Lasīšanas laiks: 4 min
Kredītsaistības ir liela atbildība, ko var uzņemties tikai tad, ja ir pārliecība, ka būs iespējams atmaksāt aizdevumu. Un tas lielā mērā ir atkarīga no tā, kādi ir finanšu paradumi, kuriem ikdienā seko vai neseko. Par kādu finanšu paradumu ieviešanu būtu ieteicams domāt, lai uzlabotu savu finanšu pratību un uzlabotu iespēju gan saņemt kredītu, gan to droši atmaksāt? Vai šie ieradumi jau ir jūsu ikdienā?
- Plānot savu budžetu
Budžeta plānošana ir labas finanšu pratības pamatu pamats. Nav svarīgi, cik daudz naudas jums ir, bet gan tas, ko jūs ar to darāt. Tāpēc naudas izlietojums ir rūpīgi jāplāno un pie šī plāna arī jāturas. Plānošana ļauj apgūt prasmes un atbildību sekmīgi tikt galā ar jebkurām izmaiņām un satricinājumiem finanšu jomā. Līdz ar to arī palielinās iespēja, ka kredītsaistības uzņemties būs drošāk.
Lai plānotu budžetu, var izmantot dažādas metodes, par tām var atrast daudz informācijas gan internetā, gan citviet. Varat sadalīt ienākumus pa aploksnēm pēc to paredzētā izlietojuma, varat izveidot atsevišķus bankas kontus pārtikai, obligātajiem maksājumiem utt. Lūk, raksts par plānošanu: https://financer.com/lv/personigas-finanses/budzeta-planosana/.
- Izvirzīt īstermiņa un ilgtermiņa finanšu mērķus
Noderīgi būtu izvirzīt arī savus vai visas ģimenes finanšu mērķus īsākam un arī garākam laika periodam. Tas palīdzēs koncentrēties un saprast, kam būtiskam jūs īsti novirzāt savu naudu. Nebūtu prātīgi, ka tikai dzīvojat no algas līdz algai. Cilvēkam ir vēlme pēc attīstības, izaugsmes. Un to var darīt arī ar finanšu plānošanas palīdzību. Piemēram, izvirzīt dažus sasniedzamus mērķus: līdz nākamajai vasarai sakrāt naudu ģimenes ceļojumam, bet pāris gadu laika izveidot uzkrājumus, kas būs nepieciešami pirmajai iemaksai, lai noformētu hipotekāro aizdevumu.
- Nedzīvot pāri saviem līdzekļiem
Daudziem ir slikts paradums dzīvot pāri saviem līdzekļiem. Ja arī jums ir šī problēma, tad pēc iespējas ātri jātiek no tās vaļā, jo tā kropļo visu budžetu un neļauj apzināties savas robežas. Ja ikdienā izmantojat kredītkarti ar lielu limitu, nesekojot saviem tēriņiem, ja regulāri aizņematies naudu no draugiem, ģimenes locekļiem vai pat izmantojat ātros kredītus, lai sagaidītu algas dienu, tad skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā ar jūsu finanšu plānošanu.
- Krāt naudu
Naudas krāšana ir ne tikai jautājums par finanšu “drošības spilvena” veidošanu, bet arī par disciplīnu. Lai sakrātu naudu, ir vajadzīgs gribasspēks un spēja saskatīt to mērķi, kā labā tas tiek darīt. Tā ir spēja šodien atteikties no mazākiem priekiem un niekiem, lai sakrātu naudu kādam lielākam pirkumam, pieredzei vai notikumam dzīvē.
- Samazināt spontānus tēriņus
Arī šis paradums ir par plānošanu un pašdisciplīnu. Vai spējam neļauties reklāmas, emociju un savu mirkļa iegribu vilinājumam? Skaidrs, ka tas nav viegli. Bet tas nav neiespējami. Uz veikalu doties tikai pēc konkrētām lietām, ar sarakstu, ar iepriekš apsvērtiem dažādiem variantiem, lai neapjuktu un neļautos košo skatlogu vilinājumam iztērēt, piemēram, iekrājumiem paredzēto naudu kārtējam kurpju pārim, kuru varbūt pat neuzvilksiet.
- Vienmēr vispirms veikt obligātos maksājumus
Šis paradums noteikti nāks par labu ikvienam, kuram ir jebkādas līgumsaistības, kas nozīmē regulāru maksājumu veikšanu un rēķinu apmaksu. Līdz ko ir saņemti ienākumi, vispirms ir jānovirza nauda obligātajiem maksājumiem. Šī summa nav izmantojama citiem mērķiem. Tikai pēc tam varat skatīties, kam un cik daudz naudas paliek jūsu rīcībā.
- Ik pa laikam pārskatīt un optimizēt savus izdevumus
Ik pa laikam būtu vērtīgi veikt savu ienākumu un izdevumu auditu, lai saprastu, vai tur nav nepamanīti “ieslīdējuši” nevajadzīgi tēriņi. Pieaugot ienākumiem, ir vēlme arī vairāk tērēt, uzlabot dzīves līmeni, tomēr tādā veidā arī var sanāk, ka tērējat lietām, kas jums nemaz nav vajadzīgas.
Jāpārskata arī dažādi abonementi un līgumi, ēšanas paradumi ārpus mājas, jo šajās pozīcijās var aizplūst daudz naudas, kas šķiet pieskaitāma pie nenovēršamajiem tēriņiem, bet patiesībā tā nemaz nav. No daudziem šiem izdevumiem pilnībā varat atteikties vai atrast tiem lētākas alternatīvas, kas ļaus saglabāt maciņā vairāk naudas.
- Atbrīvoties no esošajām kredītsaistībām
Ja šobrīd jau ir kādas kredītsaistības – līzings, patēriņa kredīts vai citi – tad pēc iespējas ātri un izdevīgi jāatbrīvojas no šīm saistībām. Tas ļaus uzlabot savu kredītvēstures situāciju, nākotnē palielinot iespēju izdevīgāk saņemt aizdevumu. Ja varat, atmaksājiet kredītu ātrāk par līgumā noteikto termiņu. Vajadzības gadījumā risinājums var būt arī kredītu apvienošana, kas ļaus ne tikai ietaupīt naudu un laiku, bet arī uzlabot kredītvēsturi.