Lasīšanas laiks: 2 min
Mēs diezgan labi pazīstam savus Lieldienu svinēšanas paradumus un tradīcijas, bet kā šos svētkus svin citās kultūrās – par to stāsta Vidzemes Augstskolas apmaiņas studenti.
Irakli Pitskhelauri no Gruzijas
Gruzijā galvenā reliģija ir pareizticība. Kā stāsta Irakli, Lieldienas šajā valstī ir īpaši svētki. Tiek krāsotas olas, pārsvarā koši sarkanā krāsā, kuras tiek izliktas uz zaļa fona, ko veido no izdīgušu graudu stiebriem. Dažās ģimenēs uz krāsotajām olām zīmē krusta zīmi, tradicionāla ir arī īpaša Lieldienu kūka “Pasha”. Lieldienu vakarā ģimenes apmeklē baznīcu vai skatās Lieldienu dievkalpojumu televīzijā. Otrajās Lieldienās cilvēki dodas uz kapsētu, lai noliktu uz senču kapiņiem svētku olas un īpašo kūku “Pasha”. Ir arī cilvēki, kuri apmeklē kapsētu svētku pirmajā dienā.
Tatevika Ohanjana no Armēnijas
Armēnija ir pirmā valsts pasaulē, kura oficiāli atzina kristietību par valsts reliģiju. Līdzīgi kā Gruzijā, arī Armēnijā Lieldienas ir nozīmīgi svētki. Armēnijā ir sava Apustuliskā katoļu baznīca, bet tajā pašā laikā pastāv arī pareizticība. Pēc Tatevikas Ohanjanas stāstītā var noprast, ka Lieldienas tiek svinētas līdzīgi kā pareizticīgajiem, kas ietver ļoti daudz dažādu tradīciju, piemēram, notiek olu krāsošana dažādās krāsās un arī armēņiem ir sava Lieldienu kūka.Viena no aktivitātēm ir mums pazīstamās “olu kaujas”. Armēņiem ir bagātīgs un daudzveidīgs Lieldienu galds. Piemēram, ierasti ir zivju ēdieni, no kuriem visvairāk tiek gatavota zivs ar nosaukumu “Ishkhan”, kā arī rīsi ar rozīnēm un armēņu maize – lavašs.
Kā portālam “Valmieras ziņas” stāsta Robins. viņa valstī – Beļģijā – Lieldienas ir zaudējušas savu popularitāti. Daudzas ģimenes vairāk neapmeklē baznīcu svētkos. Vienīgi dažās ģimenēs ar maziem bērniem piekopj tradīciju slēpt šokolādes olas, kuras paslēpis Lieldienu zaķis, lai mazajiem rakariem padarītu svētkus interesantākus. Dažas ģimenes uz svētkiem sanāk kopā, bet Lieldienu svinību ēdienkarte atkarīga no katras ģimenes tradīcijām.