Valmieras Ziņas

Juris Žagars: Vidzemes koncertzāle ir apliecinājusi savu vietu Latvijas kultūrtelpā

Lasīšanas laiks: 6 min

Vidzemes koncertzāle “Cēsis” darbību uzsāka 2014. gada pavasarī pēc senā Cēsu Viesīgās Biedrības nama rekonstrukcijas, kas tika papildināts ar laikmetīgām arhitektūras formām. Šī ir viena no trim reģionālajām koncertzālēm Latvijā, kas tapusi pēdējo 4 gadu laikā. 2013. gadā durvis vēra Latgales vēstniecība “Gors” Rēzeknē, savukārt 2015. gadā darbību sāka Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”. Par to, kādi ir galvenie secinājumi pēc teju trīs gadu darbības, “Valmieras Ziņas” jautāja SIA “Vidzemes koncertzāle” valdes loceklim JURIM ŽAGARAM.

Amatiermāksla un profesionālā māksla zem viena jumta

Galvenais secinājums ir – bija vērts būvēt.

Lielākais uztraukums un bažas mums bija par to, kā attaisnot ideju par koncertzāles būvniecības nepieciešamību tieši Cēsīs. Vai tā kādam būs vajadzīga? Tā ir liela atbildība, mēģinot pierādīt, ka nauda ir jāpiešķir tev, nevis kādam citam. Cik nav tādu piemēru, kad kaut ko uzbūvē, bet tas stāv pustukšs un nīkuļo – nejēdzīgas ēkas, tilti un ceļi, kas nevienam nav vajadzīgi. Eiropas Savienības nauda dažviet šādā veidā ir izšķiesta, ne tikai pie mums, bet visā Austrumeiropā.

Tagad, spriežot pēc tā, cik intensīva ir mākslinieciskā programma un kāds ir zāles piepildījums, apstiprinājies, ka šāda kultūras iestāde reģionā ir nepieciešama. Varbūt mūsu veiksmes stāsta pamatā ir tas, ka zem viena jumta esam apvienojuši gan amatiermākslas aktivitātes, gan profesionālo mākslu.

Sākotnējais plāns bija būvēt koncertzālei atsevišķu ēku, bet kultūras namu atstāt amatiermākslai. Tā būtu bijusi slikta ideja, jo šādu ēku reģionā piepildīt tikai ar profesionālās mākslas aktivitātēm ir grūti. Tad kvadrātmetra izmaksu lietderīgā cena Latvija apstākļos būtu pārāk dārga. Pašlaik ēkas noslodze ir maksimāla, tādēļ uzskatu, ka esam panākuši optimālu risinājumu.

Sākotnēji bija bažas, ka šīs abas mākslas jomas disonēs, taču esam panākuši, ka tās veiksmīgi viena otru papildina. Šī koncertzāle ir tipisks piemērs tam, ka šo abu jomu līdzāspastāvēšanas modelis darbojas pareizi. Amatiermākslā galvenā vajadzība ir iespēja pašiem darboties. Koncertzālē tiek nodrošinātas ideālas telpas dažādām tās aktivitātēm. Savukārt publikas vajadzība ir saņemt pēc iespējas plašāka spektra kulturālas izklaides produktu, kas sastāv gan no profesionālās mākslas piedāvājuma gan iespējams no amatiermākslas.

Ļoti bieži kultūras organizatori attaisno savu pasivitāti, norādot, ka reģionā tiek nodrošināta kultūras pieejamība, jo notiek amatiermākslas aktivitātes. Taču šīs aktivitātes nodrošina kultūras pieejamību tiem, kas tajās darbojas, bet, ja nav alternatīva profesionālās mākslas piedāvājuma, ne vienmēr ir pietiekama tiem, kas to skatās.

Amatiermāksla ir nepieciešama un svarīga aktivitāte, bet tā nav pietiekama, lai nodrošinātu pilnvērtīgi kultūras pieejamību. Lai varētu teikt, ka reģionā ir pieejamība kultūrai, jānodrošina gan amatiermākslas aktivitātes, gan ar profesionālās mākslas piedāvājums. Nevar aprobežoties ar pašdarbības kolektīvu koncertiem un reizi gadā uzaicināt kādu šlāgerkolektīvu.

Misija – “inficēt” ar nopietno mūziku

Svarīgs koncertzāles darbības radītājs ir zāles piepildījums – ne tikai populārās mūzikas koncertos un teātra izrādēs, bet arī nopietnās mūzikas koncertos. Tas vēlreiz apliecina patiesību, ka ar nopietno mūziku cilvēki tiek “inficēti”.  

