Lasīšanas laiks: 3 min
Vecā gada pavadīšanas un jaunā sagaidīšanas svinības sākušās, ienākot kristietībai un laika skaitīšanai ar kalendāru. Senie latvieši ritējumu noteica pēc saules un zemes izkārtojuma, tāpēc ziemas saulgrieži bija īstais rituālu laiks. Tomēr Guna Medne, tradīciju kopas “Griezes” dalībniece, iesaka arī Jaunā gada sagaidīšanu padarīt par rituālu, lai saprastu, ko vēlas sasniegt un kas ir svarīgi.
Ziema, kad daba guļ, arī cilvēkam ir pārdomu laiks. Ar to saistītas pasakas, teiksmas, mīklu minēšana, ticējumi un zīlēšana.
“Veicot rituālu, piemēram, lejot laimītes, cilvēks formulē domu, apjauš, ko vēlas. Tādējādi gaidītais tiek apzināts un palaists kosmosā. Rituāli ir domu sakārtošana, sevis ieprogrammēšana.”
Arī nākotnes pareģošana ir sava veida uzstādījums. Svētku vakars pirms jauna gada sākuma ir piemērots brīdis katram apdomāt savas vēlmes.
“Ir jāsaprot tas, ko grib, nevis jārunā un jādomā par to, ko negribam. Domām ir liels spēks – ja lielākais vairums no tām būs par nevēlamo, tad tās arī būs klātesošas, neatstājot vietu pozitīvajam.”
Viena no iespējām ieskatīties nākotnē ir simbolisku lietiņu ielikšana cimdos vai zem krūzītēm, aicinot katram ģimenes loceklim neskatoties vienu izvilkt. Jāuzmanās, lai simboli būtu ar pozitīvu enerģiju un neveicinātu sliktu priekšnojautu. Ieteicams paslēpt zīmodziņu – simbolizē panākumus darbā, gredzenu – laulības, karotīti – ģimenē būs jauns ēdājs, naudu – veiksme materiālā jomā, graudus – pārticība.
Vēlamo katrs var noteikt pats, nevis paļauties uz veiksmi, zīmējot mandalu vai citādāk vizuāli attēlojot ieceres, piemēram, izgriežot attēlus no žurnāliem. Šādam uzstādījumam ir liels spēks, jo cilvēks ir sapratis, ko vēlas un koncentrējis enerģiju, lai to vizualizētu.
“Vēl ļoti svarīgs rituāls ir mājas sakārtošana. Putekļi un nekārtība ir sliktā enerģija. Ar tīrīšanu, svaigiem rotājumiem un ziediem tiek vairots pozitīvais. Savukārt vēdināšana palīdz notikt kosmiskās enerģijas kustībai.”
Tāpat arī, cepot piparkūkas, pīrāgus, iededzot sveces, kvēpinot Latvijā augušus zariņus, padomājot par svētku maltīti un tās doto svētību tuviniekiem, dziedot, tiek papildināta apkārt esošā pozitīvā enerģija.
“Patiesa ir sena paruna: domā, ko domā. Ko domāsi, to runāsi, ko runāsi, to darīsi, ko darīsi, to saņemsi.”
Tāpēc ir svarīgi, kā cilvēks attiecas pret savām vēlmēm. Piemēram, vainojot turīgos, tiek likti šķēršļi paša labklājības pieaugumam. G.Medne atzīst, ka domāt labu un notiekošajā saskatīt pozitīvo ir grūti. Tomēr, ja cilvēks būs nomākts, labā enerģija tam nevarēs piekļūt. Tas pats attiecas arī par lietām, ko nevar ietekmēt, piemēram, lietainā laikā jāpriecājas, ka nav ļoti auksts, savukārt spelgonī izsalst, bet pērkons un zibens izkliedē negatīvo enerģiju.
“Šogad ir dota lieliska iespēja – daudz brīvdienu Ziemassvētku un Jaungada laikā, lai padomātu par to, ko vēlamies sasniegt. Turklāt nedrīkst teikt “man nav laiks”, jo tad tas tiek noliegts un nepietiek svarīgākajam. Laiks ir jāgodā, jo tas ir dziednieks. Svētkos ir jāapstājas, jāpadomā par sevi un ģimeni. Tas arī būs visspēcīgākais rituāls vēlmju piepildīšanai.”