Lasīšanas laiks: 4 min
Piektdien, 4.septembrī, Valmierā viesojās biedrības “Patvērums “Drošā māja”” pārstāvji, lai caur dažādām aktualitātēm pievērstu uzmanību un censtos skaidrot cilvēku tirdzniecības problēmu, gan bērniem un jauniešiem, gan citiem interesentiem. Portāls “Valmieras Ziņas” apmeklēja daļu pasākumu, aprunājās ar rīkotājiem un apmeklētājiem.
Dienas pirmajā pusē Valmieras Valsts ģimnāzijā norisinājās nodarbības, kurās, kopā ar jauniešiem no dažādām vecuma grupām, caur neformālās izglītības metodēm, tika atklāts cilvēku tirdzniecības process.
“Patvērums “Drošā māja”” pārstāvis Reinis Grāvītis norāda, ka neformālās izglītības metodes, kuru laikā tiek apkopotas kolektīvās zināšanas par problēmu – bērniem savā starpā runājot, saprotot to, kas viņiem jau zināms par tematu, kā arī dodot viņiem jaunas zināšanas radošos apstākļos -, ir viens no veidiem, kas vislabāk ļauj izkristalizēt nozīmīgākos problēmas aspektus. “Citi varbūt brīnās, kā mēs ar lapiņām un puķītēm stāstām par tik nopietniem tematiem, bet beigās, tos izmantojot, ļoti labi sakārtojas galvenie temata jautājumi”.
Grāvītis atklāj, ka parasti viesojoties skolās vai jauniešu centros, bērni apzinās problēmu, zina to, kas viņiem nav skaidrs tās ietvaros, kā arī spēj izdalīt dažādas cilvēku tirdzniecības formas. Diemžēl teju katrā vietā aptaujātie ir sastapušies ar piespiedu darba gadījumu ģimenes vai tuvāko paziņu lokā.
Pēcpusdienā Valmieras Integrētās Bibliotēkas telpās bija paredzēts praktisks seminārs par cilvēktirdzniecības procesu (vervēšanu, potenciālā upura identificēšanu un iesaistītajām institūcijām). Uz semināru īpaši tika aicināti pašvaldību un sociālo dienestu pārstāvji, tomēr par pasākumu tika izrādīta neliela interese. “Drošās mājas” pārstāvji par neatsaucību ir pārsteigti, norādot, ka Valmierā cilvēku tirdzniecības problēma ir aktuāla, it īpaši fiktīvo laulību kontekstā.
Sociālajiem darbiniekiem ir liela loma potenciālā cilvēku tirdzniecības gadījuma novēršanā. “Runājot ar jauniešiem, būtiskāk ir uzsvērt to, kā viņš pats var pamanīt vervēšanas gadījumu, kā kritiski izvērtēt kādu darba piedāvājumu vai mācību apmaiņas programmu. Speciālistiem, atkarībā no tā, ko viņi dara ikdienā, jāprot saskatīt uzvedības izmaiņas vai tendences, kas raksturīgas, atšķirot potenciālu cilvēku tirdzniecības upuri”, norāda R. Grāvītis.
Vakarpusē, pie Valmieras Kultūras centra, Biedrības “Patvērums “Drošā māja”” jaunieši aicināja interesentus iejusties cilvēku tirdzniecības upura ādā un, ar maisu galvā, iziet šķēršļu joslu, ar melnu plēvi aizklātā telti. Atrakcija tēlaini atspoguļoja cilvēku tirdzniecības procesu, radot priekšstatu par problēmas īsto, nepatīkamo dabu. “Iekšā ir izveidots tāds ceļš, lai cilvēks nonāktu neērtā situācijā, tiktu fiziski nospiests uz ceļiem, un rastos tās nepatīkamās izjūtas, kuras rada kaut mazāko iespaidu par to, kā jūtas cilvēku tirdzniecības upuri”, norāda Reinis Grāvītis.
Apmeklētāji tika aicināti arī atbildēt uz jautājumiem saistībā ar cilvēku tirdzniecību, tos apspriest savā starpā, kā arī ar biedrības pārstāvjiem.
Skolniece Līva stāsta, ka šķēršļu joslā sajūtas ir diezgan biedējošas, jo tu nezini, kur tev jāiet un kas tev jādara: “ja tāda situācija ir īstenība, tad cilvēks paliek bezspēcīgs un viņam var nodarīt jebko”. Līva ieguvusi zināšanas arī par to, kā izvairīties no potenciāliem draudiem, piemēram, šaubīgiem darba sludinājumiem, neskaidru līgumu parakstīšanas, kā arī to, ka nedroši ir arī tepat Latvijā, piemēram, orgānu tirdzniecības kontekstā.
Interesenti varēja aplūkot arī video treileri, kurā apkopotas detaļas no potenciāliem cilvēku tirdzniecības upuru dzīves apstākļiem, vizuāli uzskates materiāli, par to, kas notiek ar cilvēkiem dažādās problēmas izpausmes formās, piemēram, orgānu tirdzniecībā.
Sestdien, 5.septembrī, Valmieras Jaunatnes centrā “Vinda” aktīvajiem jauniešiem bija iespēja piedalīties simulācijas spēlē par cilvēku tirdzniecību, lai daudzpusīgi iepazītu dažādas ekspluatācijas formas un apzinātos pieejamos instrumentus sevis pasargāšanai.
Palīdzību cilvēku tirdzniecības mazināšanā jebkurā diennakts laikā var saņemt, zvanot uz biedrības Uzticības tālruni (+371) 28612120. Palīdzību ārkārtas situācijās sniegs arī Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments: +371 67016364 (darba laikā), +371 26337711 (ārpus darba laika) – šo numuru ir viegli atcerēties, jo pirmie cipari ir Latvijā ierastie – 26, bet sekojošie ir dubultots Latvijas valsts telefona kods (371).
Palīdzību ārkārtas situācijā, kā arī konsultācijas var saņemt katrs, vēršoties biedrībā “Patvērums “Drošā māja”” vai Ārlietu ministrijā.
Ieteikumi, brīdinājumi, plānotājs un kontaktinformācija ceļotājam ērtā veidā pieejami mobilā telefona aplikācijā “Ceļo droši”, kas bez maksas ielādējama Ārlietu ministrijas mājaslapā.
Plašāks ieskats par problēmu, aktuālā informācija un kampaņas apkopoti biedrības mājaslapā.
Aktivitātes tiek īstenotas projektos “Multidisciplināras iniciatīvas cilvēku tirdzniecības ierobežošanai”, ko finansiāli atbalsta atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija un “Read the Small Print!”, ko finansiāli atbalsta ASV vēstniecība Latvijā.