Lasīšanas laiks: 3 min
Suņiem, kuriem ir aktīvs dzīvesveids, kuri nodarbojas ar sportu un strādā, bieži vien ir atšķirīgas prasības attiecībā uz uzturu nekā parastajiem suņiem. Kāda suņu barība viņiem ir vispiemērotākā un kā mēs varam zināt, vai mūsu suns ir pietiekami aktīvs, lai tā būtu nepieciešama?
Kāpēc izvēlēties uzturu atkarībā no aktivitātes līmeņa?
Suņiem, kuri daudz laika pavada kustībā – daudz skraida, sargā, nodarbojas ar suņu sportu – vai kuriem vienkārši ir augsts temperaments, kas neļauj pārāk ilgi palikt vienā vietā, ir lielākas kaloriju vajadzības nekā senioriem vai mierīgiem suņiem – dīvāna kartupeļiem.Tāpēc suņu barība ir jāizstrādā tā, lai apmierinātu šīs vajadzības – ar augstu olbaltumvielu un tauku saturu. Tas nodrošinās jūsu sunim labu dzīvesveidu.
Lielāka enerģijas nepieciešamība ir īpaši svarīga sportiskiem suņiem – kuri ikdienā trenējas tādos sporta veidos kā adžiliti, suņu pajūgs, flabols vai kurss – šeit noteikti ir jāpielāgo barība suņa aktīvajam dzīvesveidam un papildus jāplāno papildinājumi, kas rūpēsies par suņa veselību – īpaši locītavām. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka tas attiecas arī uz amatieru sportu – ne tikai uz profesionāliem sportistiem. Ja mēs ar savu suni ikdienā pavadām aktīvu laiku – skrienot, dodoties pārgājienos vai trenējoties -, viņam, iespējams, būs nepieciešama arī sporta suņu diēta.
Tāpat arī darba suņu diētai vajadzētu būt enerģiskākai – šie suņi papildus fiziskajam darbam bieži vien veic arī garīgo darbu, kas arī sadedzina enerģiju. Darba suņu grupā cita starpā ietilpst sargsuņi vai suņi glābēji.
Īpaša barība aktīviem suņiem – ar ko tā atšķiras no parastās barības?
Zvēraudzētavu veikalā jūs atradīsiet aizvien vairāk barības, kas paredzēta fiziski aktīviem un darba suņiem. Ar ko tās atšķiras? Sportisko suņu barība satur attiecīgi vairāk olbaltumvielu un tauku (īpaši nepiesātināto omega-3 un omega-6 taukskābju), un papildu savienojumi ir izvēlēti, lai aizsargātu suni no smaga darba sekām. Bieži sastopamās šādu barību sastāvdaļas ir hialuronskābe, glikozamīns un hondroitīns, kas aizsargā locītavas, stimulējot kolagēna ražošanu un novēršot iekaisumu. Vēl viena sastāvdaļa, ko varam atrast sporta suņu barībā ir L-karnitīns, kas palielina sirdsdarbību un stiprina muskuļu sistēmu. Papildus tam, protams, ir pievienots pareizais vitamīnu un minerālvielu daudzums. Runājot par vitamīniem, galvenie ir A, C un E vitamīni, kas darbojas kā dabiski antioksidanti, palēninot organisma novecošanās procesus.
Kad barot aktīvos suņus?
Svarīgs jautājums attiecībā uz barošanu ir ēdienreizes laiks. Atcerieties, ka noteikti nevajadzētu barot suni tieši pirms lielas fiziskas slodzes vai tūlīt pēc tās – tas var izraisīt ļoti bīstamu kuņģa savērpšanos, kas jūsu mīlulim var izrādīties letāla. Treneru vidū izplatītākā prakse ir dot ¼, 1/3 barības 2-3 stundas pirms treniņa, bet atlikušo porciju – vienu vai divas stundas pēc treniņa. Tomēr arī mazāk aktīvu suņu vidū ir veselīgāk dienas barības porciju sadalīt divās daļās, lai vienā reizē netiktu pārslogots kuņģis.
Gatavā suņu barība vai papildbarība?
Katrā pilsētā un tagad arī internetā ir kāds zoo veikals fera24.lv. Un iegādāties gatavu barību aktīvam sunim zooveikalā bieži vien ir visvienkāršākais un drošākais risinājums jebkuram saimniekam. Šāda suņa lielākās prasības apgrūtina to apmierināšanu, pašam sastādot suņa ēdienu. Kā jau minēts iepriekš – barība aktīvam sunim ir saistīta ne tikai ar lielāku kaloriju daudzumu, bet galvenokārt ar pareizu uztura bagātinātāju izvēli – protams, daudzos gadījumos mēs varam papildus pievienot uztura bagātinātājus, kas ir labvēlīgi suņa veselībai un, darba suņu gadījumā, arī locītavām, taču šis ir uzdevums, kas noteikti jāuztic suņu uztura speciālistam vai jākonsultējas ar veterinārārstu par uztura bagātinātāju izvēli. Lai mūsu suns pēc iespējas ilgāk varētu baudīt veselību un lielisku formu.