Lasīšanas laiks: 3 min
Par to, kāds 2014.gads bijis Kocēnu novadā un kādi svarīgākie darbi plānoti šajā gadā, portālam “Valmieras Ziņas” stāsta Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis.
Atziņas par 2014.gadu Kocēnu novadā
2014. gads Kocēnu novadā bijis notikumiem, izaicinājumiem un emocijām bagāts, darbiem noslogots un saistīts ar dažādām pārmaiņām.
Vietējā mērogā lielākais izaicinājums bijis Neikenkalna dabas koncertzāles izveide Dikļos.
“Neikenkalna dabas koncertzāles būvniecību uzsākām par pašvaldības budžeta līdzekļiem, turklāt lielākā daļa darbu bija jāveic ziemas sezonā. Gandarījums, ka pirmo Dziedāšanas svētku 150. gadskārtas pasākums jaunizveidotajā dabas koncertzālē izdevās, un Latvijas Televīzija tos novērtēja kā vienu no gada notikumiem kultūrā, ierindojot to līdzās Pasaules Koru olimpiādei un Siguldas Opermūzikas svētkiem.”
Pērn realizēti dažādi projekti – kopējais piesaistīto investīciju apjoms projektu īstenošanai 2014. gadā ir 1 830 363,66 eiro, rīkoti pasākumi un strādāts, lai iedzīvotāji Kocēnu novadā justos pēc iespējas labāk.
Kā būtisku iezīmi J. Olmanis min sadarbību ar iedzīvotājiem.
“Diskutējam par dažādām lietām. Turklāt svarīgi, ka cilvēki ne tikai izsakās, bet arī aktīvi piedalās, darbojoties visos Kocēnu novada pagastos. Atbalstām dažādas iniciatīvas grupas, kas uzlabo dzīvi novadā”.
Piemēram, viena no šādām aktivitātēm bija novadnieku izveidota piemiņas vieta izsūtītajiem bērzainiešiem. Arī jaunās florbolistes formas ieguva, pateicoties vecāku iniciatīvai.
“Būtiski, ka novadnieki iesaistās Kocēnu novada attīstībā. Turklāt pozitīvs novērtējums dod gandarījumu un spēku turpināt.”
Arī attīstības programma tapusi diskusijās ar iedzīvotājiem, kopīgi izveidojot vīziju, kurā noteikts, ka jāstrādā, lai Kocēnu novads ir dzīvošanai, strādāšanai un atpūtai pievilcīgākā vieta Ziemeļvidzemē.
Plānotais šajā gadā
J.Olmanis norāda, ka, papildu esošajiem saimnieciskajiem darbiem un jau tradicionāli notiekošajiem pasākumiem, vairāk jācenšas izmantot novadā pieejamos resursus.
“Viens no tiem ir ģeogrāfiskais stāvoklis – atrodamies blakus Valmierai virzienā uz Rīgu. Tādējādi varam būt gan ģimenēm draudzīga dzīvesvieta, gan pievilcīga pašvaldība uzņēmējdarbībai.”
Otrs svarīgais resurss ir vēsturiski iedibinātās tradīcijas.
“Dikļi ir Dziesmu svētku šūpulis, arī pirmā teātra izrāde latviešu valodā notikusi mūsu novadā. Rubenes baznīcā pirms 800 gadiem meklējami latviskās kristietības pirmsākumi, šeit kalpojis priesteris Latviešu Indriķis. Zilaiskalns ar upurakmeni pazīstams ar savu spēcīgo enerģētiku.”
Galvenais uzstādījums šajā gadā ir turēties pie kopīgajās diskusijās ar iedzīvotājiem noteiktā virsmērķa – darboties tā, lai cilvēki, kuri šeit dzīvo, justos komfortabli, lepotos ar novadu, būtu apmierināti ar pieejamajiem pakalpojumiem un infrastruktūru.
Šogad plānots realizēt arī energoefektivitātes pasākumus vairākās novada ēkās, sakārtot ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu. Uzsākti darbi ietvju stāvokļa uzlabošanai, nepieciešama dažādu kultūrvēsturisko vietu labiekārtošana, papildu vides objektu iekārtošana.
“Esam parakstījuši nodomu protokolu ar Vidzemes Augstskolu, Rubenes evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzi un Lutera Akadēmiju par Rubenes kultūrvēsturiskā centra attīstību, tajā skaitā baznīcas teritorijā esošo ēku sakārtošanu. Teritorijā atradīsies arī sociālā māja, veicinot cilvēku līdzatbildību par objekta apsaimniekošanu.”
Arī Kocēnu centrā esošo muižas kompleksu šajā gadā iecerēts labiekārtot, lai tur varētu rīkot Kokmuižas svētkus.
J.Olmanis pastāstīja, ka plānots informēt par Kokmuižas vēsturisko devumu. Pētījumus veic profesors Uģis Niedra, kurš apkopojis informāciju par Kokmuižas pils vēsturi, skolas darbību, Kokmuižas alusdarītavu. Iespējams, šogad profesora pētījumus apkopos grāmatā vai brošūrā.
“Novēlu, lai iedzīvotāji valsti spētu novērtēt ne tikai kritiski, bet arī saskatot pozitīvo, jo Latviju veidojam mēs visi. Jāprot gan dot, gan ņemt. Darbojoties savā pašvaldībā, ieguldām arī valsts attīstībā.”