Nevar piespiest klausīties, bet var “aplipināt” ar šo “atkarību”, kas pamazām izplatās – jo vairāk klausies nopietno mūziku, jo vairāk tā patīk un jo lielāks ir pieprasījums. Es apzināti nelietoju vārdus “izglītot” vai “audzināt”, jo tas izklausās protekcionistiski. Es nesaku, ka tie, kas pazīst šo baudu “klasiskā mūzika” ir labāk izglītoti vai labāk audzināti. Vienkārši mēs zinām kādu baudu, ko piedāvājam iepazīt arī citiem, lai bagātinātu garīgo baudu spektru.

Nedrīkst cilvēkam pārmest, ka viņam nepatīk šāda mūzika pēc pirmā koncerta noklausīšanās. Viņš vēl nav “inficēts” un nepazīst baudu, kādu sniedz nopietnā mūzika. Uzskatu, ka šis “inficēšanas” process ir izdevies diezgan veiksmīgi. Cilvēki arvien vairāk pērk biļetes uz akadēmiskās mūzikas koncertiem. 

Piekrītu viedoklim, ka līdz nopietnai mūzikai ir jāizaug, tam vajag laiku, tādēļ uzskatu, ka bērni nav jāpiespiež apmeklēt akadēmiskās mūzikas koncertus. Pārmest to, ka viņiem ir garlaicīgi, nav īsti godīgi. Tikai sasniedzot apzinātu vecumu, cilvēks ir spējīgs baudīt šādu mūziku. Tā prasa spēcīgu pieredzes un emocionālo sajūtu masu, kura tiek darbināta, atraisot iztēli, jo uz skatuves nekas nenotiek. Bērnam nav pietiekamas emocionālās pieredzes, lai radītu šādas iztēles gleznas. Var pamazām radīt interesi par akadēmisko mūziku ar īpašām bērnu programmām, taču ir noteikta robeža, ko nedrīkst pārkāpt, lai nepadarītu to par atrakciju.

Publiku piesaista ar unikāliem projektiem

Lai baudītu kultūras pasākumu, cilvēkam ir komfortabli braukt apmēram pusotru stundu. Tas arī nosaka mūsu publiku, kas pārsvarā ir cēsnieki un vidzemnieki.

Lai piesaistītu apmeklētājus arī no Rīgas un citiem reģioniem, piekopjam diezgan “agresīvu” politiku attiecībās ar koncertu rīkotājiem. Mēs pērkam koncertu ar nosacījumu, ja tas ir vienīgais Latvijā vai vismaz netiek rīkots arī Rīgā.

It sevišķi attiecībā uz grūtāk pārdodamiem akadēmiskās mūzikas koncertiem, ja varam atrast unikālu programmu, kas nav pieejama Rīgā, mums izdodas atvilināt arī galvaspilsētas publiku, jo 100 kilometru attālums nav nekas īstiem kultūras baudītājiem.

Gluži kā īstenojot koncertzāles izveides un attīstības projektu, arī ikdienā ir nepieciešami izaicinājumi. Nav māksla izpārdot biļetes uz pieprasītu mākslinieku, piemēram, kamerorķestri “Kremerata Baltica” vai Borisu Grebenščikovu. Es vairāk lepojos ar festivālu “Čello Cēsis”, kas ir unikāls, mūsu radīts produkts. Nepietiek vien ar ideju, svarīgākais ir ieinteresēt publiku un pārdot biļetes. Es ļoti lepojos ar mūsu Vecgada balli, kas ir grandiozs gada noslēguma pasākums. Arī šis bija izaicinājums, jo publika līdz šim nebija radusi pie izsmalcinātiem izklaides pasākumiem ar īstiem balles tērpiem, orķestri un profesionāliem solistiem. Mēs baidījāmies, ka dažādas uzņēmumu ballītes un citi gadumijas pasākumi izkonkurēs šo ideju. Taču jau trešo gadu koncertzālē notika Lielā gada noslēguma balle, un man ir prieks, ka esam piesaistījuši tādu publiku, kas novērtē šādu augstas kvalitātes izklaidi. Nepārprotiet! Tā nav snobu publika, kas nāk izrādīties. Tā ir publika, kas prot un vēlas dejot kvalitatīvas mūzikas pavadījumā. Tā ir publika, kas spēj novērtēt stilu un izsmalcinātu muzikālo gaumi.

