Lasīšanas laiks: 5 min
Latvijā ir salīdzinoši daudz jauno ģimeņu, taču ne tikai, kas īrē dzīvokli vai māju, taču domā par sava īpašuma iegādi. Īres cenas Latvijas lielākajās pilsētās nereti pārsniedz maksu, kas jāsedz par mājokļa kredītu. Arī bankas pakāpeniski kļūst aizvien aktīvākas, un, atkopušās no krīzes, ir gatavas atsākt kreditēšanu. Viens no galvenajiem šķēršļiem lielākajai daļai šobrīd ir nepieciešamība pēc pirmās iemaksas. Kredītiestādes, kas ir gatavas izsniegt aizdevumus mājokļa iegādei pieprasa kredītņēmējam nodrošināt vismaz 10% līdzfinansējumu. Tas ir saprotami, taču samērā daudziem Latvijas iedzīvotājiem sakrāt 5 – 10 tūkstošus eiro ir samērā problemātiski. Viens no veidiem kā atrisināt šo jautājumu ir pieteikties valsts galvojumu programmai jaunajām ģimenēm “Altum” paspārnē, taču ne visi to var saņemt un arī apjoms ir ierobežots. Šī iemesla dēļ aktuāls kļūst jautājums – kā sakrāt naudu pirmajai iemaksai mājokļa iegādei.
Kā labāk krāt naudu – zeķē vai kredītiestādē?
Viens no veidiem kā sakrāt naudu ir katru mēnesi atlikt noteiktu summu naudas kastītē, atsevišķā bankas kontā vai krājkontā. Katram no šiem variantiem ir savas priekšrocības. Krājot naudu parastā kontā vai turot mājās, agri vai vēlu var rasties papildus tēriņi, kuru apmaksai iekrājumi liksies labs variants. Lai izvairītos no šādas iespējas, var naudu glabāt krājkontā. Tas ir bankā speciāli atvērts konts, kurā par naudas glabāšanu tiek maksāti simboliski procenti (mazāk par 1%), bet, kas svarīgāk naudu nevar izņemt pirms termiņa. Ja tas tiek darīts, jārēķinās, ka būs jāmaksā soda nauda saskaņā ar līguma nosacījumiem. Ja rodas nelieli papildus tēriņi, bet līdz nākamajai algai vēl jāgaida, der atcerēties par ātrajiem kredītiem. Aizdevumi internetā ļauj aizņemties ātri, turklāt jaunajiem klientiem vairākos uzņēmumos tiek piedāvāta iespēja aizņemties bez komisijas maksas un procentiem uz vienu mēnesi. Nauda, protams, ir jāatmaksā, tādēļ pirms izmantot šādu pakalpojumu ir rūpīgi jāizvērtē iespējas atmaksāt parādu. Vai ieguvums, ko sniedz kredīti online, ir samērīgs ar potenciālajiem riskiem un izmaksām? Jā, un, nē. Cilvēkiem, kuriem rodas kaut mazākās šaubas par iespējām atmaksāt, būtu jāizvairās no šāda finanšu pakalpojuma. Standarta komisijas maksa par līguma pagarināšanu ir aptuveni desmit procenti mēnesī, kas ir ievērojami vairāk nekā soda nauda par naudas priekšlaicīgu izņemšanu no krājkonta.
Palielini ienākumus
Otrs veids, kā sakrāt naudu dzīvokļa vai mājas iegādei ir palielināt ienākumus. Lai to panāktu, ir svarīgi nospraust mērķus un tos arī sasniegt. Katrā darbavietā ir savi atalgojuma griesti. To pārsniegšanai var būt vajadzīgs veidot savu uzņēmumu vai mainīt kvalifikāciju. Tā kā dibināt uzņēmumu ne visi ir spējīgi, tad kvalifikācijas paaugstināšana vai profesijas maiņa var būt labs veids, kā iegūt papildus naudas līdzekļus. Piemēram, finanšu un IT sektorā strādājošie saņem būtiski vairāk nekā vidējais Latvijas iedzīvotājs. Vienlaikus arī maza auto servisa īpašnieks var kļūt turīgs, iegūstot pastāvīgu klientu loku. Ja Jūs šobrīd neredzat iespēju sakrāt naudu mājokļa iegādei, iespējams, ka ir laiks mainīt profesiju. Dzīve nav sprints, bet maratons. Jums priekšā vēl ir daudz gadu. Nevajag domāt, ka esat par vecu, lai mācītos. Ieguvumi būs daudz lielāki nekā sākotnējie ieguldījumi.
