīsta?
1. Pareiza atkritumu šķirošana nodrošina efektīvu otrreizējo pārstrādi, ietaupa dabas resursus, samazina enerģijas patēriņu. Šķirojot atkritumus – vērtīgos materiālus var pārstrādāt, izmantojot atkārtoti, kas pozitīvi ietekmē vidi un pat ekonomiku.
2. Atkritumu šķirošana veicina atkritumu samazināšanos. Tas veicina cilvēkos ideju radīt mazāk atkritumu, tiek rūpīgāk pārdomātas iepirkšanās metodes un apdomīgāk veiktas izvēles. Piemēram, atdalot pārstrādājamos un kompostējamos materiālus, arī tas ievērojami samazina atkritumu apjomu.
3. Nepareizi apsaimniekoti atkritumi var apdraudēt sabiedrības veselību un drošību. Šķirojot atkritumus, bīstamos vai toksiskos materiālus var laikus identificēt un apstrādāt atsevišķi, līdz minimumam samazinot iespējamo kaitējumu, ko tie var nodarīt. Tas arī samazina negadījumu iespējamību, piemēram, ugunsgrēku vai sprādzienu riskus, ko var izraisīt nepareiza atkritumu uzglabāšana.
4. Atkritumu šķirošana un izglītošana par to vairo izpratni un atbildību cilvēkos. Tas mudina cilvēkus aktīvi pārdomāt savu ietekmi uz vidi, tādejādi ierobežojot negatīvo ietekmi.
Latvijā ik gadu tiek strādāts, lai izglītotu sabiedrību par atkritumu samazināšanu, pārstrādi un atbildīgu patēriņu. Sabiedrības līdzdalība tiek veicināta, izmantojot izpratnes veidošanas kampaņas, izglītības programmas un stimulus ilgtspējīgai atkritumu apsaimniekošanas praksei.
Latvijā ik gadu tiek organizētas arī dažādas kampaņas un iniciatīvas, kas veicina vides tīrīšanu un atkritumu savākšanu. Piemēram, Lielās Talkas kustība, kas ir plašākais un vērienīgākais otrreizējo izejvielu vākšanas un vides aktivitāšu projekts “Tīrai Latvijai”. Šādas kampaņas parasti aicina iedzīvotājus un sabiedrības grupas aktīvi iesaistīties atkritumu savākšanā un apkārtējās vides uzlabošanā.
Īpaši ražīga ir pavasara sezona, kad dažādos Latvijas reģionos tiek rīkotas lielgabarīta atkritumu savākšanas akcijas, lai atbalstītu iedzīvotāju īpašumu sakārtošanu un samazinātu vidē nelegāli nonākušo atkritumu daudzumu.
Pēc 2022.gadā RAAC DAIBE datiem, kopējais ievestais atkritumu daudzums 2022.gadā bija 70511,53 tonnas.
Raksts tapis sadarbībā ar SIA ”ROKA ROLLA” (www.rrkonteineri.lv), ilggadējs ZAAO partneris, kas nodrošina atkritumu un būvgružu savākšanu, pārvadāšanas pakalpojumus, kā arī atkritumu konteineru tirdzniecību un nomu visā Latvijā.