Lasīšanas laiks: 2 min
Ik gadu Eiropas Dabas un nacionālo parku federācija organizē Jauno reindžeru kustības nometni kādā no Eiropas aizsargājamām dabas teritorijām. No 11. līdz 18.jūlijam 14.starptautiskā nometne norisinājās Nuuksio nacionālajā parkā Somijā. Tajā Latviju mentores Andas Andrušaites vadībā pārstāvēja divi jaunie reindžeri – Sabīne Sanita Siljāne no Siguldas novada un Harijs Deins Āboliņš no Valmieras, informē Dabas aizsardzības pārvaldē.
Jauno reindžeru starptautiskā nometne palīdz jauniešiem izzināt vairāk par Eiropas dabas daudzveidību un dalīties pieredzē par aizsargājamajām dabas teritorijām. Šogad pasākumā dalībnieki iepazina 14 dažādus Eiropas nacionālos parkus un sadraudzējās ar jauniešiem un viņu mentoriem no desmit valstīm – Vācijas, Igaunijas, Nīderlandes, Slovēnijas Itālijas, Spānijas, Apvienotās Karalistes (Anglijas un Skotijas), Somijas. Dalībnieki devās pārgājienos pa Nuuksio nacionālā parka dabas takām, apmeklēja nacionālā parka dabas izglītības un apmeklētāju centru “HALTIA” un mācījās par dabas norisēm Somijā.
Lai izprastu, cik sarežģīta ir aizsargājamo teritoriju darbība, nometnes dalībnieki tika iesaistīti dabas aizsardzības praktiskajās aktivitātēs un kopīgi veica dažādus darbus, piemēram, palīdzēja attīrīt purvu no aizauguma – maziem bērziņiem, tā nodrošinot purvam raksturīgā biotopa pastāvēšanu.
“Katru dienu kādas valsts dalībnieki prezentēja savu nacionālo parku – stāstīja, kur tas atrodas, kādam mērķim tas dibināts, kādas augu un dzīvnieku sugas tam raksturīgas un kā dabas aizsardzības aktivitātēs iesaistās jaunieši. Ļoti interesants bija mājas darbs, jo uz nometni līdzi bija jāņem dabas smarža, kas raksturo katru teritoriju.
Nometnes programma bija interesanta, mēs uzzinājām par daudzveidību Somijas mežos, redzējām, kāds mežs ir bagāts, ka vecie, nokaltušie un satrupējušie koki ir lieli vērtība, kas kalpo par dzīvesvietu daudzām sugām. Kādā no dienām palīdzējām izveidot grants segumu dabas takā un kādā citā dienā mūsu uzdevums bija aizdambēt grāvjus ar koka stabiem un augsni, lai ezerā, kur dzīvo reti sastopamā brūnkakla gārgale, nepazeminātos ūdens līmenis. Mēs apskatījām tādu purvu, kas atrodas uz akmeņainas zemes, un pirmo reizi dzīvē ar aizrautību spēlējām purva futbolu,” stāsta jaunie reindžeri no Latvijas.
Gaujas nacionālā parka jaunie reindžeri starptautiskajās nometnēs piedalās kopš 2008.gada. Latvijā Jauno reindžeru kustību (starptautiski zināma kā Junior Rangers) 2004.gadā aizsāka Gaujas nacionālā parka administrācija, pašreiz turpina Dabas aizsardzības pārvalde, un to ilgtermiņā atbalsta Gaujas nacionālā parka fonds.
Jaunie reindžeri ir jauniešu kustība, kas iesaistās Gaujas nacionālā parka dabas aizsardzībā, piedaloties talkās un asistējot un palīdzot vides inspektoriem dažādos pasākumos. Tā ir laba iespēja interesantā veidā parādīt jauniešiem, ka dabas un kultūras vērtību aizsardzība un ilgtspējīga attīstība ir nozīmīga un attiecas uz ikvienu.