Lasīšanas laiks: 6 min
“Radi, rādi, raidi” ir viens no gaidītākajiem pasākumiem profesionāli izglītojošo skolu kultūras dzīvē. Iesācies ar Amatnieku svētkiem un kulmināciju sasniedzis Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Jauniešiem tā ir iespēja satikties, prezentēt savu skolu, redzēt citu kolektīvu sniegumu, gūt jaunas ierosmes turpmākajai izaugsmei, kā arī – aktīvi iesaistīties kultūras mantojuma apgūšanā un pilnveidē. Ikgadējie pasākumi parasti tiek rīkoti pa novadiem. Šogad Vidzemes reģiona profesionāli izglītojošo skolu dejotāji un dziedātāji pulcējās Smiltenes tehnikumā – koncertā “Ceļojums”.
Pasākumu sadarbībā ar profesionālās izglītības iestādēm organizē Valsts izglītības satura centrs (VISC). Kurzemnieki šogad sanāca kopā 27. aprīlī Liepājas Valsts tehnikumā, vidzemnieki – 28. aprīlī Smiltenē. Latgales profesionāli izglītojošo skolu pašdarbības kolektīviem koncerts iecerēts 10. maijā Daugavpils Būvniecības tehnikumā. Dziedoši un dejojoši zemgalieši tiksies 11. maijā Jelgavas tehnikumā. Kopumā reģionālajos pasākumos iesaistās ap 1700 jauniešu, Dziesmu un deju svētku gados – vairāk. Pasākumos piedalās tautas deju, mūsdienu deju, koru, vokālo un vokāli instrumentālo ansambļu, solisti, dueti, kā arī jaunieši, kas radoši prezentē savu profesiju. Vidzemes reģiona pasākumā visplašāk bija pārstāvēti vokālie ansambļi un tautas deju kolektīvi. Šoreiz izpalika frizūru un modes demonstrējumi.
Muzikālos priekšnesumus vērtēja mūziķis Andris Sējāns, dejas – Edmunds Veizāns, bet pasniegšanas veidu, vizuālo noformējumu un tērpu stilistiku – māksliniece Gita Prīberga. Rezultāti tiks paziņoti, kad būs izskanējuši visu reģionu koncerti. Pasākumos tiek vērtēts gan mākslinieciskais un tehniskais sniegums, gan vokālā kultūra un stila izjūta – izpildījuma atbilstība izvēlētās dziesmas stilistikai. Taču, kā atzina žūrija, vērtējums galvenokārt domāts, lai sniegtu rekomendācijas interešu izglītības pulciņu un kolektīvu darbības pilnveidei profesionālās izglītības iestādēs.
Piedzīvotās emocijas nav iespējams izmērīt punktos un ballēs.
Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālās struktūrvienības audzēkņi ar savu priekšnesumu jau otro gadu pēc kārtas tā aizkustināja skatītājus, ka visi klātesošie, skaļi aplaudējot piecēlās kājās… Deklamējot dzeju, dejojot un dziedot viņi aicināja pacelties pāri sāpēm, domāt par mīlestību, biti ziedā, piekļauties cerībai būt un novēlēja ikvienam atrast brītiņu silta miera un acis, kurās patveroties, vairs nevajag ne debesis, ne zemi un bailes sasietas līdz mūžībai…
PIKC “Valmieras tehnikums” un tā Rankas struktūrvienību pārstāvēja vokālie ansambļi, kuru dalībnieki pirms uzstāšanās atzina: “Priecājamies par iespēju parādīt savus priekšnesumus arī citiem, bet pats galvenais – ļoti gribas redzēt citu skolu kolektīvus. Šādi pasākumi ir tik vajadzīgi!” Valmieras tehnikuma audzēkņi klausītājus aizveda R.Paula un G.Rača pasaulē, kur Melns ar baltu satikās un viens otram patikās. Jaunieši no Rankas struktūrvienības izdziedāja G. Rača un R. Paula Balto dziesmu. No tehnikuma zāles visumā aizlidoja daudz baltu sapņu un domu, meklējot prātus, kas brīnumiem tic. Rīgas Tirdzniecības profesionālo vidusskolu pārstāvēja vokāli instrumentālā grupa “Plastilīns”, jauniešu jauktais koris “Vēja spārniem”, TDK “Trejdeviņi” un vokālais ansamblis. Jaunieši klausītājus iztēlē aizveda uz Rīgu, kas Likteņupes krastos joprojām dimd. Vietā, kur satiekas tautasdziesma un laikmetīgā māksla, vienojot tautu, mācot tai zemes spēku un šķeļot tumsu.No PIKC “Priekuļu tehnikums” parādīt savu sniegumu bija ieradies deju kolektīvs “Virpulis” un vokāli instrumentālais ansamblis. Ar skaļām ovācijām tika sagaidīts un pavadīts Latvijas Jūras akadēmijas Jūrskolas vokālais ansamblis un tā atraktīvie priekšnesumi – “Peld lielā jūrā lasis (no A.Žilinska operetes “Dzintarkrasta puiši”) un V. Pūces izrādei “Šveiks” komponētā dziesma “Ar dievu, meitenes”.
