Lasīšanas laiks: 5 min
Ikvienam no mums dzīvē var rasties situācija, kad negaidīti izdevumi var radīt īslaicīgas finanšu grūtības. Tas var būt negaidīti liels apkures rēķins ziemas mēnesī, jaunas sadzīves tehnikas iegāde, neplānots automašīnas remonts vai citas finansiālas grūtības, kas uzrodas neplānoti. Kā risināt īslaicīgas naudas problēmas, kam pievērst uzmanību un kā saglabāt finansiālo stabilitāti?
Finansiālās situācijas izvērtēšana
Viens no pirmajiem soļiem, ko vari veikt, ir izveidot vai pārskatīt jau esošo budžetu. Tas ir lielisks veids, kā labāk izprast un kontrolēt savus finanšu līdzekļus. Apzinies visus savus ienākumus, ko iegūsti ikmēneša vai iknedēļas periodā (piem. darba alga, bonusi, prēmijas, piemaksas un visi citi papildu ienākumi). Kā arī pievērst pastiprinātu uzmanību saviem izdevumiem, tādējādi Tu varēsi saprast, kur tiek tērēti Tavi naudas līdzekļi. Vai ikdienā tiek veikti nevajadzīgi un impulsīvi pirkumu? Varbūt katru rītu sāc ar siltu kafiju līdzņemšanai kādā Tev iemīļotā kafejnīcā? Lai kā arī būtu, rūpīgi izanalizē savu finanšu situāciju padziļinātāk un meklē iespējas, kā varētu samazināt izdevumus.
Altero.lv iesaka: izmanto digitālos rīkus vai mobilās aplikācijas, lai uzraudzītu ikdienas izdevumus. Šāda veida rīki parasti iekļauj iespēju kategorizēt izdevumus, palīdzot Tev labāk saprast, kur tiek tērēti naudas līdzekļi.
Papildus ienākumu avoti
Īslaicīgās finanšu grūtībās var palīdzēt arī papildu ienākumu gūšana. Noskaidro, vai ir iespējams kaut kur “piepelnīties” un nopelnīt trūkstošos naudas līdzekļus.
- Izvērtē kādas ir Tavas prasmes un pieejamās iespējas, kas varētu Tev nodrošināt papildus ienākumus. Ja Tev ir kādas specifiskas zināšanas vai prasmes (svešvalodu zināšanas, programmēšana, rakstīšana, grafiskais dizains u.c.), tad ir vērts apsvērt iespējas pielietot šīs zināšanas un gūt papildu ienākumus, kas var palīdzēt izkļūt no īslaicīgām finanšu grūtībām.
Pirms uzņemies papildus darbus, pārliecinies, kas esi spējīgs pārvaldīt savu laiku. Atceries, ka papildus ienākumi ne tikai palīdz finansiāli, bet arī attīsta jaunas prasmes, kas var noderēt turpmākajās karjeras iespējās un izaugsmē. Tomēr svarīgi ir rūpīgi izvērtēt savu darba slodzi, lai papildu darbi nekaitētu tavam pamatdarbam vai personīgajai labsajūtai.
Ikdienas tēriņu samazināšana
Arī pavisam mazi ikdienas izdevumi var ātri pāraugt lielos tēriņos, tāpēc izvērtē savus ikdienas tēriņus un paradumus:
- Ierobežo nevajadzīgus un impulsīvus pirkumus. Izvērtē, vai šobrīd ir nepieciešams jauns apģērbs, aksesuāri vai izklaides izdevumi.
- Gatavo savas maltītes mājās. Ja esi pieradis ēst ārpus mājām, apsver iespēju gatavot ēdienu mājās un līdzņemšanai uz darbu.
- Kafiju sagatavo līdzņemšanai vai dzer to darba vietā vai mājās.
- Tāpat vari apsvērt mantu pārdošanu, kuras vairs netiek izmantotas, piemēram, apģērbu, mēbeles vai elektroniku, izmantojot Facebook Marketplace, SS.lv vai līdzīgas platformas.
Sazinies ar kreditoriem un pakalpojumu sniedzējiem
Ja negaidīti esi nonācis situācijā, kad nevari samaksāt kādu tekošo rēķinu vai aizdevumu, tad noteikti nekavējies un sazinies ar konkrēto aizdevēju vai pakalpojuma sniedzēju. Bieži vien aizdevēji ir gatavi piedāvāt kādu pagaidu risinājumu (ikmēneša maksājuma atlikšana, izmaiņas maksājuma plānā u.c.), kas var būtiski atvieglot maksājumu slogu esot grūtībās. Sazinoties ar kredītdevējiem, noskaidro, vai netiekt piedāvāta kāda no sekojošajām palīdzībām:
- Maksājumu plāna izveide– noskaidro, vai kreditori, nepiedāvā iespēju izveidot jaunu maksājumu plānu, kas atbilstu Taviem finansiālajiem apstākļiem. Varbūt pastāv iespēja uz pagaidu atvieglojumi vai samazināta procentu likme, kas varētu atvieglot maksājumu veikšanu.
