Valmieras Ziņas

Jauns direktors Vidzemes Augstskolas pētnieciskajam institūtam

Lasīšanas laiks: 5 min

Par Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūta (SSII) jauno direktoru kļuvis OJĀRS BALCERS — rīdzinieks, kurš arī pirmos studiju gadus pavadīja Rīgā, studējot fiziku Latvijas Universitātē. Pēc tam vienu gadu mācījās Anglijā un divus Amerikas Savienotajās Valstīs, kur ieguva maģistra grādu materiālzinātnē. Savukārt, lai aizstāvētu savu doktora disertāciju, atgriezās Latvijas Universitātē. Taču uz Valmieru viņu atveda ģimenes īpašums, kas atrodas Burtniekos.

Kā jūs sākāt pētīt?

Man vienkārši patīk pētīt un iedziļināties. Saprast, kā kas strādā, un apzināties robežas. Vidusskolā es mācījos Rīgas 1. ģimnāzijā un ļoti aizrāvos ar matemātiku. Man paveicās — reizi nedēļā vai reizi divās, neatceros, notika «Profesora Cipariņa klubs», tajā skolēni sanāca kopā un risināja dažādus matemātikas uzdevumus. Protams, piedalījos arī mācību priekšmetu olimpiādēs, taču to gan nevar nosaukt par pētniecību, jo īstu pētniecisko darbu uzsāku Latvijas Universitātē. Pirmie pētniecības darbi bija pavisam teorētiski, vēlāk jau arī praktiskāki. Un ne visi bija veiksmīgi, bija arī tādi, par kuriem bija bailes un šausmas (smejas). Bet jāatzīstas, ka man ļoti patīk strādāt pētnieku komandā, vienam nav tik interesanti, taču, ja ir divi vai trīs, tad ir pavisam labi. Savā laikā Zinātņu akadēmijas institūtā bija regulārie semināri reizi nedēļā. Tajos katrs pastāstīja, kas aktuāls viņa virzienā. Tas bija tāds nedaudz formalizēts pasākums, bet bija labs veids, kā piedabūt cilvēkus strādāt piektdienā (smejas), kā arī uzzināt, kas jauns kolēģiem.

Kā jūs uzzinājāt par vakanci Vidzemes Augstskolā?

Patiesībā iesākumā vajadzēja uzzināt par Vidzemes Augstskolu — bija iznācis braukt garām, kādreiz arī iegriezties. Tad es ieraudzīju sludinājumu, pievērsu uzmanību, aprunājos ar cilvēkiem, ko domā, visi ļoti pozitīvi atsaucās par Vidzemes Augstskolu. Aizsūtīju savu pieteikumu, un pēc formālām sarunām es esmu šeit. Tik tālu esmu bijis bibliotēkā, Cēsu ielā, Tērbatas ielā. Jaunā vietā jau vienmēr jauni cilvēki, tāda vienmēr tā lieta — sapazīties, atcerēties un uzzināt, kurš kurā kabinetā sēž, kurš ko dara — tur vajag mazliet piepūli.

Kādēļ Vidzemes Augstskola?

Galvenokārt sava tēla dēļ. Man liekas, ka Vidzemes Augstskolai ir pozitīvs tēls, tomēr mazliet atšķirīgs no citām augstskolām. Šeit rektors ir jauns, komanda ir jauna, ir ļoti daudzas jaunas sejas. Salīdzinot ar citām augstskolām, kur atsevišķās fakultātēs paaudžu maiņa nav notikusi, Vidzemes Augstskolā ir sajūta, ka paaudžu maiņa tiešām ir notikusi! Un to es saku pozitīvā ziņā.

Ko jūs vēlētos realizēt, mainīt vai uzlabot?

Es ļoti vēlētos, lai mums ir vairāk sekmīgu pētniecības projektu, kas ir konkurētspējīgi, īpaši tādi lielāki pētniecības projekti uz vairākiem gadiem. Tas būtu galvenais mērķis. Un attīstīt to potenciālu, kas jau ir Inženierzinātņu fakultātē un augstskolā.

