Lasīšanas laiks: 2 min
Ar pateicības vārdiem Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Studentu parlamentam par pasākuma organizēšanu un Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas direktores Agitas Zariņas izteikto prieku par skolēnu ierašanos mācību iestādē arī svētdien, 23.novembrī, sākās “Tehniskās jaunrades dienas 2014”. Tās notiek jau sesto gadu visos Latvijas reģionos, lai ieinteresētu jauniešus inženierzinātnēs.
Valmierā pulcējās skolēni no dažādām Vidzemes vietām, lai radošajās darbnīcās ieraudzītu, cik interesanti teorijā apgūtais darbojas praktiski.
Šogad jaunieši veidoja robotus, kas virzās pretī gaismai, un minisumo robotus, gatavoja košus, lēkājošus polimērus, izstrādāja lampas modeļus, konstruēja spolmašīnas, mainīgos luksoforus, kā arī uzzināja par iespēju iegūt elektrību no augļiem.
Liepas pamatskolas ķīmijas skolotāja Āra Strazdiņa stāsta, ka “Tehniskās jaunrades dienās” piedalās jau otro gadu. Gan pērn, gan šogad skolas pārstāvji guvuši godalgotas vietas. Audzēkņi var izmēģināt tehniku, kas mācību iestādēs nav pieejama, kā arī likumsakarības paskaidrotas, izvēloties interesantus uzdevumus. Turklāt vadītāji ir studenti, kuri piemeklē jauniešiem saistošas tēmas. Āra Strazdiņa uzskata, ka
pasākuma vērtība ir skolēnu ieinteresēšana inženierzinātnēs, kur speciālisti pašlaik Latvijā trūkst.
Tam piekrīt arī viena no darbnīcu vadītājām, RTU Aviācijas transporta programmas 3.kursa studente Paula. Jauniete stāsta, ka dalībnieki ar interesi pilda uzdevumus un priecājas par rezultātu, piemēram, ka no balta pulvera var rasties zelta puteklīši vai ka makaroni un līme, savienoti, izmantojot zināšanas fizikā, var veidot tiltu, kas tur vairākus kilogramus svara. Skolēnu gatavotā tilta rekords esot ap 100 kg svara noturības. Paula atzīst, ka studijas ir grūtas, tāpēc svarīgi, lai tās patiktu. Vairāk šajā nozarē studējošo un strādājošo ir vīrieši, bet arī meitenēm tēmas ir saistošas. Turklāt zināšanas izmantojamas arī dažādu dizaina lietu gatavošanā, tekstila apstrādē un citās nozarēs.
Skrienošo gaismu darbnīcas apmeklētājas Klaudijas mamma stāsta, ka meitai pašlaik esot pētnieka posms, kad dažādas tēmas liekas interesantas. Vecākie brāļi aizrāvušies ar tehniskām lietām, tāpēc tas interesējot arī mazo māsu.
Tā kā ciemošanās pie skolēniem ir papildu darbs studiju procesam, RTU Tehnisko jaunrades dienu organizatori mainās. Šogad lielāko plānošanas darbu uzņēmies Matīss Baumanis. Puisis stāsta, ka sākums bijis Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā iesniegts projekts, kas plānots kā viena gada pasākums, bet, redzot, cik liela ir interese, studenti kopā ar Robotikas klubu uz skolām brauc jau sesto gadu. Dalībnieku vecums ir no 10 līdz pat 23 gadiem. Matīss uzsver, ka
šis ir ģimenes pasākums, tāpēc nodarbībās iesaistīti ne tikai līdzi atbraukušie pedagogi, bet arī bērnu vecāki.
Šogad “Tehniskās jaunrades dienas 2014” ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu notika Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Daugavpilī un Valmierā, kopā pulcējot gandrīz 4000 dalībnieku.