Lasīšanas laiks: 3 min
Aprīlis Valmierā bija Mākslas mēnesis, ļaujot iepazīt un izbaudīt dažādas mākslas formas. Unikālas bija arī piecas radošās partnerības, pirmo reizi apvienojot cilvēkus un iestādes, kuru profesionālā darbība ikdienā tiešā veidā nav saistīta ar mākslu. Vērtējumu par piedzīvoto aprīlī portālam “Valmieras Ziņas” sniedza Jolanta Borīte, Mākslas mēneša projekta vadītāja.
J.Borīte uzsver divus pamatvirzienus, kas bija Mākslas mēneša plānošanas pamatā. Pirmkārt, vienots koncepts – krāsu šļaksti, otas triepieni, domu domas. Mainot uzsvaru – līdzdalība, izziņa, zināmi mākslinieki u.c., šis būs vadošais motīvs arī turpmāk. Otrkārt, partnerības, kas parādīja, ka Valmierā ir pietiekoši daudz resursu, kurus izmantot radošā procesā. Šādi projekti Latvijā ir jaunums. Kultūras ministrijai ierosinot, pirmo reizi tos mēģināja īstenot mākslas vidusskolas un Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Savukārt pašvaldības līmenī šāda aktivitāte Mākslas mēneša ietvaros notika pirmo reizi.
“Radošā partnerība nav vienkārša apmainīšanās ar resursiem, bet veids, kādā sasniedz rezultātu. Piemēram, savest kopā laikmetīgās dejas horeogrāfi ar bibliotekāriem nebija vienkārši. Tā ir pārliecināšana, uzdrīkstēšanās, gandarījums. Svarīgi, ka abas puses no tā ko iegūst, tad arī partnerība būs interesanta citiem, piemēram, bibliotekārēm tā bija iespēja uz savu darbu paskatīties no citas puses.”
J.Borīte norāda, ka šis gads bijis izmēģinājums, vērtējot, ko iesaistītās puses spēj piedāvāt, kas ir svarīgi mērķgrupai, kas jāņem vērā nākamgad.
“Organizējot radošās aktivitātes un iesaistot iedzīvotājus, jāstiprina Valmieras mākslas vidusskolas loma, jo Latvijā nav daudz pilsētu, kur ir šādas skolas un attiecīgi to radošais potenciāls. Jānosaka enkura pasākumi, vairāk koncentrējoties uz kvalitāti, ne kvantitāti. Jāvirzās maziem solīšiem. Vispirms valmieriešiem un tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem jārada sajūta, kas ir Mākslas mēnesis, vēlme un iespējas tajā iesaistīties.”
Otrs nepietiekami izmantotais resurss, kā norāda J.Borīte, ir mākslinieki, kas šeit darbojas.
“Nākamā gada lielais uzdevums un arī izaicinājums ir vairāk izmantot vietējo mākslinieku potenciālu. Tas ir milzīgs neizmantotais resurss, kas atklās jaunas formas un skatījumu.”
J.Borīte norāda, ka Valmierai vēl ir daudz neizstāstītā.
“Saistībā ar Latvijas valsts simtgadi Valmierai ir potenciāls izcelt vēsturiskos faktus, piemēram, stāstot par Brīvības cīņām, Skolnieku rotu. Līdz šim Valmiera to vēl nav stāstījusi vai arī runāts pārāk klusi. Pirmā saziedotā nauda, kas tika iedota valsts dibināšanai, nākusi no valmieriešiem. Cēsis ir Latvijas karoga dzimtene, bet pirmais tā mets bijis valmierietim.”
Lai stāstus atklātu, vispirms ir jāsāk ar stratēģijas izveidi, nosakot, ko var parādīt, kā to realizēt un kāda tam būs nozīme.
“Ja pašvaldība ir definējusi, ka kultūra ir viena no prioritārajām nozarēm, laužot priekšstatu par Valmieru kā tikai industriālu pilsētu, ir jābūt kultūras koordinatoram, kurš pārredz procesu, palīdz daudzajām iesaistītajām pusēm darboties vienotā stratēģijā.”
Šogad Mākslas mēnesī bija iesaistītas dažādas iestādes – skolas, muzejs, bibliotēka, Valmieras Kultūras centrs, Valmieras Jaunatnes centrs “Vinda”, “Galerija Laipa”, kinoteātris “Gaisma”, Vidzemes Augstskola un vēl citas, piedāvājot dažāda veida aktivitātes, kas aicināja ne tikai izbaudīt, bet arī iesaistīties un izzināt.