Valmieras Ziņas

Kā jauniešiem pieņemt saprātīgus finanšu lēmumus?

Lasīšanas laiks: 4 min

Lai nodrošinātu finansiālo neatkarību, stabilitāti un labklājību nākotnē, varētu sasniegt ilgtermiņa finanšu mērķus, kā arī izvairīties no parādiem un uztraukumiem, jauniešiem ir jāspēj pieņemt saprātīgus finanšu lēmumus. Pieņemot finanšu lēmumus bez pietiekamas izpratnes, pastāv liels risks, ka nākotnes finansiālās iespējas tiks pamatīgi ierobežotas, tādējādi negatīvi ietekmējot dzīves labklājību kopumā. Šajā rakstā stāstām vairāk par to, kas ir saprātīgi finanšu lēmumi, kāpēc tādi jāpieņem, kādas ir galvenās finanšu problēmas un kā jauniešiem pieņemt saprātīgus finanšu lēmumus.

Kas ir saprātīgi finanšu lēmumi?

Saprātīgi finanšu lēmumi ir finanšu lēmumi, kas pieņemti pārdomāti un atbildīgi, izvērtējot ne tikai potenciālos ieguvumus, bet arī riskus. Viens no saprātīga finanšu lēmuma piemēriem: mūsdienās ir pieejams kredīts no 18 gadiem. Jaunietis, pieņemot lēmumu par aizdevuma izmantošanu, rūpīgi izvērtē aizdevuma mērķi un nepieciešamību, piemērotību situācijai, salīdzina dažādus aizdevējus un to piedāvājumus, kā arī izvērtē savas iespējas aizdevumu godprātīgi atmaksāt.

Kāpēc jauniešiem atbildīgi jāpieņem finanšu lēmumi?

Kā jau minējām, atbildīgi pieņemti finanšu lēmumi var veicināt jauniešu finansiālo neatkarību, stabilitāti un labklājību nākotnē, palīdzēt sasniegt ilgtermiņa finanšu mērķus, kā arī izvairīties no parādiem un uztraukumiem. Savukārt, jauniešiem pieņemot neatbildīgus finanšu lēmumus, pastāv liels risks saskarties ar pamatīgu finanšu slogu un iedzīvoties parādos, tādējādi pamatīgi ierobežojot savas finansālās iespējas nākotnē un negatīvi ietekmējot dzīves labklājību kopumā.

Galvenās finanšu problēmas jauniešiem

Nepārdomāta aizņemšanās

Viena no galvenajām jauniešu finanšu problēmām – nepārdomāta aizņemšanās, īpaši aizdevumu noformēšana, ņemot vērā, ka mūsdienās pieejams kredīts no 18 gadu vecuma un ir iespējams saņemt kredītu internetā. Bieži nepārdomāti tiek noformēti tieši ātrie kredīti. Jaunieši mēdz aizņemties situācijās, kurās aizdevums nav piemērots risinājums un tiek izlietots spontāniem pirkumiem vai izklaidei. Galu galā tiek secināts, ka finansiālās iespējas nav pietiekamas, lai atmaksātu aizdevumu, rodas pamatīgs parāds un tiek sabojāta kredītvēsture.

Nepietiekama budžeta plānošana

Jaunieši mēdz neuztraukties par budžeta plānošanu, un nauda tiek tērēta līdz ko tā ir pieejama. Bieži netiek domāts par prioritātēm, bet tiek realizētas mirkļa iegribas, tādējādi nauda pazūd ļoti ātri. Budžeta neesamība bieži noved arī pie parādiem, jo brīdī, kad nauda tiek iztērēta, tiek meklēti arvien jauni veidi, kur to iegūt, aizņemšanās brīdī nedomājot par to, ka nāksies atmaksāt aizdevumu un finanšu iespējas nav pietiekamas, lai to izdarītu.

Nespēja veidot uzkrājumus un ilgtermiņa plānus

Jaunieši mēdz baudīt jaunības maksimālismu, nedomājot, kas sagaida rīt un tālākā nākotnē – neveidojot uzkrājumus un ilgtermiņa plānus. Uzkrājumu neesamība bieži noved pie situācijas, kad, rodoties neparedzētiem izdevumiem, tiek noformēti nepārdomāti aizdevumi, lai tos segtu.

Finanšu pratības trūkums

Jaunieši bieži netiek pietiekami izglītoti par finanšu pratību, turklāt jaunības gados daudziem nemaz neinteresē, kas ir finanšu pratība un kādēļ to vajadzētu apgūt. Finanšu pratības trūkums tiešā veidā ietekmē jauniešu spēju pieņemt apzinātus un saprātīgus finanšu lēmumus.

Kā pieņemt saprātīgus finanšu lēmumus?

Plānojot budžetu

Pirmais solis ceļā uz saprātīgu finanšu lēmumu – budžeta plānošana. Vienmēr vajadzētu rīkoties saskaņā ar budžeta plānu, pārliecinoties, ka pieņemtais lēmumus negatīvi neietekmēs finansiālo situāciju.

Nosakot prioritātes

Lai nerastos situācija, kad trūkst naudas svarīgiem tēriņiem, ir ļoti svarīgi prast noteikt finanšu prioritātes. Pieņemot finanšu lēmumu, vienmēr vajadzētu izvērtēt savas vajadzības, kā arī prast nošķirt tās no vēlmēm.

