Lasīšanas laiks: 2 min
Jauniešiem trūkst izpratnes par to, ko nozīmē darbs, trūkst zināšanu par darba likumu, savām tiesībām un pienākumiem attiecībā pret darba devēju, šodien diskusijā “Sadarbības nozīme jauniešu nodarbinātībai Valmierā” norādīja Valmieras pašvaldības, izglītības iestāžu, nevalstisko organizāciju un dažādu uzņēmumu pārstāvji. Diskusiju klausījās arī portāls “Valmieras Ziņas”.
Diskusijas dalībnieki norādīja uz vairākām problēmām jauniešu bezdarba mazināšanai, tostarp grūtībām iegūt praksi vispārējās izglītības apgūšanas laikā tajās skolās, kur praktiskās nodarbības nav obligātas, piemēram, vidusskolās un ģimnāzijās.
Tāpat, daļai jauniešu trūkst izpratnes par darba nozīmi, zināšanu par darba likumu, kā arī atbildības pret veicamajiem darba pienākumiem. AS “Valmieras stikla šķiedra” (VSŠ) arodorganizācijas priekšsēdētāja Mudīte Virza atzīmēja, ka atbildībai pret pienākumu veikšanu jābūt iemācītai jau agrā bērnībā.
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Valmieras filiāles vadītāja Agra Spurdziņa norādīja, ka nereti jauniešu bezdarba iemesli meklējami nepareizā izglītības izvēlē, kam piekrita arī citi diskusijas dalībnieki.
“Es personīgi tiekos ar visiem uzņēmuma praktikantiem. Mani šokē, ka jaunietis nevar atbildēt, kāpēc viņš ir izvēlējies savu studiju programmu,”
diskusijā atzīmēja VSŠ personāla vadītāja Doloresa Volkopa.
Valmierietim Jurim (vārds mainīts) ir 24 gadi, un viņš joprojām meklē darbu. Viņš portālam “Valmieras Ziņas” dalījās ar savu pieredzi darba meklējumos. Pēc viņa teiktā, galvenokārt, ja darba vakance parādās, tad atteikuma iemesli ir neatbilstība kvalifikācijai un darba pieredzes trūkums.
“Te parādās mūžsenais jautājums – kā tad lai es to darba pieredzi iegūstu, ja netiek dota iespēja strādāt?”
norāda Juris.
Juris pēc savas pieredzes ir secinājis, ka Valmierā ir šaurs darbības sfēru loks, kas nenosedz plašās cilvēku interešu jomas, kurās tie vēlētos darboties, līdz ar to, vai nu darbs tiek meklēts cituviet, vai arī atrastais darbs tiek veikts tikai tāpēc, ka vajag naudu, nevis tāpēc, ka tas interesē.
“Jauniešos tiek nokauta apziņa par to, ka darbs var būt arī kaut kas saistošs un interesants, nevis dzīves uzspiesta obligācija, ar kuru agrāk vai vēlāk nākas saskarties,”
secina Juris.
Pēc A.Spurdziņas teiktā, Valmierā reģistrēts 201 jaunietis, kas šobrīd ir darba meklējumos. Visvairāk brīvo darba vietu ir vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, apstrādes rūpniecībā, lauksaimniecībā un ēdināšanas pakalpojumu nozarē.