Runā ar tuviniekiem
Trešā iespēja, kā iegūt naudas līdzekļus pirmajai iemaksai ir sadarbība ar tuviniekiem. Latvijas iedzīvotājiem diemžēl ir ierasts meklēt atbalstu pie svešiniekiem, bet pilnīgi iespējams, ka kāds no radiniekiem varētu sniegt tādu pašu palīdzību pilnīgi bez maksas. Protams, jāņem arī vērā, ka visi zina par teicienu – gribi zaudēt draugu, aizdod naudu – un ir piesardzīgi pret naudas aizdošanu. Zināma patiesība šajā stāstā ir, jo aizņemties ir nesalīdzināmi vieglāk nekā parādu atmaksāt. Ja neesat pārliecināti, ka varēsiet turēt doto vārdu, labāk no radiniekiem vai draugiem neaizņemties. Draudzība ir daudz dārgāka par naudu. Ar to nevajag riskēt.
Darbs ārzemēs
Papildus iespēja, kā sakrāt naudu mājokļa iegādei vai vismaz pirmajai iemaksai, ir darbs ārzemēs. Nevienam nav noslēpums, ka ES attīstītajās valstīs un ASV var nopelnīt krietni vairāk nekā Latvijā, strādājot mazkvalificētus darbus. Vienīgā problēma ar šādu izvēli ir tā, ka sākot pelnīt ārzemēs vairāk var zust motivācija atgriezties Latvijā. Gandrīz katram latvietim draugu vai radu lokā ir vismaz viens, kas aizbraucis peļņā uz Angliju, Īriju vai Vāciju. Mazpilsētās aizbraucēju skaits ir būtiski lielāks. Ja esat Latvijas patriots, tad ziniet, ka esot svešumā nāksies saskarties ar dažādiem kārdinājumiem un, krājot eiro, sākotnējo mērķi var pazaudēt no skatiena. Tajā pašā laikā, ir skaidrs, ka dzīve ārzemēs nav rožu dārzs un svešumā neviens nekad nekļūs par savējo. Arī iespējas saņemt finanšu pakalpojumus ārzemēs būs stipri ierobežotas, jo tur viens no galvenajiem kritērijiem ir kredītvēsture. Praksē tas nozīmē, ka nopirkt auto līzingā bez iepriekšējas kredītvēstures uz nomaksu ir praktiski neiespējami. Protams, pat Latvijā saņemt ātros kredītus ar sliktu kredītvēsturi ir ļoti grūti, taču ārzemēs bez kredītvēstures pieteikumi nereti pat netiek izskatīti. Vienīgā alternatīva tādās reizēs ir pirkt preci pilnībā, maksājot ar saviem līdzekļiem. Otrs variants ir lēnām veidot kredītvēsturi, pērkot sadzīves tehniku vai elektroniku uz nomaksu. Ja parādsaistības tiks pildītas savlaicīgi, kredītvēsture veidosies pozitīva un nākotnē iegādāties jaunus pakalpojumus vai preces būs jau krietni vieglāk.
Kopumā varam secināt, ka naudas sakrāšana pirmajai iemaksai dzīvokļa iegādei ir grūts, taču paveicams uzdevums. Tas var prasīt ilgtermiņa plānošanu un vairāku gadu darbu. Viens no atbalsta instrumentiem ir valsts mājokļu kreditēšanas programma jaunajām ģimenēm, kuras ietvaros valsts garantē pirmo iemaksu. Ne vienmēr šis risinājums ir izmantojams, tādēļ ir jāmeklē alternatīvas.