Lasīšanas laiks: 2 min
Jau piekto gadu 27.oktobrī pasaulē atzīmē Ergoterapijas dienu; šogad izvēlētais moto ir “jaunā atkarība – sēdēšana”, aģentūrai BNS informē Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) preses sekretāre Inguna Potetinova.
RAKUS ergoterapeite Agnese Kārkliņa norāda, ka arvien biežāk visā pasaulē speciālisti runā par “atkarību no sēdēšanas”.
“Visvairāk ar to saskaras cilvēki, kuri strādā birojos, vairākas stundas dienā pavada automašīnā, proti, cilvēki, kuriem lielākā dienas daļa jāpavada sēžot.
Cilvēks slimo, bet nesaista to ar mazkustīgo dzīvesveidu, turpretī pētījumi pierāda, ka ilgstoša sēdēšana ietekmē muskuloskeletālās sistēmas, iekšējo orgānu un smadzeņu darbību. Nepareiza sēdēšanas poza ir galvenais faktors, kas veicina ar pozu saistītu sāpju sindromu pieaugumu,”
stāsta Kārkliņa.
Ergoterapeite norāda, ka ikviens sēdoša darba veicējs pats, regulāri ievērojot vienkāršus principus, var novērst ar sēdēšanu saistīto problēmu veidošanos vai apturēt to saasināšanos – ievērot pareizu sēdēšanas pozu, izmantot palīglīdzekļus pozas atvieglošanai un veikt vingrojumus statiskās slodzes samazināšanai.
Speciālista iesaka ievērot dažus principus – ik pēc 45 minūtēm sēdoša darba ieplānot piecu līdz desmit minūšu garu pauzi, lai izkustētos, pēc pusdienu pauzes aptuveni 10 minūtes jāpastāv kājās, lai veicinātu gremošanas orgānu darbību, lifta vietā ieteicams izmantot kāpnes. Tāpat speciāliste iesaka pārdomāt, vai ir kādi darbi, kurus var paveikt stāvot kājās, kā arī nezvanīt kolēģiem, bet aiziet pie tiem.