Vai ir doma vairāk iesaistīt studentus no Inženierzinātņu fakultātes, lai veidotos ne tikai savas jomas speciālisti, bet arī pētnieki?

Jā, mēs ļoti gribētu iesaistīt pētniecības darbā studentus — ne tikai doktorantūras un maģistra, bet arī bakalaura un koledžas. Tas būtu ļoti apsveicami. Tomēr arī pašiem studentiem ir nepieciešams izrādīt iniciatīvu, jo pētniecība ir tāds darbs, kur ir abpusēja sadarbība. Ir jābūt kaut nelielai interesei par konkrēto virzienu. Tas pat patiesībā būtu viens no svarīgākajiem mērķiem, to esmu redzējis citās augstskolās — īsto pētniecību, spēcīgo pētniecību veic tieši maģistrantūras, doktorantūras un pēcdoktorantūras pētnieki — tie ir tie īstie pētnieki, kas dod visvairāk pienesuma, tai skaitā raksta publikācijas, savukārt tie, kuriem vairāk pieredzes, raksta projekta pieteikumus un dara vairāk tādu akadēmisku darbu.

Kā ir bijis agrāk? Kā jums šķiet, kā būs šeit — līdzīgi vai citādāk?

Tur, kur esmu bijis, kā likums ir ļoti spēcīgas, patstāvīgas pētniecības grupas. Tajā grupā ir varbūt divi trīs pēcdoktorantāras pētnieki, tā saucamie posdoki. Manuprāt, tā būtu ļoti laba pieeja, ja būtu iespējams veidot šādas spēcīgas grupas. Tur nav nepieciešams garš ieskriešanās laiks, jo uzreiz zini, ko darīt. Tev apkārt ir kolēģi un studenti, arī posdoki, kas strādā kopā. Protams, tad jau ir arī vadītājs. Viņš zina, kurā virzienā iet, seko dažādām grantu un administratīvajām lietām. Sauksim to par «vadītājs pārskata laukumu». Gan studentiem, gan pēcdoktorantūras studentiem ir relatīva brīvība tajā, ko viņi pēta un kā viņi pēta, kā liek savu laiku iekšā darbā. Respektīvi, cilvēks tiešām var pētīt — viņam nav jādomā par dienišķo maizi, jo ir stipendijas. Protams, ne visiem, bet ļoti daudziem ir stipendijas. Tā nav liela nauda, bet ir pietiekama, lai cilvēks tiešām varētu veltīt laiku pētniecībai. Un tad arī ir rezultāti — publikācijas, projektu pieteikumi. Redzēsim, kā sanāks!

Kas ir svarīgi, lai pētniecība noritētu?

Pētniecībā ļoti svarīgs ir rezultāts, lai tas būtu sasniegts — lai ir iespējams publicēt, lai tas ir gan pienesums, gan kaut kas jauns. To ir grūti izdarīt, it sevišķi mūsdienās — mēs konkurējam gan par studentu, gan pētnieku laiku. Ir daudz dažādu pienākumu, ari citi projekti, akadēmiskie pienākumi, studijas. Laika ir tik, cik ir, un tas ir pats lielākais konkurents. Es atceros, gan kad izstrādāju savu diplomdarbu, gan arī tajos gados, kurus pavadīju, ārzemēs studējot, tas laiks bija mierīgs — man bija uzdevums, un es pats domāju, kā tās lietas darīt, kā sakārtot laiku — tagad strādāšu ar tādu vai tādu aparām vai lasīšu grāmatu. Man bija laiks iedziļināties. Ceru, ka arī tagad cilvēkiem būs laiks, citādi nebūs labu rezultātu.

Kas jums šobrīd ir aktuāli pētniecības jomā?