- Maksājumu atlikšana – iespēja atlikt kredītmaksājumu uz kādu noteiktu laika posmu. Pirms piekrīti šādam risinājumam, pārliecinies, ka saproti aizdevēja piedāvātos nosacījumus un to, kā tie var ietekmēt Tevi nākotnē. Noskaidro, vai netiks piemēroti papildu maksājumi.
Vēl ir vērts apsvērt un apdomāt, vai nav nepieciešama pārkreditācija un citi individuāli piedāvājumi, kas varētu atvieglot ikmēneša maksājumu slogu.
Prioritāte ir būtiskiem maksājumiem
Prioritāte vienmēr ir jāpiešķir būtiskajiem maksājumiem – mājokļa īre vai kredīta maksājumi, komunālie pakalpojumi, pārtikas izdevumi, transporta izdevumi u.c.. Sagatavo sarakstu ar visiem neatliekamajiem maksājumiem un to termiņiem. Pārliecinies, ka visi svarīgākie maksājumi ir samaksāti. Maksājumu prioritizēšana palīdz saglabāt nepieciešamo stabilitāti un atbrīvot no liekas finansiālas spriedzes. Tā ļauj arī skaidri redzēt un pienācīgi pārvaldīt esošos saistības.
Konsultācija ar finanšu speciālistu
Ja esi pārliecināts, ka nespēj atrisināt savas finanšu problēmas pats, tad konsultējies ar finanšu speciālistu. Finanšu konsultanti vai kredītu speciālisti var palīdzēt atrast piemērotākos risinājumus, sniedzot profesionālu atbalstu, novērtējot Tavu finanšu situāciju un piedāvājot pielāgotus risinājumus, lai uzlabotu Tavus naudas plānus. Turklāt, ja esi nonācis finansiālās grūtībās, daudzi speciālisti piedāvā arī konsultācijas par to, kā izvairīties no parādu sloga un atgūt finanšu stabilitāti. Konsultācijas ar profesionāli var būt pirmā un svarīgākā pārliecības gūšanas iespēja, lai atgūtu kontroli pār savu finansiālo situāciju.
Ko nevajadzētu darīt?
- Neveic spontānus lēmumus: īslaicīgas finanšu grūtības var radīt papildus emocionālu spriedzi un streu, taču svarīgi ir nepieņemt ātrus un nepārdomātus lēmumus, kas nākotnē var pasliktināt kopējo situāciju. Piemēram, aizņemties naudu no ātrajiem kreditoriem var šķist ātrs un ērts risinājums, taču parasti tas nozīmē augstākas procentu likmes un papildus izmaksas, kas ilgtermiņā var tikai pastiprināt finansiālo slogu. Tāpat izvairies no nevajadzīgiem pirkumiem, piemēram, dārgiem izklaides pasākumiem vai impulsa pirkumiem, kas var apgrūtināt Tavus ikmēneša izdevumus.
- Uzmanīgi ar papildu aizņemšanos: ja problēma ir īslaicīga un Tev šķiet, ka aizdevums var palīdzēt, rūpīgi izvērtē, vai tas tiešām ir nepieciešams. Aizņemoties, lai segtu īslaicīgu caurumu budžetā, var radīt lielākas grūtības nākotnē, ja aizdevuma atmaksas termiņš ir īss vai tā procentu likmes ir augstas. Pirms aizņemšanās apsver citas alternatīvas, piemēram, aizņemties no drauga, izdevumu samazināšanu vai papildu ienākumu gūšanu.
- Neignorē problēmu: finanšu problēmas var tikai pasliktināties, ja tās tiek ignorētas vai atliktas uz vēlāku laiku. Jo ātrāk Tu risināsi radušos situāciju, jo vieglāk būs atrisināt problēmu, pirms tā kļūst par nopietnāku slogu. Neatliec problēmu, cerot, ka tā pazudīs pati no sevis. Sazinies ar kreditoriem, ja nevari veikt maksājumus laikā, vai meklē finanšu konsultantu palīdzību. Savlaicīga problēmas novēršana un risināšana var palīdzēt izvairīties no negatīvām sekām, piemēram, soda naudām, nokavējuma maksām, sliktas kredītvēstures vai piedziņas procedūrām.
Īslaicīgas finanšu grūtības var šķist biedējošas, taču ar pareizu pieeju un rūpīgu plānošanu tās ir pārvaramas. Saglabā mieru, izvērtē savu finanšu situāciju un rīkojies apdomāti. Sākot ar budžeta pārskatīšanu, izdevumu samazināšanu un papildu ienākumu gūšanu, līdz saziņai ar kreditoriem un finanšu speciālistiem – katrs solis Tevi tuvina finansiālās stabilitātes atjaunošanai. Atceries, ka svarīgākie ir būtiskie maksājumi, un prioritātes noteikšana palīdzēs izvairīties no lieka stresa. Ar savlaicīgu un apdomātu rīcību Tu spēsi ne tikai pārvarēt īslaicīgas grūtības, bet arī veidosi drošāku un stabilāku finanšu nākotni.