Lasīšanas laiks: 3 min
Turpinoties tehnoloģiskajam progresam, pilnveidotas un uzlabotas tiek teju visas elektroierīces. Arī televizori nav izņēmums. Ja vēl pirms dažiem desmitiem gadu pieņemami bija skatīties pat melnbaltā televizora ekrānā, tad mūsdienās šķidro kristālu jeb LCD displejs jau tiek uzskatīts par teju vecmodīgu.
Pēdējo gadu laikā esam dzirdējuši daudz un dažādus terminus, piemēram, OLED, AMOLED, QLED, tāpēc pašsaprotami, ka var rasties apjukums par to, kādas ir jaunās tehnoloģijas televizoros? Lai palīdzētu saprast, ko šīs jaunās tehnoloģijas piedāvā, turpinājumā lasi par dažām no tām.
QLED jeb kvantu punktu tehnoloģija
QLED televizori no citām līdzīgām tehnoloģijām atšķiras ar to, ka tā sauktie pikseļi televizora ekrānā ir īpaši smalki – tie mērāmi nanometriskā izmērā. Vienā milimetrā ir viens miljons nanometru, līdz ar to šādā ekrānā pikseļi cilvēkam bez palīglīdzekļiem nav saskatāmi.
Šī tehnoloģija, izmantojot īpašus pusvadītāju materiālus, atkarībā no daļiņas lieluma, spēj izstarot dažādas krāsas gaismu, precīzi un efektīvi atveidojot spilgtus un ļoti augstas kvalitātes attēlus. QLED televizori spēj kvalitatīvāk attēlot arī HDR jeb augsta dinamiskā diapazona attēlus, kuros ir liels gaišo un tumšo toņu diapazons.
Atšķirībā no OLED un AMOLED, QLED televizori ir ar displejiem, kuru kvantu punkti veidoti no izturīga, stabila, neorganiska materiāla, kas sniedz izcilu krāsu gammu un spilgtumu.
Gudrie jeb Smart TV
Mūsdienās, kad tik daudz mūsu ikdienas ir cieši saistīta ar globālo tīmekli jeb internetu, arī televizors bez interneta vairs nav pilnvērtīgs. Visi jaunākie televizoru modeļi ir tā saucamie Smart TV. Šādam televizoram ir speciāla platforma, kas līdzīgi kā mobilo telefonu un datoru, ļauj televizoru pieslēgt internetam.
Smart TV jeb viedā televizorā var izmantot gan bezvadu interneta, gan ar vadu pieslēdzama interneta savienojumu, kas ļauj lejupielādēt dažādas aplikācijas, lietot populārākās straumēšanas platformas, piemēram, YouTube vai Netflix, izmantot sociālos tīklus un pat spēlēt spēles.
Smart TV īpaši piemērots tiem, kas vēlas paši izvēlēties televīzijas saturu, neizmantojot tradicionālos televīzijas kanālus, jo ir iespējams abonēt tikai, piemēram, atsevišķas filmas, vai konkrētas aplikācijas. Izmantojot Bluetooth savienojumu, Smart TV iespējams savienot arī ar citām ierīcēm, tādējādi izmantojot televizoru arī, lai, piemēram, parādītu kādu telefonā nofilmētu video vai lai atskaņotu mūziku.
HDMI 2.1. savienojums un VRR
Jaunākie televizoru modeļi ir īpaši piemēroti arī tiem, kam pieder vai kas vēlas iegādāties jaunākās spēļu konsoles, piemēram, Sony PlayStation 5 un Microsoft XboX X.
Šajos televizoros ir HDMI 2.1. savienojums. Šis jaunākās paaudzes savienojuma kabelis nodrošina HDR jeb augstu dinamisko diapazonu, nodrošinot, ka katru mirkli tiek attēlots detalizēts, spilgts, kontrastains un precīzs attēls. HDMI 2.1 jaudīgais platjoslas savienojums ļauj ne tikai baudīt 8K attēlu kvalitāti, bet arī pārsūtīt lielāku datu apjomu no spēļu konsolēm, nodrošinot dinamisku un detalizētu attēlu un lielisku spēles kvalitāti.
Kopā ar HDMI 2.1. savienojumu, jaunākie televizori aprīkoti arī ar VRR, kas nodrošina to, lai attēls neaizķertos. VRR jeb variējams atsvaidzināšanās ātrums (no angļu valodas – variable refresh rate) nozīmē to, ka televizors pielāgojas spēļu konsoles ritmam, tādējādi novēršot jebkādu attēla aizķeršanos spēles laikā.
Ņemot vērā to, ka televizors nav prece, ko iegādājas ikdienā, ir vērts izvēlēties labākās pieejamās tehnoloģijas, jo iegūtā kvalitāte un iespējas ļaus izbaudīt visu, ko piedāvā mūsdienu tehnoloģiskie sasniegumi.