Lasīšanas laiks: 3 min
18.aprīlī Universum mūzikas un mākslas vidusskolā (turpmāk UMMV) norisinājās IV Starptautiskais Mūzikas un mākslas festivāls jeb Svētki Mūzikai un mākslai. Festivāla programmā kopā ar mājiniekiem piedalījās dalībnieki no Valmieras, Alojas, Cēsīm, Gaujienas, Gulbenes, Sējas, Valkas un Viļņas (Lietuva). Mūzikas un mākslas kategorijās kopskaitā bija aptuveni 100 dalībnieki, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Mūzikas skolas Universum Sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Kārkla.
Svētkus atklāja UMMV Zēnu koris (diriģente Anitra Rause), enerģiski un aizrautīgi ebreju valodā izdziedot 92.Psalma vārdus – ,,Laba lieta ir To Kungu slavēt un dziedāt Tavam Vārdam, Tu -Visaugstākais!’’ Skolas direktore Agnese Saukuma sveica klātesošos svētkos, novēlot dziesmā teiktos vārdus izdzīvot gan svētkos, gan ikdienā.
Mūzikas kategorijās klausītāji dzirdēja gan solo, gan istrumentālos un vokālos ansambļus. Programma bija krāšņa, iekļaujot dažādu laikmetu mūziku, liturģisko un mūsdienu mūziku. Katrs dalībnieks muzikālajam priekšnesumam bija sagatavojis mākslas darbu, kurš tika pārraidīts uz projektora ekrāna priekšnesuma laikā, tā nododot skatītājiem savas domas un izjūtas par skaņdarbu.
Šogad mākslinieki veidoja savus darbus klātienē četru stundu garumā – Mazajā zālē – izvēloties kādu no bibliskām vērtībām – mīlestību, mieru, prieku, pacietību, laipnību, labprātību, uzticamību, lēnprātību, atturību un cenšoties to atveidot krāsās. Dalībnieki izpaudās dažādās mākslas formās glezniecībā un zīmēšanā. Viņu darbi radīja plašu un daudzveidīgu skatu uz izvirzīto tēmu, iesaistot dažādus stilus un interpretācijas. Šīs koprades studijas norise ne tikai veicināja mākslas izpratni un radošumu, bet arī sniedza skolēniem iespēju dalīties savās idejās ar citiem. Visa festivāla laikā tika veicināta starptautiska sadarbība un kultūru apmaiņa starp jauniešiem no Latvijas un Lietuvas.
Viens no pasākuma mērķiem ir sajust un parādīt cik ciešas saiknes ir mūzikai un mākslai. Šī gada festivālā īpašs notikums ir klavierspēles skolotājas Ritmas Pētersones – Cepītes radītā gleznu izstāde, kuru iespējams līdz aprīļa beigām aplūkot skolas Lielajā zālē. Ar vēlējumu: “Mammu, Tev jāglezno! Tev noteikti izdosies!” meita Madara uzdāvināja Ritmai akrila un eļļas krāsas, otas un molbertu. Glezniecības ceļš sākās pašmācībā, bet patreiz
Ritma gleznošanas iemaņas pilnveido, apmeklējot nodarbības pie mākslinieces Zanes
Bērziņas. Darbos tiek izmantoti dažādi krāsu salikumi, katra glezna ir ar savu vēstījumu un
raksturu.
Pirmās daļas noslēgumā uzstājās apsveicēji no Viļņas Kristīgās skolas ar dziesmām gospeļu stilā, diriģenta Andreja Pisareva vadītais orķestris no Valmieras draudzes, un ebreju deju grupa Adonai Nissi. Savukārt Valdes priekšsēdētājs Andis Apsītis sveica klātesošos, atsaucoties uz lietuviešu draugu dziedātās dziesmas ,,I smile’’(tulk.es smaidu) vārdiem, sakot, ka pasaulē ir tik daudz lietu, kāpēc varētu nesmaidīt, bet MŪZIKA un MĀKSLA ir tās dāvanas no Augšienes, kuras tiešām liek mums smaidīt.
Festivāla otrā daļā kā noslēgumā bija koncerts, kurā uzstājās skolas orķestris. Pilnajā skolas zālē valdīja ļoti sirsnīga un radošuma pilna atmosfēra. Orķestra mākslinieciskais vadītājs un diriģents Aivars Cepītis, kā jau tas viņam ierasts, asprātīgi pieteica katru skaņdarbu un vēl jo aizrautīgāk diriģēja. Uz koncertu bija ieradusies arī skaņdarba “3 momenti orķestrim un sitamajiem kocieņiem” komponiste Līga Liepiņa (A.Cepīša aranžija), kura izteica īpašu paldies diriģentam Aivaram par viņa ieguldīto darbu.
Vakara koncertā saņēmām arī sveicienus no Valmieras novada pašvaldības domes
priekšsēdētāja vietnieka izglītības, kultūras un sporta jautājumos Jāņa Olmaņa un skolas
dibinātāja Andreja Vatuļiņa, kurš uzsvēra, ka mūzikas skanējums un mākslas radīšana ir kas
dievišķs, kas cilvēkam tiek dots līdzi dzīvē. Protams, ka labākais, ko varam darīt – gleznot,
dziedāt un spēlēt Dieva godam, un par visu, kas mums ir, mēs nesam pateicību.
UMMV izsaka Paldies katram svētku dalībniekam un viesim par radošo un krāšņo
dienu, kā arī skolas darbiniekiem par svētku organizēšanu.