Lasīšanas laiks: 2 min
Krāšņa kā Jāņu vainags ar iepītām pļavu puķēm, gudra kā siera sējējas paaudžu paaudzēs, – tāda ir grāmata “Jāņu siers”, kura smaržo pēc svaigas tipogrāfijas krāsas. Liela, apjomīga – 206 lappuses.
Ļoti bagāts saturs: Jāņu siera vēsture, no sendienām savāktās receptes, siera gatavošana, Jāņu siera saderība ar rudzu maizi un miežu alu, Jāņu siers teikās, tautasdziesmās, ticējumos, anekdotēs, paražās, latviešu prozā. Tā ir grāmatas vēsturiskā daļa. Bet dzīvē nekas nestāv uz vietas, arī Jāņu siera sakarā notikušas pozitīvas izmaiņas. Šis siers iekļaut Eiropas Savienības tradicionālo īpatnību reģistrā, tas kronēts par Latvijas sieru karali, no tā gatavotas gleznu retroskopijas, tapušas tik daudzu ēdienu receptes, kurās vieta Jāņu sieram, un uzgleznotas 30 gleznas par tēmu “Jāņu siera ceļš…” Tā ir grāmatas jaunākā – mūsdienu daļa. Abas izteiksmīgi saplūst kopā kā skanīgā Līgodziesmā, kā spoža ugunskura dzirksteļu dejā.
“Šis ir atkārtos – otrs izdevums. Pirmais bija 2004. gadā. Tas pārstrādāts, paņemot no iepriekšējā visu vērtīgāko un svarīgāko, un papildināts ar jaunām tēmām un fotogrāfijām. Grāmatas radošajam kolektīvam bija svarīgi, lai drukas darbs būtu interesants un saistošs jaunajai paaudzei, lai tas saturā un vizuālā izskatā nenovecotu. Paldies par atbalstu grāmatas “Jāņu siers” tapšanā Zemkopības ministrijai, PKS “Straupe”, AS “Jaunpils pienotava”, AS “Rankas piens”, PKPKS “Dundaga” un AS “Lazdonas piensaimnieks”. Nosauktie uzņēmumi ir arī Jāņu siera ražotāji, kas neļauj mums aizmirst šo unikālo nacionālo gardumu,” saka “Siera kluba” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova.
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs grāmatas “Jāņu siers” priekšvārdā raksta:
“Lai šī grāmata ir kā ceļvedis Jāņu siera tradīciju vēsturē un lai visiem vienmēr labi garšo mūsu senču siers, kas joprojām ir populārs un Latvijai piederīgs kā saules gaisma, kā saules siltums un spēks.”
Rindas no diētas ārstes Lolita Neimanes ievadvārdiem:
“Jau pagātnē ir laiks, kad aizrautīgi mēģinājām citu tautu ēdienu receptes, nedaudz novārtā atstājot latviešu nacionālos ēdienus un produktus. Tomēr katrai tautai ir savi raksturīgi ēdieni un produkti. Un latviešiem godā jātur tās ēdienu receptes, kuras ir bijušas pazīstamas jau mūsu senčiem. Viens no tādiem ir Jāņu siers, kas ir īsteni “mūsdienīgs”. “Mūsdienīgs” tāpēc, ka ir viens no produktiem, kas satur daudz olbaltumu un kalcija, bet maz tauku. Jāņu siera garša, pateicoties labam pienam, ķimenēm, patiesi ir unikāla. Tādu analogu garšu citzemju sieriem neatrast.”
Grāmatas pēcvārdā “Lai Jāņu siera laimīgās dienas turpinās!” lasām:
“Vasaras saulgrieži aizlīgo, bet Jāņu siers joprojām ripo… Lai tā laimīgās dienas turpinās visu gadu, bagātinot mūsu ēdienkarti, dodot možumu un veselību!”