Lasīšanas laiks: 5 min
Vides konsultatīvā padome (VKP) nosūtījusi vēstuli premjerei Laimdotai Straujumai ar lūgumu pēc būtības izvērtēt Beverīnas novadā plānotā Vidzemes industriālā parka ieceri un saglabāt nākotnei valsts meža zemi. Pēc vides nevalstisko organizāciju domām pašreizējā Vidzemes industriālā parka iecere neatbilst ne Latvijas Republikas Meža likumam, ne Eiropas Komisijas akceptētajai darbības programmai “Izaugsme un nodarbinātība”.
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, komentējot VKP paziņojumu, norādīja:
“Valmieras pilsētas pašvaldība kategoriski noraida Vides konsultatīvās padomes izteiktos maldinošos apgalvojumus par Vidzemes industriālo parku un Valmieras pilsētas attīstību un tās plānošanu.
Tāpat norādām, ka ir redzama klaja nevēlēšanās iepazīties ar publiski pieejamiem materiāliem www.valmiera.lv, sadaļā Ekonomika, kur ir rodams gan Vidzemes industriālā parka izveides vispārējais stratēģiskais ietekmes uz vidi izvērtējums, gan teritorijas attīstības ieceres sociālekonomiskais novērtējums, gan citi materiāli, kas attēlo pilsētas industriālās un zaļās zonas.
Valmieras pilsētas ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2015. – 2030.gadam tika pieņemta 2014.gada decembrī. Šī dokumenta izstrādes laikā tika iesaistīti iedzīvotāji, eksperti, uzņēmēji, kā arī rūpīgi tika izvērtētās pilsētas attīstības iespējas un pieejamās industriālās zonas pilsētas administratīvās teritorijas robežās. Veicot analīzi un secinot, ka pilsētā nav atbilstošas platības industriālā parka izveidei, tika nolemts uzsākt sarunas ar Beverīnas novada pašvaldību.
Maldinošs ir arī apgalvojums, ka nav vestas sarunas ar privāto zemju īpašniekiem, vai apzinātas iespējas iegādāties pilsētas administratīvās teritorijas robežās esošās industriālās teritorijas vai atjaunot ražošanu bijušajās rūpnieciskajās teritorijās.
Pašvaldības rīcībā nav 7,9 miljoni euro, lai iegādātos bijušā Valmieras gaļas kombināta teritoriju, kas ir lielākā industriālā teritorija pilsētā, bet vienlaikus nepietiekama parka izveidei. Savukārt vienoties ar vairākiem desmitiem privāto zemju īpašniekiem par īpašuma pārdošanu, saprātīgu tirgus cenu ir neiespējams risinājums pašvaldībai.
Tāpat Valmieras pilsētas pašvaldība uzsver, ka
ir izvērtētas visas alternatīvas industriālā parka izveidei citā teritorijā.
Analizējot gan Vidzemes industriālā parka izveidei nepieciešamās investīcijas un iespējas tās piesaistīt, gan iespējas nodrošināt visas nepieciešamās inženierkomunikācijas teritorijā ar to atbilstošām jaudām, citas atbilstošas vietas netika atrastas. Jāņem arī vērā, ka
Valmieras pilsēta atrodas starp divām nozīmīgām dabas teritorijām – Natura 2000 un Gaujas nacionālo parku, kas ierobežo pilsētas attīstības iespējas.
Apzinot iespējamās teritorijas pilsētas Austrumu virzienā, secinājām, ka šajā virzienā nav nepieciešamā satiksmes infrastruktūra, ūdens apgādes un kanalizācijas tīklu, turklāt teritorija robežojas ar Natura 2000 teritoriju. Savukārt Rīgas virzienā Valmieras pilsēta robežojas ar citu nozīmīgu dabas teritoriju – Gaujas nacionālo parku, kur saimnieciskā darbība ir ierobežota atkarībā no teritorijas izveidošanas mērķa. Izvērtējot Mazsalacas virzienu, jāņem vērā, ka tiešā tuvumā nav pieejama dzelzceļa infrastruktūra, kas ir būtiska uzņēmējiem un Vidzemes industriālā parka sekmīgai darbībai, kā arī nav cita nepieciešamā inženierkomunikāciju infrastruktūra. Jāņem vērā, kādas būtu izmaksas industriālā parka izveidei, ja tas tiktu veidots tālu prom no jau esošajiem komunikāciju tīkliem!
