Lasīšanas laiks: 3 min
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, komentējot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvāto administratīvi teritoriālās reformas 35 pašvaldību modeli, norādīja, ka viņš un pilsētas domes deputāti kopumā atbalsta reformas nepieciešamību un piedāvāto apvienošanās modeli.
„Šis jautājums pašvaldībā ir izskatīts, un mūsu kopējā pozīcija ir, ka mēs atbalstām piedāvāto reformu un pašvaldības teritorijas paplašināšanu. Valmiera attīstību ierobežo tas, ka pilsēta ir iespiesta savā nelielajā teritorijā. Analizējot iedzīvotāju plūsmu, it sevišķi no trīs apkārtējiem novadiem, var secināt, ka 60 līdz 70 procenti darbaspējīgo strādā Valmierā, 30 līdz 56 procenti skolēnu mācās Valmierā. Tas nozīmē, ka cilvēku dabīgā kustībā dzīvē jau pašlaik notiek. Mainoties pašvaldības administratīvajam centram, viņu dzīvēs nekas nemainīsies.
Mēs esam tiktāl saplūduši, ka es neredzu iemeslu, kādēļ šādai reformai nevajadzētu notikt.
Tāpat nav nekādu argumentu pret to, ka Valmiera varētu parūpēties par iedzīvotājiem plašākā teritorijā. Mums ir pietiekama kapacitāte, lai to izdarītu. Ja Valmiera spēj cilvēkiem piedāvāt darbu, mēs parūpēsimies, lai cilvēki varētu nokļūt uz darbu un atpakaļ mājās no jebkuras vietas novadā,” sacīja Valmieras mērs.
J.Baiks uzsvēra, ka
nav pamats runām, ka reformas rezultātā tiks aizmirsti un pamesti tālāko pagastu iedzīvotāji. Katrā novada administratīvajā vienībā tiks saglabāti pakalpojumu centri, lai iedzīvotājiem nebūtu jābrauc uz Valmieru kārtot jautājumus pašvaldībā.
Valmieras mērs norādīja, ka lielākas pašvaldības izveidošana sniegs vairākus ieguvumus. Apvienojot resursus, būs iespējams ietaupīt līdzekļus un piesaistīt labākos speciālistus.
„Reformas rezultātā noteikti samazināsies nepieciešamo darbinieku skaits, jo darbu varēs organizēt efektīvāk. Tas dos iespēju palielināt atalgojumu augstas klases speciālistiem, kuri Latvijā ir liels deficīts. Pašlaik katra pašvaldība cīnās par labākajiem pedagogiem, būvniecības ekspertiem, projektu speciālistiem un citiem profesionāļiem. Tāpat, liekot spēkus kopā, būs iespēja īstenot lielāka apjoma projektus un sakārtot daudzas lietas, ko nevar izdarīt, esot dažādās administratīvās teritorijās,”
pauda J.Baiks.
Valmieras mērs uzsvēra, ka piedāvāta karte ir pamats diskusijai un ir iespējamas izmaiņas tajā. ”Trīs apkārtējo novadu apvienošanās ar Valmieru ir tikai loģiska, bet par pārējo novadu pievienošanos ir atvērta diskusija. Katrā ziņā mēs esam gatavi arī tālāk paplašināties,” sacīja Jānis Baiks. Viņš atklāja, ka nesen notikusi visu bijušā rajonā ietilpstošo novadu vadītāju tikšanās, kurā viņš aicinājis piedāvāt ministrijai kopīgu apvienošanās plānu, taču novadu vadītāji nav atbalstījuši Valmieras mēra ierosinājumu.
„Valkas mērs bija ministrijā runāt par savu piedāvājumu, tādēļ karte izskatās šādi.”
Jāpiebilst, ka VARAM reformas plāns paredz apvienot Valmieru, Kocēnu, Mazsalacas, Burtnieku un Beverīnas novadus, bet Rūjienas un Naukšēnu novadus apvienot ar Valkas un Strenču novadiem.
J.Baiks ar nepacietību gaida vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra vizīti Valmierā, lai detalizēti apspriestu iecerēto reformu. „Ir jāpārrunā ļoti daudzas lietas. Viens ir uzzīmēt karti, bet ir jābūt skaidrībai par finanšu sadali, ceļu tīkla attīstību un daudz citiem jautājumiem. Tie visi ir jāizdiskutē, bet es neredzu šķēršļus, lai nevarētu rast saprātīgus risinājumus.”