“Mēģinājumos pavadītais ir brīnišķīgākais laiks,” atzina Cēsu Profesionālās vidusskolas vokāli instrumentālā ansambļa jaunieši, klausītājus uzrunājot Valda Artava vārdiem:
“Šai trauksmainajā laikmetā, kad skrienam, grābjam, tveram,
Kad sintētiku valkājam un sintētiku dzeram,
Tā gribas kaut ko lirisku un maigu…”
Banku augstskolas uzņēmējdarbības koledžas meiteņu vokāli instrumentālais ansamblis klausītājus priecēja ar I. Reiznieces emocionāli piesātināto dziesmu “Acis veras, aizveras” un I.Kalniņa ekspresīvo Musketieru dziesmu. Laikā, kurā dominē materiālisma kults un ikdienas pavadoņi ir nenovīdība un ļaunums, kā gaišs, cerību rosinošs aicinājums izskanēja: “Katru stundu, vismaz stundu, katru mirkli, vismaz mirkli, ja tu esi, tad tu neļauj, neļauj cilvēcību krāpt!”
Bagātu, ļoti izstrādātu un daudzpusīgu svētku programmu, kurā latviskās tradīcijas harmoniski savijās ar mūsdienīgiem ritmiem, bija sarūpējis PIKC “Rīgas Tehniskā koledža”. Šo skolu pārstāvēja jauniešu deju kolektīvs “Mazais ritenītis”, zēnu un meiteņu ansambļi.
Koncertu noslēdza Smiltenes tehnikuma audzēkņu priekšnesumi, no kuriem visskaļākos aplausus izpelnījās JDK “Amatnieki” izdejotā “Cimdu polka” un “Riekstu dancis”, jauniešu kora izdziedātās dziesmas “Lec, saulīte” un “Tai pilsētā”, vokālā ansambļa izpildītā “Ceriņu dziesma” un dziesma “Ceļojums” grupas “M.A.T.R.I.K.” izpildījumā.
“Māksla, mūzika, deja – tās uztur tautas garu un mazu tautu padara par garā stipru,” kolektīvus uzrunāja Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis. “Jūs nodarbojaties ar lielām lietām un tas vieš cerību, ka mūsu nākotne ir drošās rokās.”
“Skaistākais ir tas, ka šādi koncerti ir raibi kā Lieldienu olas,” pēc pasākuma atzina mūziķis Andris Sējāns. “Tajos pārstāvēti visdažādākie žanri. Arī kolektīvu profesionālā varēšana – ļoti dažāda. Lai arī jauniešu sniegums tika vērtēts, es to neuztveru kā konkursu. Svarīgākais ir tas, ka viņi varēja viens otru dzirdēt un redzēt. Ļoti liels un patīkams pārsteigums: ka šeit bija vairāki puišu ansambļi. Tā ir liela dāvana laikā, kad vīru kori jāraksta “Sarkanajā grāmatā”. No sirds novēlu, lai jaunieši iesākto darbošanos radošajā laukā turpina. Cipariņi un balles nav svarīgākie!”Ļoti atzinīgi par profesionāli izglītojošo skolu jauniešu sniegumu izsakās arī jauniešu deju pedagogs, horeogrāfs un režisors Edmunds Veizāns: “Priekšnesumi patiešām bija gan tehniski, gan vizuāli ļoti izstrādāti. Ilgstoša un mērķtiecīga darba rezultāts. Jaunieši dziedāja un dejoja no sirds. Bija patiess prieks baudīt šīs skaistās emocijas un jauniešu attieksmi pret savu darbu un vienam pret otru.” Māksliniece Gita Prīberga atzina, ka jaunieši ar katru gadu uz skatuves izskatās aizvien gaumīgāk un skaistāk. “Par tērpiem īpaši vēlos uzslavēt Rīgas Tirdzniecības profesionālās vidusskolas kolektīvus un Valmieras tehnikuma vokālo ansambli. Liels paldies Alsviķu kolektīvam! Viņu emocionāli piesātinātais priekšnesums ļoti uzrunāja visās jomās.”“Uz Smilteni braucu ar mierīgu sirdi. Pasākuma režisori Anitu Bērziņu pazīstu jau ļoti sen un zināju, ka viss būs izstrādāts līdz pēdējai niansei,” saka projekta “Radi, rādi, raidi” vadītāja, VISC Interešu izglītības un tālākizglītības departamenta Tālākizlītības un projektu nodaļas vecākā referente Kristīne Bulka. “Lielākā šādu pasākumu vērtība ir iespēja novērtēt to labo, kas jau sasniegts un apzināties tās jomas, kurās kolektīviem vēl jāpilnveidojas. Esmu pilnīgi pārliecināta, ka jauniešiem, kuri šodien dziedāja un dejoja, nav laika darīt ko sliktu.”“Labi padarīta darba sajūta, “ pēc pasākuma teica tā režisore, Smiltenes tehnikuma kultūras dzīves vadītāja Anita Bērziņa. “Paldies visai radošajai komandai – jauniešiem un skolotājiem! Ikvienam, kurš ar savu darbu, labajām domām un vārdiem atbalstīja un palīdzēja, lai “Ceļojums” būtu veiksmīgs!”