Lasīšanas laiks: 5 min
Vai jūs apmierina gaisa kvalitāte mājās, dzīvoklī vai darba vidē? Samērā bieži atbilde uz šo jautājumu ir noliedzoša un nekādas turpmākas darbības neseko, taču vajadzētu.
Jau ierasts un labs veids kā uzlabot gaisa kvalitāti iekštelpās ir regulāra vēdināšana. Atveriet logus un ļaujiet istabā ieplūst svaigam gaisam. Tiesa, brīžos, kad āra gaiss ir piesārņotāks nekā telpās no vēdināšanas būtu jāatturas. Savukārt telpās kur regulāri veidojas paaugstināts gaisa mitrums (vannas istaba, virtuve) vēlams ierīkot papildus ventilāciju.
Tiem, kas nopietni vēlas pievērsties gaisa kvalitātes uzlabošanai savā mājoklī, viens no labākajiem risinājumiem būs gaisa attīrītājs. Modernie gaisa attīrītāji ir aprīkoti ar HEPA filtriem, kas spēj gandrīz 100% attīrīt gaisu no visām piesārņojuma daļiņām, kas lielākas par 0,3 mikroniem, t.sk. pelējuma sporas, pelējuma sēnītes, putekļus un ziedputekšņus. Pasaules prakse liecina, ka gaisa attīrīšanas iekārtas, kas aprīkotas ar HEPA filtriem spēj ļoti būtiski uzlabot gaisa kvalitāti iekštelpās. Vislielāko tūlītējo labumu varētu izjust mazi bērni, kā arī cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu, alerģijām, kā arī elpošanas sistēmas slimībām.
Preventīvie pasākumi
Gaisa piesārņojuma mazināšanai svarīgi ne tikai savākt piesārņojumu, bet arī ierobežot tā nokļūšanu dzīvoklī vai darba telpās. Solis pareizajā virzienā būs ķīmisko mazgāšanas līdzekļu aizvietošana ar dabīgām alternatīvām no vecmāmiņu pūra lādes. Entuziasti receptes šādu līdzekļu izgatavošanai varat plašā klāstā atrast internetā. Ja neplānojat paši veidot savus tīrīšanas līdzekļus, iepērkoties veikalā, izvēlieties tīrīšanas līdzekļus, kas marķēti ar BIO vai ECO. Pilnīgai drošībai gan vēlams izlasīt arī preces sastāvu, lai pārliecinātos par tās nekaitīgumu.
Samērā vienkārša, taču noderīga metode ir regulāra telpu mitrā uzkopšana (savāc sīkās daļiņas), kuras laikā ar mitru drānu vai lupatu tiek noslaucītas visas virsmas un grīdas. Ja ikdienā dzīvokļa vai mājas uzkopšanā lietojat parasto putekļsūcēju, apsveriet iesēju to nomainīt pret modernāku risinājumu. Kā zināms parastie putekļu sūcēji savāc tikai lielākās daļiņas – putekļi, spalvas, smiltis, dažādi gruži, savukārt mazākas daļiņas turpina cirkulēt gaisā un var izplatīties arī vietās, kur iepriekš nebija sastopamas. Turpretim mūsdienīgie putekļsūcēji, kas aprīkoti ar HEPA filtriem var savākt arī lielāko daļu ar aci neredzamo piesārņojuma daļiņu.
Ja vēlaties ierobežot pelējuma veidošanos un izplatīšanos pa visu māju, pacentieties kontrolēt telpu gaisa mitruma līmeni. Lai veiktu precīzus mērījumus, ir jāiegādājas higrometrs (vienkārša un salīdzinoši lēta ierīce) vai kāda cita iekārta, kas spēj fiksēt gaisa mitruma līmeni (gaisa kondicionieris, gaisa sausinātājs, gaisa mitrinātājs). Visas šīs ierīces plašā klāstā varat atrast gaisa kvalitātes uzlabošanas preču e-veikalā Gaisa1 mājaslapā – gaisa1.lv. Ideālā variantā istabas gaisa mitrumam būtu jābūt robežās no 30% līdz 50%. Tas ir optimāls līmenis veselības uzturēšanai un īpaši neveicina mikroorganismu vairošanos.
Kādēļ nepieciešams attīrīt gaisu iekštelpās?