Ir viens projekts, pie kura strādāju kopā ar Kasparu Osi un Ievu Ginteri, tas paredzēts 2018. gadam. Tur ari būs divi studenti — viens students jau ir atrasts, otru meklējam. Skatīsimies tādu interesantu lietu — kā attīstās 5G tehnoloģijas. Mums jau ir neliels projekts sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību, un tad mēs skatīsimies, ko ar 5G tehnoloģiju var izdarīt vai nevar izdarīt konkrētā vietā. Mēs ceram sagatavot arī lielāku pētniecības projektu. Bet kaut kur jau vajag sākt, lai ir no kā atsperties.

Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu inženierijas institūts ir dibināts 2006. gadā, un tā pētījumu virzieni ir loģistikas informācijas sistēmas un radio frekvenču identifikācijas (RFID) tehnoloģijas, biznesa procesu modelēšana, hibrīdas imitāciju modelēšanas sistēmas, kā arī virtuālās un papildinātās realitātes izmantošana apmācībā. Institūts izdod ViA ikgadējo zinātnisko rakstu krājumu «ICTE in Regional Development» (Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronika reģiona attīstībā).

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Sociālo lietu pārvaldes struktūrvienībā “Sociālā darba nodaļa” aicina darbā sociālo mentoru (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • sniegt atbalstu pilngadīgām personām, no 16 gadu vecuma un pilngadību sasniegušajiem jauniešiem pēc ārpusģimenes aprūpes beigām, mājokļa, veselības, izglītības, nodarbinātības, atkarību, un citu problēmu risināšanā; • sniegt konsultatīvu, praktisku, izglītojošu, asistējošu un emocionālu atbalstu personas dzīvesvietā un sociālajā vidē; • kā pavadošai personai sniegt atbalstu klientu nokļūšanai uz ārstniecības u.c. iestādēm; • sagatavot atskaites par darba pienākumu izpildi; un ja Tev ir: • pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī; • kompetences: empātija un prasme motivēt, laba stresa noturība, labas komunikācijas spējas, spēja strādāt komandā kā arī patstāvīgi, savas amata kompetences ietvaros, precizitāte un atbildība, laipnība un iejūtība; • B kategorijas autovadītāja tiesības; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • pamatalgu pārbaudes laikā 763 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 803 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, LV-4201, ar norādi „Sociālā mentora amatam” līdz 2025.gada ¬¬¬¬¬14.februārim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148 vai 27891673. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Sociālais MENTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-02-14 Kontaktpersona: personals@valmierasnovads.lv 64207148

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā speciālo pedagogu pirmsskolā laiku (0,235 likmes jeb 7.050 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adreses: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads un “Avotkalni”, Brenguļi, Brenguļu pagasts, Valmieras novads. Ja Jūs vēlaties: • veikt individuālo darbu ar izglītojamajiem; • palīdzēt, konsultēt Iestādes skolotājus darbā ar izglītojamo, kuram nepieciešams atbalsts; • īstenot pirmsskolas izglītības un pamatizglītības programmas, nodrošinot kvalitatīvu pedagoģisko procesu, ņemot vērā katra bērna individualitāti; • plānot un realizēt savu darbu sadarbībā ar kolēģiem un bērnu vecākiem; un ja Jums ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu; atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte; spēja analizēt un risināt konfiktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; spēja cieņpilni komunicēt ar bērniem un pieaugušajiem; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”, 276.13 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2025.gada 14.februārim plkst.17.00 e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 20364920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SPECIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-02-14 Kontaktpersona: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv 20364920

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola aicina darbā interešu izglītības skolotāju (tautiskās, mūsdienu dejas) (8 kontaktstundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads. Ja Jūs vēlaties: • izstrādāt un īstenot interešu izglītības programmu; • attīstīt izglītojamo intelektuālās un radošās spējas, izkopt talantus, veicināt jaunu zināšanu un prasmju apguvi, karjeras izaugsmi; • veicināt un organizēt izglītojamo piedalīšanos konkursos, skatēs radošo darbu izstādēs un citos pasākumos; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu, 332.33 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2025.gada 14. februārim plkst. 17.00 e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 20364920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: INTEREŠU IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-02-14 Kontaktpersona: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv 20364920

Mūsu partneri