Lasīšanas laiks: 2 min
Šodien, 25.oktobrī, plkst.12 Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) notiks preses konference, kurā izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) un skolu tīkla attīstības modeļa pētījumu grupas eksperts, ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs iepazīstinās ar skolu tīkla pētījuma gala ziņojumu.
Kā aģentūru LETA informēja IZM, Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (Valmierai un Vidzemei) un Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (V) sniegs viedokli par pētījumu, gūtajiem secinājumiem, kā arī pašvaldību praktisko pieredzi vidusskolu tīkla attīstībā.
“Kopīgi veidojot mūsdienīgu vidusskolu, iespējams ar mērķtiecīgu darbu panākt būtisku izglītības kvalitātes pieaugumu, nodrošināt mūsu bērniem labākas iespējas dzīvē būt veiksmīgiem un patstāvīgiem, kā arī nodrošināt iespējas veikt daudz mērķtiecīgāku izvēli savas personības pilnveides procesā,” pauda Šadurskis.
Pētījums, plašā datu un situācijas analīze ir objektīvas informācijas pamats, lai, kopā strādājot, celtu izglītības kvalitāti un pedagoģijas profesijas prestižu, pārliecināts ministrs.
Pētījuma otrajā daļā ietverti konkrēti priekšlikumi vidusskolu tīkla attīstībai Rīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales reģionā. Pētījumā analizēta skolēnu mobilitātes problēma, pētīta ārvalstu pieredze skolēnu pārvadājumos, apkopotas skolēnu transporta izmaksas no attāla pagasta uz attīstības centru vairākās pašvaldībās. Tāpat izvērtēti prioritāri asfaltējamie ceļa posmi un sniegti priekšlikumi melnā seguma ceļu tīkla paplašināšanai.
Pētījumu “Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā” pēc IZM pasūtījuma no šā gada februāra līdz oktobrim veica karšu izdevniecība “Jāņa sēta”. Pētījuma mērķis ir izpētīt aktuālos demogrāfiskos, infrastruktūras nodrošinājuma un iedzīvotāju mobilitātes aspektus un, balstoties uz izpētes un analīzes rezultātā iegūtiem oriģināliem kvantitatīviem un kvalitatīviem datiem un ņemot vērā agrāk veiktu saistītu pētījumu rezultātus, izveidot vispārējās izglītības iestāžu tīkla ģeotelpiskās plānošanas platformu un izstrādāt optimālo vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla modeli.
Pētījumā sagatavoto priekšlikumu ieviešanas sasniedzamais rezultāts ir neradīt papildu finanšu slogu nodokļu maksātājiem, samazināt izglītības kvalitātes atšķirības vispārējās izglītības iestādēs pilsētās un lauku teritorijās, tostarp novēršot krasās atšķirības arī starp skolām vienas pilsētas ietvaros. Tiks radīti apstākļi finanšu līdzekļu ietaupījumam un iespējām palielināt pedagogu atalgojumu bez papildu sloga valsts budžetam.