Gaisa piesārņojuma avoti var būt putekļi, alergēni (dzīvnieku spalvas, putekšņi, putekļu ērcītes, pelējuma sēnītes), oglekļa monoksīds gaistoši organiskie savienojumi no tīrīšanas līdzekļiem, mēbelēm, krāsām, lakā, kosmētikas, personīgās higiēnas līdzekļiem, jauniem linolejiem, paklājiem u.c. ikdienā bieži lietotiem priekšmetiem. Piesārņojums var ienākt mājoklī arī no ārpuses (auto izplūdes dūmi, rūpnieciskā ražošana, industriālā lauksaimniecība, ugunskuru vai apkures iekārtu radītais piesārņojums).
Samērā bieži mēs gaisa piesārņojumu varam sajust, taču ir arī daudzas situācijas, kad tas nebūs iespējams. Diemžēl evolūcijas gaitā cilvēkiem vēl nav izstrādājušās maņas, kas ļautu pamanīt jaunradīto ķīmisko savienojumu klātbūtni apkārtējā vidē, taču to var konstatēt ar speciālām iekārtām.
Sekas veselībai, kas radīsies no atrašanās dažādu gaisa piesārņojuma avotu klātbūtnē tiek piedzīvotas pēc vairākiem gadiem un atrast īstos cēloņus nav nemaz tik vienkārši. Vienkāršākajās situācijās, kad telpā tikai palielinājies CO2 daudzums, sastāvējies gaiss izraisa nogurumu, miegainību un darbaspēju samazināšanos. Mēs katrs esam piedzīvojuši šādu situāciju skolā, kad stundas beigās bija grūti sekot līdzi skolotāju stāstītajam, taču paaugstināts ogļskābās gāzes līmenis var būt arī mājās vai darba vidē.
Nopietnākas ir situācijas, kad gaiss ir pastiprināti piesārņots. Tas var radīt galvassāpes, reiboni, elpceļu slimības, alerģiskas reakcijas, ilgtermiņā var rasties arī astmas, sirds un asinsvadu slimības, attīstīties diabēts. Eiropas Vides aģentūras pētījums liecina, ka 2021. gadā no sīko daļiņu (2,5 mikroni vai mazākas) gaisa piesārņojuma (PM2.5) radītajām sekām Eiropā nomira vairāk kā 250 tūkstoši, bet Latvijā 1410 cilvēki. Dati balstās statistikas aprēķinos un konkrēti nevienu pie atbildības nav iespējams saukt, taču tas parāda tendences un jautājuma nopietnību.
Skaitļi ir pietiekami iespaidīgi, lai rastos motivācija ierobežot saskari ar smalko daļiņu piesārņojuma. Valstu līmenī jau notiek dažādi mēģinājumi, taču ikviens no mums pats savā labā var darīt daudz vairāk. Dzīvot pilnīgi tīrā vidē mūsdienās, visticamāk, neizdosies, taču varam mēģināt gaisu attīrīt vismaz savā mājoklī.
Ikdienā tas nozīmē izvēlēties veselīgus uzkopšanas un mazgāšanas līdzekļus, veikt mitro uzkopšanu un, ja līdzekļi ļauj apsvērt iespēju iegādāties gaisa attīrītāju ar HEPA filtriem. Iekārtas cena, salīdzinot ar tās sniegtajiem ieguvumiem, ir samērā neliela. Sevišķi svarīgi attīrīt gaisu ir cilvēkiem, kas dzīvo vietās, kur pavisam tuvu ir intensīva ceļu satiksme, notiek industriālā ražošana vai manāmi citi nopietni gaisa piesārņojuma avoti.
Tā kā HEPA filtri spēj aizturēt jebkuras sīkās daļiņas izmērā līdz 0,3 mikroniem, tie labi tiks galā ar piesārņojuma daļiņām, kuru izmērs ir 2,5 mikroni. Papildus HEPA filtriem gaisa attīrītāji mēdz būt aprīkoti arī ar citiem filtriem, piemēram, oglekļa filtru, kas vēl vairāk paaugstina iekārtas efektivitāti. Precīzāku informāciju par gaisa attīrīšanas iekārtu un to filtru īpašībām varat atrast katras preces aprakstā.