Lasīšanas laiks: 3 min
Gastroenterologs ir viens no apmeklētākajiem speciālistiem, kurš ik dienu risina pacientu gremošanas sistēmas saslimšanas un disfunkcijas. Šādu pacientu ir ļoti daudz — sākot ar maziem bērniem līdz sirmgalvjiem.
Jāsaka, ka kuņģa un zarnu trakta problēmas ir vienas no nepatīkamākajām, jo tās tiešām ietekmē dzīves kvalitāti, kā arī sāpes šajos orgānos mēdz būt izteikti nepatīkamas un grūti panesamas. Neskatoties uz to, daudzi cilvēki samierinās ar to, samierinās ar dzīves kvalitātes pasliktināšanos, nemeklē palīdzību, problēmas cēloņus un risinājumus.
Mūsdienās gastroenterologs ir apbruņojies ar gana daudz efektīviem medikamentiem un ārstniecības risinājumiem, lai sekmīgi ārstētu daudzas šī spektra kaites, ievērojami uzlabojot pacientu dzīves. Plašāka informācija sagatavota sadarbībā ar AS “Veselības centru apvienība”.
Kā atpazīt gremošanas sistēmas traucējumus
Simptomi, kas liecina par gremošas sistēmas traucējumiem, var būt dažādi, tie var izpausties vājāk vai stiprāk, bet pamatā pacientu sūdzības ir no šī loka:
- sāpes vēderā;
- dedzināšana rajonā virs nabas;
- slikta dūša;
- vemšana;
- vēdera pūšanās;
- traucēta un mainīga vēdera izeja;
- aizcietējums vai caureja (ar vai bez asinīm).
Jebkurš no šiem simptomiem, ja tas ilgst vairākas dienas vai jau ieguvis hronisku raksturu, ir pamats pievērst uzmanību savai veselībai un konsultēties ar ārstu. Var doties pie ģimenes ārsta, kurš noteiks, vai jāapmeklē arī gastroenterologs.
Pie izplatītākajām kuņģa un zarnu trakta saslimšanām jāmin hronisks gastrīts, čūla, gastroezofagālā refuksa jeb atviļņa slimība, zarnu slimības un infekcijas, taukainā hepatoze, kairinātas zarnas sindroms, pankreatīts, zarnu trakta un kuņģa funkcionāli traucējumi.
Kas izraisa gremošanas traucējumus
Gremošanas slimību ierosinātāji var būt gan iedzimti, gan dzīves laikā iegūti, tāpēc katram pacientam ir svarīgi arī zināt savas ģimenes locekļu slimības. Tas var ārstam palīdzēt ātrāk noteikt diagnozi un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas metodi. Gremošanas slimību ziņā pārmantojamības iespēja ir samērā izplatīta.
Izplatītākie dzīvesveida faktori, kas veicina gremošas trakta saslimšanas:
- nepareizi ēšanas paradumi (ēšana steigā, ēdiena nesakošļāšana, ēdienreižu izlaišana);
- vienveidīga, taukaina, šķiedrvielām nabadzīga pārtika;
- paaugstināts stresa līmenis;
- neveselīgs dienas režīms (miega trūkums, garas darba stundas, steiga);
- ilgstoša medikamentu lietošana;
- nepietiekamas fiziskās aktivitātes;
- pārmērīga alkohola lietošana.
Lai izvairītos no tā, ka dzīves laikā rodas problēmas ar kuņģi un zarnu traktu, šos faktorus jau laikus vajadzētu izlēgt no savas ikdienas, izveidojot gan stabilus un veselīgus ēšanas paradumus, gan iespēju robežās sakartojot savu dienas režīmu un izslēdzot pārmērīgus stresa faktorus, jo gremošanas sistēmai ir visciešākais sakars ar nervu sistēmu. Ja tā nav stabila un ir ilgstošas problēmas, visticamāk, ka gremošanas sistēma uz to reaģēs negatīvi.
Ja gastroenterologs jau diagnosticējis kādu saslimšanu, tad rūpīgi jāseko viņa rekomendācijām, jāievieš pārmaiņas dzīvesveidā un jākoriģē diēta, tādā veidā veicinot atlabšanu un uzlabojot dzīves kvalitāti.