Koncertzāles vieta tūrisma jomā

Koncertzāles loma tūristu piesaistē ir pat lielāka, nekā mēs cerējām. Pagaidām tā nav masveidīga parādība, to nevar nosaukt par kultūras tūrismu, taču viesnīcas un restorāni jūt mūsu darbību.

Cilvēkiem patīk tērēt naudu izklaidei. Līdz ar koncertzāles apmeklējumu, viesi labprāt pārnakšņo Cēsīs, dodas uz citām kultūras un izklaides vietām. Labu koncertu laikā viesnīcas ir izpārdotas. Varētu pat teikt, ka pilsētas viesnīcu kapacitāte nav pietiekama. Tas apgāž mītu, ka cilvēkiem nav naudas iztikai un par kultūru viņi nav gatavi maksāt. Vidzemes specifika ir tāda, cilvēku vērtību skalā kultūra ir ļoti augstā pozīcijā. Drīzāk viņš ietaupīs uz kaut ko citu, bet nopirks biļeti uz teātri vai koncertu. Savukārt reizēm tie, kuriem patīk skaļi proponēt, ka viņiem knapi pietiek izdzīvošanai, kāda te vēl kultūra, neiet uz kultūras pasākumiem pat par brīvu, jo nejūt pēc tās vajadzību principā.

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA WEBHAUS Meklējam pilna laika full-stack programmētāju Valmierā ilgtermiņa darbam ar WordPress bāzētām tīmekļa vietnēm un sistēmām. Darbs no biroja no 9:00-18:00. Ir pagalms ar autostāvvietu, ja nepieciešams. OBLIGĀTĀS PRASĪBAS: Minimālais izglītības līmenis: Vidējā vai vidējā - profesionālā Labas angļu valodas zināšanas: spēja brīvi klausīties, izteikties, lasīt dokumentāciju un izprast tehniskos terminus.  Zināšanas un pieredze darbā ar GIT / HTML / JS / CSS / PHP / MYSQL Pieredze darbā ar WordPress VĒLAMĀS PAPILDUS PRASĪBAS:  WordPress framework, funkcionalitātes un darbības principu pārzināšana Pieredze un zināšanas darbā ar Linux sistēmām (OS un serverprogrammatūra) Kā svarīgus papildus kritērijus vērtējam augstu atbildības sajūtu un paškritiku, izpildīto darbu kvalitāti un precizitāti, motivāciju, un acīmredzamu vēlmi attīstīt sevi profesionāli.  Ja esi ieinteresēts, Tavu CV uz e-pastu: info@webhaus.lv gaidīsim līdz š.g. 20 aprīlim. Profesija: PROGRAMMĒTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Ziemeļu iela 7, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-04-20 Darba sākšanas datums: 2025-05-01 Kontaktpersona: Edgars Āboliņš Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Kocēnu apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā dārznieku/-ci Kocēnu pagastā, Rubenē uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • rūpēties par Pārvaldes publisko teritoriju apstādījumiem: • veikt apstādījumu ierīkošanu, kopšanu, atjaunošanu; • veikt dekoratīvo augu, koku un krūmu stādīšanu, kopšanu, formēšanu; • sniegt teritorijas labiekārtošanas priekšlikumus; • veikt teritorijas uzkopšanu (sniega tīrīšana, zāles pļaušana, lapu savākšana); ja Tev ir: • pamata vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība; • labas latviešu valodas zināšanas; • zināšanas par ainavas ierīkošanas arhitektūru, plānošanu, augu stādīšanu un kopšanu; • darba pieredze dārzkopības jomā; • kompetences: prasme organizēt savu darbu; spēja strādāt komandā; precizitāte, iniciatīva un augsta atbildības sajūta, labas komunikācijas un saskarsmes prasmes; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 783 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 824 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu: kocenuapvieniba@valmierasnovads.lv, vai personīgi Kocēnu apvienības pārvaldē, adrese: Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pagasts, Valmieras novads, ar norādi „Pieteikums Kocēnu apvienības pārvaldes dārznieka/-ces amatam”, līdz 2025.gada 11.aprīlim. Papildu informācija, zvanot pa tālruni: 26473533 vai 26072148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: DĀRZNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-04-11 Kontaktpersona: kocenuapvieniba@valmierasnovads.lv 26072148 vai 26473533

Mūsu partneri