Lasīšanas laiks: 3 min
Turpinoties ziemai, daudz interesentu jau paspējuši apmeklēt slēpošanas kalnus. Tur lielākoties slēpes, zābakus un snovborda dēļus iespējams iznomāt. Tie, kuri uz kalnu dodas ar iekrātu pieredzi slēpošanas jomā, kā arī ziemas priekus vēlas izbaudīt arī ārpus Latvijas robežām, bieži apsver domu iegādāties paši savas slēpes. Par to, kā atrast piemērotāko variantu, “Valmieras Ziņas” sarunājās ar veikala “Viss atpūtai dabā” SIA “Gandrs” speciālistiem.
Kādas slēpes izvēlēties iesācējiem un tiem, kuri jau slēpošanu pieprot?
Kalnu slēpēm ir trīs raksturojošie lielumi: garums, rādiuss un elastība. Iesācējam iesakām iegādāties mīkstākas jeb elastīgākas slēpes, kas tik asi nereaģē uz slēpotāja kustībām, tādā veidā atļaujot kļūdīties. Rādiusa izvēle nosaka slēpošanas stilu. Lielāks rādiuss paredzēts lieliem ātrumiem un gariem pagriezieniem, mazāks rādiuss – slaloma disciplīnai ar asiem pagriezieniem.
Cik slēpēm jābūt cietām/mīkstām?
“Gandrs” veikalā piedāvātajām ELAN slēpēm cietība ir no 4 līdz 16. Mīkstākas slēpes mazāk reaģē uz slēpotāja kustībām, taču tās ir pakļāvīgākas kalna dažādiem izciļņiem vai sniega sanesumiem. Cietākas slēpes ir vieglāk manevrēt pie lielāka ātruma, tās ir noturīgākas ledainās, cietās trasēs, vairāk piemērotas prasmīgākiem slēpotājiem ar lielāku pieredzi.
Cik slēpēm jābūt garām?
Slēpes tradicionāli izvēlas līdz deguna galam +/- 5cm, taču, izvēloties īsākas slēpes, tās ir vieglāk manevrējamas. Garākas slēpes ļauj sasniegt lielāku ātrumu, bet ar tām nevar tik asi manevrēt. Slēpju garuma izvēli ietekmē arī izvēlēto slēpju rādiuss.
Kad jāasina slēpes?
Brīdī, kad jūtat, ka slēpes pagriezienos neļauj veikt asus manevrus, vajadzētu veikt slēpju kanšu apkopi. Vispareizāk to ir darīt pēc katras sezonas.
Ko darīt, ja slēpes neslīd?
Slēpes, tāpat kā sniegadēļi, regulāri jāievasko, lai uzlabotu slīdamību. To izdarīt varat paši mājas apstākļos vai arī doties uz tuvāko ziemas inventāra apkopes punktu, kur meistari palīdzes atgūt slēpju slīdamību.
Kā izvēlēties piemērotus zābakus?
Slēpju zābaki, tāpat kā slēpes, iedalīti cietības kategorijās. Jo cietāks inventārs, jo vairāk paredzēts prasmīgākam braucējam. Lai iegūtu pēc iespējas labāku efektu, slēpju un zābaku cietībai jābūt līdzīgai. Zābaki pirms pirkšanas noteikti ir jāuzmēra, jo dažādiem modeļiem ir dažāda forma, kas varētu ietekmēt labsajūtu brauciena laikā. Ieteicams zābakus pielaikot ar to zeķi, ar kuru taisāties slēpot, lai nodrošinātu iespējami labākā modeļa un izmēra izvēli.
Kādi modeļi tagad ir modē?
Slēpju, tāpat kā sniegadēļu ražotāji, katru gadu pārsteidz ar jaunām tehnoloģijām un piesaistošiem dizainiem. Pēdējo gadu laikā ELAN lieliska ir jaunā tehnoloģija “Amphibio”, slēpes iedalot labajā un kreisajā. Tas ir jaunums, salīdzinot ar tradicionālajām, kur nebija nozīmes, kurā kājā velk slēpes. Iekšējās un ārējās kantes atšķiras ar saskarsmes laukumu, tādā veida ļaujot uzņemt lielāku ātrumu un labāk kontrolēt virzību. Tieši šie modeļi ir ļoti pieprasīti un internacionāli atzīti.