Jāpiebilst, ka
Valmieras pilsētas pašvaldība jau iepriekš ir izteikusi apņemšanos veikt teritoriju apmežošanu, kompensējot izcirsto mežu Vidzemes industriālā parka izveidošanas procesā.
Apņemšanās realizācija ir iespējama gan Valmieras pilsētai iegādājoties zemi savā īpašumā, gan arī ir iespējams, ka to veic potenciālais investors, kurš uzsāk uzņēmējdarbību Vidzemes industriālajā parkā.
Valmieras pilsētai no Vides konsultatīvās padomes puses tiek piedēvēta pavirša attīstības un investīciju plānošana, kas ir klaji nepatiesa informācija.
Valmieras pilsētā bezdarba līmenis ir aptuveni 7 – 7,4%, tiek nodrošinātas 935 darba vietas uz 1000 iedzīvotājiem, ir izveidota unikāla infrastruktūra ar lielām jaudām, kas ir pierādījums pārdomātai pilsētas attīstībai.
Valmieras pilsētas pašvaldības galvenais mērķis ir nodrošināt labāku un pārtikušu dzīvi pilsētas un reģiona iedzīvotājiem, sekmējot jauna darba vietu izveidi, investoru piesaisti un uzņēmējdarbības attīstību. Vienlaikus mēs vienmēr esam iestājušies par tīru un zaļu vidi, ko apliecina arī Valmieras pilsētas pašvaldības 2015.gada 29.janvārī pieņemtā vides deklarācija”.
Vides konsultatīvās padomes pagājušajā nedēļa izplatītajā paziņojumā teikts:
“Valmieras pašvaldības iecerētais Vidzemes industriālais parks (VIP) 118 ha platībā tiek plānots uz valsts zemes, kuras lielāko daļu aizņem valstij piederošs mežs. Taču ne Latvijas meža politika, ne spēkā esošais Latvijas Republikas Meža likums neparedz valsts meža zemes platības samazināšanu un atsavināšanu rūpnieciskajai apbūvei.
Iecerētā industriālā parka sociāli ekonomiskais pamatojums netika sagatavots pirms tā iekļaušanas pašvaldības investīciju plānā un diskusijas uzsākšanas par pašvaldību robežu grozīšanu. Vides organizācijām tas liek šaubīties par ieceres vispusīgu izvērtējumu un labas pārvaldības praksi Valmieras un Beverīnas novada pašvaldībās. Arī pašlaik analītisks izvērtējums, kurā būtu aplūkotas alternatīvas un sniegta konkrēta informācija par VIP teritorijā plānoto ražošanu, nav pieejams.
Nav izprotams, kā Valmieras pilsētas pašvaldība savos attīstības plānošanas dokumentos var plānot valsts meža zemes “apgūšanu”, piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, kas paredzēti ražošanas attīstīšanai pamestās rūpnieciskās teritorijās. Šāda kļūda un pavirša attīstības un investīciju plānošana pašvaldībā un pārraudzības trūkums no valsts puses rada bažas, vai Latvija kopumā spēj nodrošināt ES fondu finansējuma efektīvu izmantošanu atbilstoši Latvijas un Eiropas komisijas Partnerības līgumam un darbības programmai “Izaugsme un nodarbinātība”.
Vides konsultatīvā padome aicina premjeri un atbildīgās institūcijas rūpēties par Latvijas reputāciju, normatīvu un plānošanas dokumentu ievērošanu un resursu ilgtspējīgu izmantošanu, nesamazināt valsts meža platības uz apbūves rēķina, bet arī Valmieras pilsētā un Beverīnas novadā prioritāri īstenot tos projektus, kas veicina ražošanas atjaunošanu bijušajās rūpnieciskajās teritorijās un sekmē pašvaldību un privāto zemju īpašnieku sadarbību, nenoplicinot valsts bagātību – mežus, ar kuru tik ļoti gribam publiski lepoties.”
Kāda ir MK atbilde? Kur to var izlasīt?