Apgūstot finanšu pratību

Jo attīstītāka finanšu pratība, jo labākus finanšu lēmumus ir iespējams pieņemt. Šī iemesla dēļ jau pusaudžu gados vajadzētu sākt apgūt finanšu pratību – to var darīt, apgūstot internetā pieejamos resursus, apmeklējot kursus/lekcijas/seminārus vai, piemēram, vēršoties pie finanšu konsultanta.

Veidojot uzkrājumus

Uzkrājums nodrošina, ka, rodoties neparedzētiem tēriņiem, netiek negatīvi ietekmēts budžets un finansiālā situācija, tādēļ sākt veidot uzkrājumu var būt vērtīgi jau sasniedzot 18 gadu vecumu. Jāņem vērā, ka svarīgāk par to, cik daudz jaunietis var atļauties uzkrāt, ir tas, lai tas tiktu darīts regulāri.

Izvairoties no parādiem

Pēc iespējas vajadzētu mēģināt izvairīties no jebkādiem parādiem. Lēmumam saņemt aizdevumu ir jābūt ļoti rūpīgi pārdomātam, izvērtējot gan aizdevuma nosacījumus (summu, atmaksas termiņu, procentu likmes un papildu izmaksas), gan savas iespējas to atmaksāt. Lai zinātu, kāda ir kopējā atmaksājamā summa, jāpievērš uzmanība tādam rādītājam kā gada procentu likme (GPL). Savukārt, lai izvairītos no pārmērīga sloga, ir svarīgi noteikt konkrēto nepieciešamo summu un neaizņemties vairāk!

Saprātīgi finanšu lēmumi var palīdzēt nodrošināt ilgtermiņa finansiālo neatkarību, stabilitāti un labklājību. Lai varētu pieņemt saprātīgus finanšu lēmumus, ir svarīgi plānot budžetu, noteikt prioritātes, apgūt finanšu pratību, veidot uzkrājumus un izvairīties no parādiem. Lai izdodas!

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” aicina darbā remonstrādnieku (galdnieks, atslēdznieks, elektromontieris) (0,5 likmes 20 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: Beātes iela 42,Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • pārzināt darbā izmantojamo iekārtu darbības principus, ekspluatācijas, kontroles un apkopes noteikumus, kā arī tehnisko līdzekļu darbības principus un lietošanas noteikumus; • pārzināt savstarpēji saistīto darba procesu izpildes secību, to racionālu organizāciju, darba režīmus, ar nozari saistītos normatīvos aktus un standartus, darba un vides aizsardzības normatīvo aktu prasības; • atbildēt par elektrisko ierīču, iekārtu, elektrības sadales skapju, telpu un teritorijas apgaismojuma uzraudzību atbilstoši drošības tehnikas un ugunsdrošības noteikumiem; • veikt apgaismes ķermeņu remontu, bojāto nomaiņu; un ja Tev ir: • vidējās pakāpes profesionālā izglītība vai arodizglītība elektrozinībās (ne mazāk kā otrais profesionālās kvalifikācijas līmenis); • darba pieredze elektriķa, elektromontiera vai līdzvērtīgā amatā ne mazāk kā 2 gadi; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme analizēt situāciju, atrast piemērotāko risinājumu; komunikācijas un sadarbības prasmes; prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu; atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte; mēs piedāvājam: • atalgojumu 370.00 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2025.gada 24.februārim e-pastā: buratino@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 29151878. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: REMONTSTRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-02-24 Kontaktpersona: buratino@valmiera.edu.lv 29151878

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” sociālās aprūpes un rehabilitācijas centrs “Seda” uz nenoteiktu laiku aicina darbā sociālo aprūpētāju (profesijas kods 3412 01) Galvenie amata pienākumi: sastādīt klienta individuālo sociālās aprūpes plānu, veikt tā realizāciju un pilnveidi; veikt sociālā darba speciālistu norādījumus klientu vajadzību apmierināšanai; sekmēt klienta prasmi ievērot vispārējās ētikas normas; individuālās sarunas ar klientiem vai sarunas ar klientiem grupās; veicināt klientu līdzdalību savu sociālo prasmju apgūšanā; attīstīt klienta prasmi izvirzīt mērķi un plānot darbības tā sasniegšanai; pārskata, starpziņojuma un ziņojuma nodošana sociālajam darbiniekam par plāna izpildi, novērojumiem un prognozēm; veikt citus darba pienākumus, kas saistīti ar darba specifiku un sociālā darbinieka norādījumiem. Prasības kandidātiem: pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība sociālās aprūpes jomā; par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze līdzīgā darbā; humānisms, dažādību respektēšana, jebkura cilvēka cieņa, empātija, tolerance, diskrētums; mērķtiecība, organizētība, precizitāte, paškontrole, pacietība; atbildības sajūta, patstāvība, izturība, atklātība; saskarsmes kultūra un prasme kontaktēties ar cilvēkiem. Piedāvājam: savlaicīgu un regulāru atalgojumu – 1000 eiro (bruto), sociālās garantijas; darbu sakārtotā darba vidē; atbalstu no kolēģu puses; apmācības un seminārus; veselības apdrošināšanu pēc nostrādāta gada. CV un izglītību apliecinošus dokumentus lūdzam sūtīt uz e-pastu: sarc.seda@redcross.lv. Jautājumu gadījumā sazinieties ar Lindu Lāci pa tālr.: 28312307. Profesija: SOCIĀLAIS APRŪPĒTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 23, Seda, Valmieras nov. Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-16 Kontaktpersona: Linda Lāce

Mūsu partneri