Lasīšanas laiks: 2 min
Jau ceturto gadu jaunieši no Horvātijas Valmieras tehnikumā divu nedēļu garumā apguva praktiskās mācības programmvadības metālapstrādes darbgaldu (CNC) vadīšanā. Mehānikas un satiksmes skolas (Strojarska i prometna škola) skolēni Valentino Dukši, Marko Kurtek, Patrik Jakopčić un David Drožđek iegūtās zināšanas un prasmes vērtēja kā neatsveramu pieredzi, uzsverot, ka izglītības kvalitāte šeit ir augstā līmenī, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras Tehnikuma Projektu vadītāja zīmolvedības un digitālā mārketinga jomā Inta Heidemane.
Mācības norisinājās vairākos posmos. Sākumā jaunieši apguva teorētiskās zināšanas un dažādas 3D mehāniskās datorprogrammas, piemēram, SolidWorks, lai modelētu modeļus, kurus vēlāk izmantoja 3D printēšanā. Izgatavotie modeļi kalpoja par paraugiem CNC iekārtām, lai vēlāk, praktisko darbu ietvaros, izgatavotu reālas detaļas.
Programmvadības metālapstrādes darbgaldu iestatītājs veic programmvadības metālapstrādes darbgaldu un tehnoloģisko līniju iestatīšanas darbus, veido metāla un kompozītmateriālu detaļu apstrādes programmas, plāno un veic sagatavju, palīgierīču un instrumentu piesaistes darbus, uzrauga ražošanas iekārtu darba procesu, sniedz tehnisku atbalstu programmvadības metālapstrādes darbgaldu operatoram.
Praktiskās nodarbības tika organizētas Valmieras tehnikuma metālapstrādes laboratorijā, kur jaunieši strādāja ar CNC iekārtām. Par piemiņu viņiem bija iespēja līdzi uz mājām paņemt CNC iekārtā izvirpotas figūras. Mācību noslēgumā jaunieši saņēma Europass mobilitātes dokumentus, kas apliecina viņu iegūtās zināšanas un prasmes.
Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša uzsver, ka attīstoties tehnoloģijām, pieaug arī pieprasījums pēc speciālistiem, kuri spēj programmēt un iestatīt programmvadības metālapstrādes iekārtas. “Reģiona industriālā attīstība jau tuvākajā nākotnē radīs nepieciešamību pēc augsti kvalificētiem darbiniekiem, un Valmieras tehnikums veiksmīgi sagatavo šādus speciālistus. Tehnikums ir gatavs dalīties pieredzē un sniegt zināšanas arī citu Eiropas valstu studentiem. Šī pieredze ne tikai bagātina ārzemju studentus, bet arī ļauj pedagogiem pilnveidot savas mācību metodes, veidojot efektīvu un pielāgotu mācību vidi. Ilggadējā sadarbība ar citu valstu studentiem apliecina tehnikuma pedagogu augsto profesionalitāti,” skaidro Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša.
Atbildot uz jautājumu, kā jaunieši vērtē iegūto pieredzi Valmieras tehnikumā, atbilde ir sekojoša – iegūtās zināšanas visnotāļ noderēs darba gaitās. “Es apguvu CNC iestatītāja profesijas pamatus, kā arī iemācījos strādāt ar jaunām programmām, piemēram, SolidWorks un Tinkercad. Papildus tam apguvu arī programmēšanas pamatus Fanuc sistēmā,” stāsta David Drožđek. Visvairāk jauniešiem esot patīcis strādāt ar 3D printeriem.
Tāpat paticis esot pastaigāt pa Valmieru, jo arhitektūra atšķīrās no citām vietām dienvidu reģionos. “Pilsēta bija ļoti interesanta un ar unikālu atmosfēru,” stāsta Marko Kurtek. Nu jau jaunieši veiksmīgi ir atgriezušies dzimtajās mājās.