Lasīšanas laiks: 3 min
Izglītības un zinātnes ministrija pievienojas Veselības ministrijas atkārtotajam aicinājumam skolēniem nedoties uz skolu ar elpceļu saslimšanas simptomiem, aģentūru LETA informēja IZM.
Ministrija atgādināja, ka pagājušajā nedēļā 64% no skolās atklātajiem Covid-19 gadījumiem bērniem bija vīrusa saslimšanai raksturīgie simptomi.
“Diemžēl, bet jau vairākas nedēļas konstatēts, ka no skolās atklātajiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem vairāk nekā pusē gadījumu bērni ir apmeklējuši skolu ar saaukstēšanās simptomiem. Tāpēc vecāki aicināti būt īpaši atbildīgi, tādējādi, rūpējoties par savu bērnu, gan visu apkārtējo cilvēku veselību un drošību,”
uzsvēra IZM.
Vienlaikus ministrijā piebilda, ka šobrīd ikvienam iedzīvotājam ir nodrošinātas plašas un daudzveidīgas iespējas par brīvu vakcinēties, tādējādi uzņemoties atbildību par savu un apkārtējo veselību.
IZM uzsvēra, ka vakcinācija kombinācijā ar drošības pasākumu ievērošanu, proti, masku valkāšanu noteiktās vietās, nedrūzmēšanos, roku regulāru mazgāšanu, telpu regulāru vēdināšanu, ir vienīgā iespēja, lai kopīgi uzvarētu Covid-19 infekciju un atgrieztos pie pirmspandēmijas dzīves apstākļiem. Tā ir iespēja palīdzēt nenoslogot veselības aprūpes sistēmu, lai ārstu aprūpi un pakalpojumus turpinātu saņemt arī ar Covid-19 nesaistīti pacienti.
Kā norādīja IZM, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošus pakalpojumus Covid-19 pandēmijas ierobežošanai, valdība ir noteikusi vakcinācijas pienākumu atsevišķās jomās, arī izglītībā nodarbinātajiem. Noteikumi paredz, ka no 15.novembra nodarbinātie un pakalpojuma sniedzēji izglītības procesā un tā nodrošināšanā varēs piedalīties tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Līdz 15.novembrim darbinieki savus darba pienākumus varēs veikt ar testēšanas sertifikātu, un tiem izglītības iestāžu darbiniekiem, kas oktobrī būs sākuši vakcināciju, tests darba vajadzībām tiks apmaksāts no valsts budžeta.
IZM atgādināja, ka otrdien valdība papildināja pieņemtos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteikumus, paredzot, ka testēšanas izmaksas no valsts līdzekļiem līdz 15.novembrim segs arī pakalpojuma sniedzējiem izglītības iestādēs, kuri būs sākuši vakcinācijas procesu. Vairāk nekā mēnesi ilgais pārejas periods – līdz 15.novembrim – izraudzīts, lai personai būtu iespējams pabeigt pilnu vakcinācijas kursu, kas ir četras nedēļas, kā arī, lai vakcinācijas sertifikāts stātos spēkā, kam nepieciešamas vēl 14 dienas.
Savukārt, veicot Covid-19 testu un uzrādot negatīvu rezultātu, skolēniem no karantīnas būs iespēja atgriezties klātienes mācībās ātrāk. Testu bez ģimenes ārsta nosūtījuma varēs veikt jau septītajā dienā pēc karantīnas sākšanas – to paredz IZM sagatavotie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.
Šāds priekšlikums izstrādāts, jo bērniem Covid-19 infekcija norit straujāk – pēc inficēšanās simptomi parādās daudz ātrāk, nekā tas ir pieaugušajiem. Tādējādi jaunais regulējums ļaus skolēniem pēc iespējas ātrāk atgriezties klātienes mācībās. Šobrīd spēkā esošās normas nosaka, ka karantīnas laiks ir 14 dienas ar iespēju veikt testu karantīnas desmitajā dienā.
LETA jau ziņoja, ka, pēc Veselības ministrijas (VM) aktuālākajiem datiem, līdz šim skrīningā atklāti 12,5% no visiem izglītības iestādēs reģistrētajiem Covid-19 gadījumiem.
Laikā no 24.augusta līdz 3.oktobrim izglītības iestādēs reģistrēti 20 523 Covid-19 gadījumi. Tai skaitā skrīninga rezultātā atklāti 2569 gadījumi, kas ir 12,5%.
No visiem inficētajiem 5396 bijuši bērni. Tai skaitā skrīnings atklājis 2145 gadījumus skolas vecuma bērnu vidū.
Visvairāk – 2377 – inficēto šajā laikā bija vecuma grupā no desmit līdz 14 gadiem. Covid-19 konstatēts arī 1649 skolēniem vecumā no 15 līdz 19 gadiem, kā arī 1370 sešus līdz deviņus gadus veciem izglītojamajiem.
VM norāda, ka 64,1% no visiem Covid-19 gadījumiem izglītojamo vidū bija simptomātiski.